„Wieże Eiffla nad Piną”, czyli Kresy mniej znane. Spotkanie w WBP

red
Początek roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej obfituje w spotkania podejmujące tematykę dotyczącą Kresów Wschodnich II RP.

Ważny dla wielu mieszkańców Opolszczyzny temat Kresów, to temat wielowątkowy. Można przedstawiać sielski wizerunek dworków, koncentrować się na historii politycznej, prezentować współistnienie, czy ścieranie się wielu kultur.

Agnieszka Rybak i Anna Smółka, goszczące w WBP autorki książki „Wieża Eiffla nad Piną”, postanowiły przedstawić Kresy przez pryzmat modernizacji zrujnowanych po I wojnie światowej oraz wojnie 1920 roku terenów. Autorki kresowe marzenia II RP prezentują przypominając pińską śródlądową marynarkę wojenną, szeroko zakrojoną odbudowę Brześcia, lokalną radiostację w Wilnie, modelowe osiedle robotnicze w Janowej Dolinie na Wołyniu, sanatorium w Zaleszczykach, fabrykę sklejki prowadzoną pod Grodnem przez braci Konopackich, w której budowano samoloty, i fenomeny lokalne - wysyłanie świeżych poziomek z kresowej plantacji do londyńskiego domu handlowego Harrods.

Autorki książki zadały sobie trud, by powrócić do opisywanych miejsc. Odwiedziły m.in. Pińsk, Brześć, Zaleszczyki, Janową Dolinę. Pokazały, co z owej przedwojennej potęgi pozostało do dziś, przywróciły pamięć ludziom, miejscom i faktom...

Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska