Wolnoć Tomku w europejskim domku

rys. Andrzej Czyczyło
rys. Andrzej Czyczyło
Jeśli ktoś ma pieniądze i apetyt na nieruchomości za granicą, od razu po wejściu Polski do UE może kupić ziemię w obszarze wspólnej Europy.

Jeśli spodoba mu się dom pod Londynem, to nic nie stanie na przeszkodzie, żeby stać się jego właścicielem. W krajach UE wszyscy obywatele mają pełne prawo do nabywania nieruchomości na terenie całej "piętnastki", ale niektóre z nich rządzą się odrębnymi prawami.
Kraje UE obowiązuje zasada, że nie można stawiać lepszych warunków swoim obywatelom niż obywatelom pochodzącym z innych krajów członkowskich. Warunki te są jednak zróżnicowane w zależności od kraju. Do najbardziej liberalnych państw UE należą:

- Belgia - jedynym ograniczeniem w tym kraju jest sposób wykorzystania posiadanej nieruchomości. Dotyczy to jednak zarówno obywateli belgijskich, jak i cudzoziemców.
- Finlandia - ograniczenia występują tu tylko przy nabywaniu nieruchomości o charakterze wypoczynkowym i rekreacyjnym. Chcąc nabyć taką nieruchomość, należy uzyskać zgodę odpowiedniego ośrodka ochrony środowiska danej prowincji.
- Francja - w tym kraju nie istnieją żadne ograniczenia w dziedzinie nabywania nieruchomości zarówno przez obywateli Francji, jak i przez cudzoziemców.
- Hiszpania - obecnie wszelkie ograniczenia obowiązujące w okresie przejściowym zostały już zniesione i Hiszpania w całości respektuje prawa unijne. Prawo pierwokupu ziemi lub nieruchomości ma jednak sąsiad, który graniczy z posesją lub gruntem o miedzę.
- Holandia - nie ma żadnych ograniczeń co do kupna nieruchomości przez innych obywateli UE. Można nabywać nieruchomości położone w strefie nadgranicznej oraz nieruchomości rolne o wszelkich możliwych wielkościach. Ważne jest tylko to, aby nabywana ziemia była wykorzystywana zgodnie planami zagospodarowania przestrzennego.
- Luksemburg - nie istnieją tu żadne ograniczenia w kwestii nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Wymagana jest jedynie zgoda miejscowego prefekta prowincji na nabycie nieruchomości przygranicznych.
- Niemcy - w niemieckim prawie nie istnieją ograniczenia w dostępie do nieruchomości obywatelom krajów UE. Jedyne związane są z poprawianiem struktury rolnej, prawem do kopalin i obrotem ziemi na terenach landów, ale ograniczenia te dotyczą zarówno obywateli Niemiec, jak też i innych państw Unii Europejskiej.

BARDZIEJ RESTRYKCYJNI SĄ KANDYDACI
Andrzej Jakiel, prezes Stowarzyszenia Profesjonalnych Pośredników Nieruchomości:
- W krajach najbardziej liberalnych Polacy będą mogli kupować ziemię od dnia uzyskania członkostwa w UE. Te, które dopiero staną się członkami UE, stosują przepisy bardziej restrykcyjne w okresie przejściowym. Należy do nich Polska, która będzie stosowała ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych i leśnych przez 12 lat oraz "drugich domów" (nieruchomości, w których właściciel przebywa krócej niż 6 miesięcy w roku) przez 5 lat. Są jednak kraje UE, w których trudniej będzie nabyć ziemię, ponieważ samorządy poszczególnych landów stosują tam własne prawa, respektowane przez pozostałe kraje. Do takich należy Austria, gdzie np. Tyrol stosuje ograniczenia w prawach zabudowy, oraz Dania. Tam szczególną ochroną objęte są domki letniskowe, a cudzoziemcy, którzy chcieliby mieć taki nad morzem, podlegają określonym regułom. Nim kupią domek lub ziemię, by go na niej zbudować, muszą udowodnić silne związki z tym krajem (posiadanie rodziny, częste spędzanie tam urlopów). Zanim dostaną zgodę, wszystko to jest sprawdzane.

Prawo do nabywania wszelkich dóbr (np. zakup domu czy mieszkania) i usług mają osoby, które w danym kraju świadczą legalną pracę lub prowadzą działalność gospodarczą na terenie wszystkich państw należących do Unii.

- Portugalia - bezpośrednio po przystąpieniu do UE przez trzy lata obowiązywały tam ograniczenia w dostępie do zakupu ziemi przez cudzoziemców, w tym również przez obywateli UE. Teraz pozostał tylko obowiązek zgłaszania inwestycji do Instytutu Inwestycji, Handlu i Turystyki w terminie do 30 dni przed planowaną datą inwestycji. Nadal obowiązuje w tym kraju prawo pierwokupu sąsiedzkiego.
- Wielka Brytania - nie stosuje żadnych ograniczeń w dostępie do nieruchomości.
- Włochy - jedynym ograniczeniem jest konieczność uzyskania zezwolenia przy nabywaniu nieruchomości w strefie przygranicznej Włosi stosują w stosunku do państw UE zasadę wzajemności. Obywatele tych krajów korzystają z takich samych ulg z jakich korzystają Włosi w tych państwach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska