Włamania do mieszkań w Opolu. Oskarżona szajka Gruzinów. W tej sprawie śledczy porównywali m.in. DNA, ślady butów, a nawet małżowiny usznej

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Policjanci z Opola zatrzymali Gruzinów w maju tego roku. Zabezpieczyli też skradzione rzeczy oraz inne dowody.
Policjanci z Opola zatrzymali Gruzinów w maju tego roku. Zabezpieczyli też skradzione rzeczy oraz inne dowody. Policja
Prokuratura Rejonowa w Opolu zakończyła śledztwo przeciwko trzem obywatelom Gruzji, którym zarzuciła udział we włamaniach do mieszkań na terenie miasta.

Skierowany do Sądu Rejonowego w Opolu akt oskarżenia obejmuje trzech obywateli Gruzji: 29-letniego Zakariego T., 42-letniego Giorgija B. oraz 38-letniego Tamaza K., którzy będą odpowiadali za udział w 11 włamaniach do mieszkań na terenie miasta.

Zdarzenia miały miejsce w maju 2021 roku. Do mieszkań sprawcy wchodzili zawsze w ten sam sposób.

- Wyłamywali wkładki zamków - mówi prokurator Stanisław Bar, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Opolu.

Żeby nikt ich nie zobaczył, kawałkami aluminiowej folii zaklejali wizjery w drzwiach mieszkań sąsiadujących z tymi, do których się włamywali.

- Kradli przede wszystkim pieniądze, biżuterię oraz sprzęt elektroniczny, a w jednym przypadku nie pogardzili także kożuchem - wylicza prokurator Bar.

Łączna wartość strat przekroczyła 70 tys. złotych. W dwóch przypadkach sprawcom nie udało się pokonać zabezpieczeń w drzwiach mieszkań.

Oskarżonych zatrzymali kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Opolu, którzy prowadzili obserwację opolskich osiedli. 26 maja na Chabrach wytypowali trójkę mężczyzn siedzących w stojącym pod jednym z bloków samochodzie.

- Gdy policjanci chcieli ich zatrzymać, ci zaczęli uciekać, a pościg ulicami Opola zakończył się w rejonie ul. Pużaka, gdzie sprawcy porzucili samochód - mówi Stanisław Bar.

Przed zatrzymaniem sprawcy porzucili plecak, w którym znajdowała się biżuteria skradziona tego dnia z mieszkania przy ul. Chabrów oraz torebka pochodząca z przestępstwa dokonanego kilkanaście dni wcześniej.

Natomiast w mieszkaniu wynajmowanym przez oskarżonych kryminalni znaleźli kolejne rzeczy pochodzące z kradzieży i zabezpieczyli wkładki wyłamanych zamków z drzwi okradzionych mieszkań.

- Istotnym dowodem wiążącym oskarżonych z zarzucanymi im przestępstwami są także wyniki ekspertyzy traseologicznej, w ramach której porównywano ślady pozostawione na miejscu przestępstw z obuwiem oskarżonych - mówi Stanisław Bar. - Pomocnym były również badania porównawcze śladów małżowiny usznej znalezionych na miejscu przestępstw popełnionych przy ul. Koszyka i Chabrów z odbitkami ucha Tamaza K. Mamy też opinię z badań genetycznych, które również obciążają oskarżonych.

W początkowej fazie śledztwa obywatele Gruzji przyznawali się winy, natomiast po uzupełnieniu zarzutów o kolejne przestępstwa, zaprzeczyli, że to oni za nimi stoją i odmówili składania wyjaśnień.

Na rozpoczęcie rozprawy oskarżeni oczekują w areszcie. Zakariemu T., Giorgijowi B. oraz Tamazowi K. grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska