Wojewódzkie obchody Dnia Flagi w Moszczance. Opolanie oddali cześć polskim barwom narodowym

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Niewielka Moszczanka koło Prudnika po raz 15 zorganizowała wojewódzkie obchody Dnia Flagi. W tym roku patronatem objął wydarzenie premier Mateusz Morawiecki.

19 lat temu Sejm ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej dla uczczenia polskich barw narodowych, symboli i tradycji patriotycznej. W Moszczance grupa lokalnych społeczników z dzisiejszą poseł Katarzyną Czocharą postanowiła wtedy zorganizować obchody nowego święta dla całego województwa. W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, obchody zorganizowano już po raz 15.

- Obchodzimy święto, które łączy wszystkich Polaków w kraju, ale i poza jego granicami. Święto, które przywołuje dumę z naszego narodowego dziedzictwa. W Dzień Flagi RP jednoczymy się u biało – czerwonych barw – napisał do uczestników uroczystości premier Morawiecki, który objął wydarzenie swoim patronatem. - Jedność pod biało czerwoną, ta duma z polskich osiągnięć i sukcesów, jest nam potrzebna i dziś. (..) Stojąc pod biało czerwoną dajemy wraz umiłowania tego, co ojczyste. Polskiej tradycji, języka, historii.

- Podczas uroczystości w Moszczance celebruje się wartości najważniejsze dla każdego Polaka – jedność, miłość do Ojczyzny, a szczególnie wolność – napisał do uczestników spotkania Przemysław Czarnek, minister edukacji.

W uroczystości pod Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego zgromadzili się posłowie – Katarzyna Czochara, Paweł Kukiz, senator Jerzy Czerwiński, wojewoda Sławomir Kłosowski, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji państwowych. Honory wojskowe pełniła kompania reprezentacyjna Opolskiej Brygady Logistycznej. Na koniach i w barwnych strojach polskiej husarii przyjechała historyczna grupa rekonstrukcyjna.

- Święto Flagi to my, Polacy. Biało-czerwona to nasz najważniejszy symbol polskości. Należy godnie czcić to święto. Pamiętać te bardzo ważne wydarzenia historyczne. Wspominać naszych rodaków, którzy walczyli o wolność Polski. Jest to nasz narodowy obowiązek - mówiła poseł Katarzyna Czochara.

- To święto zaistniało w świadomości społecznej, jest coraz częściej obchodzone w sposób huczny i uroczysty 3- mówił do zebranych senator Jerzy Czerwiński: - To mój autorski pomysł, ale zadaję pytanie: Czy tej daty nie należałoby uczynić dniem wolnym od pracy?

Najbardziej emocjonalne i osobiste przemówienie wygłosił pod pomnikiem w Moszczance poseł Paweł Kukiz

- Mój dziadek został zamordowany przez bolszewików we Lwowie w więzieniu Brygidki. Mój tato został zesłany do Kazachstanu, wrócił z całą rodziną dopiero w 1946 roku na Ziemię Prudnicką -wspominał Paweł Kukiz. - Ojciec był działaczem kresowym. Nauczył mnie w domu przyzwoitości, godności i tego, że Polska stoi ponad nami wszystkimi. Że interes wspólnoty jest ważniejszy od jednostki. Dlatego tak znoszę te wszystkie opluwania, kłamstwa, produkowane szczególnie przez telewizję, w której zatrudniane są dzieci funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Pani Olejni, pan Mrozowski, pan Sianecki, syn prokuratura, który tuszował bandycki napad podczas wydarzeń bydgoskich, pan Wojewódzki. Znoszę to wszystko, jestem człowiekiem uczciwym. Mogą na mnie pluć ze wszystkich stron świata. Dla Polski jestem w stanie oddać życie, wiem, że wy również. Ale módlmy się, żeby nie doszło do rzeczy strasznych, które dzieją się na całym świecie. I nie dajmy się zwieść propagandzie, która broni jeszcze dawnego systemu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska