Wizy do USA dla Polaków zostaną zniesione. Jeszcze nigdy nie...

  Wizy do USA dla Polaków zostaną zniesione. Jeszcze nigdy nie było to tak realne. Wreszcie Polacy mają szansę na ruch bezwizowy do Ameryki!

  js

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Wizy do Stanów zostaną wreszcie zniesione? W tym roku mamy szansę dostać się do programu o ruchu bezwizowym Visa Waiver.

  Wizy do Stanów zostaną wreszcie zniesione? W tym roku mamy szansę dostać się do programu o ruchu bezwizowym Visa Waiver. ©flickr

  Jak donosi „Rzeczpospolita” jesteśmy bardzo blisko rozwiązania problemu wizowego. Wizy do Ameryki dla Polaków być może zostaną zniesione. Jeśli wszystko się powiedzie, ruch bezwizowy będzie możliwy już w 2019 roku. Żeby dostać się do programu Visa Waiver odsetek umów przy ubieganiu się polskich obywateli o wjazd do USA musi spaść do 30 września (koniec roku podatkowego w USA) poniżej 3 procent. Prognozy na ten rok są bardzo obiecujące.
  Wizy do Stanów zostaną wreszcie zniesione? W tym roku mamy szansę dostać się do programu o ruchu bezwizowym Visa Waiver.

  Wizy do Stanów zostaną wreszcie zniesione? W tym roku mamy szansę dostać się do programu o ruchu bezwizowym Visa Waiver. ©flickr

  W roku fiskalnym 2017 omawiany wskaźnik wynosił 5,92%. W 2018 r. może być jednak o wiele lepiej:

  Patrick T. McNeil, zastępca konsula generalnego USA w rozmowie z „Rz”: Co prawda nie możemy przewidzieć, jak będzie się kształtował w tym roku, jednak jesteśmy teraz świadkami o wiele większego zainteresowania wizami, przede wszystkim ze strony bardzo wykwalifikowanych osób. Dlatego spodziewam się niższego poziomu odmów.

  Coraz więcej polskich turystów w Stanach  W 2018 r.
  liczba polskich turystów wyjeżdżających do Ameryki wzrosła o ok. 20% w stosunku do roku poprzedniego. Według prognoz w całym roku podatkowym do USA może wyjechać nawet 200 tys. osób. Szacunki te cieszą, ponieważ im więcej turystów wyjedzie, tym mniejszy będzie udział procentowy odrzuconych podań o wizę. To pozwoli na wzmocnienie szans Polski w zniesieniu wiz do USA.

  „Rzeczpospolita” podkreśla, że amerykańscy konsulowie odmawiają dziś przyznania wiz wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Zwykle chodzi o osoby, które w przeszłości łamały prawo lub np. przekroczyły dozwolony czas pobytu w USA. Procedura przyznania wiz jest obecnie mocno uproszczona: wizyta w konsulacie powinna trwać niewiele więcej niż kwadrans.

  Zniesienie wiz do USA dla Polaków. Jeszcze jeden warunek i basta  Oprócz niskiego wskaźnika odrzucanych podań o wizę konieczne jest także zawarcie przez Polskę ostatniej z trzech umów o wymianie z USA informacji w sprawie zagrożenia terrorystycznego, działalności gangów przestępczych, skradzionych dokumentów podróżnych.

  Gdyby udało się do 30 września osiągnąć pułap mniejszy niż 3% odrzuconych wniosków, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego będzie musiał wysłać do Polski misję ekspertów. Ich zadaniem będzie sprawdzenie:
  • jak skuteczne są zabezpieczenia przy wydawaniu paszportów,
  • w jaki sposób kontrolowany jest ruch na lotniskach międzynarodowych.


  Ocena pozytywna takiej kontroli będzie najprawdopodobniej oznaczała zniesienie wiz do USA w ramach programu Visa Waiver.

  ZOBACZ także: Wizz Air zmienił zasady przewozu bagażu podręcznego. Co to oznacza dla pasażerów?  LOT z kampanią o zniesieniu wiz  Duże szanse Polski na dołączenie do programu Visa Waiver dostrzegł LOT. Linia razem z kilkoma partnerami uruchomiła kampanię informacyjną. Jej celem jest właśnie zmniejszenie odsetka odmów wniosków wizowych.

  Co możemy zrobić?

  Wystarczy, żeby przy tak dużym ruchu turystycznym osoby, które wcześniej miały problem z uzyskaniem wizy, po prostu zrezygnowały z podróży.

  Ci Polacy, którzy do tej pory nie byli w Stanach, są przez LOT zachęcani do wyjazdów. Odwrócenie proporcji pozwoli na uzyskanie pułapu 3% odrzuconych wniosków.

  ZOBACZ także: Ryanair wprowadza opłaty za bagaż podręczny od 1 listopada 2018. Co to oznacza dla pasażerów?

  Oprócz akcji informacyjnej LOT, również Mastercard prowadzi kampanię promocyjną opartą na reklamowaniu USA jako miejsca atrakcyjnego turystycznie.

  Podobne akcje – z powodzeniem – zostały przeprowadzone m.in. w Czechach i Korei Południowej. Czesi i Koreańczycy cieszą się ruchem bezwizowym.  A więc jesteś doświadczonym turystą? Sprawdźmy co wiesz na temat turystyki! [QUIZ]

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!