WSB w Opolu: Praktyka czyni mistrza i… ratuje życie

Materiały uczelni
Na zdjęciu Adrianna, studentka WSB, która już ćwiczyła na nowych fantomach.
Na zdjęciu Adrianna, studentka WSB, która już ćwiczyła na nowych fantomach. fot. arch. uczelni
Nowoczesne fantomy osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia posłużą studentom Wyższej Szkoły Bankowej podczas zajęć praktycznych na administracji i bezpieczeństwie wewnętrznym.

Fantomy są rzeczywistym odwzorowaniem osoby dorosłej, dziecka i niemowlęcia. - Służą do nauki udzielania pierwszej pomocy, tzw. resuscytacji - mówi Grzegorz Janik, ratownik medyczny, policjant i wykładowca na przedmiocie pierwsza pomoc i ratownictwo w WSB w Opolu.

Co cieszy, i wykładowców, i studentów, fantomy są wysokiej klasy. Można je podłączyć do komputera i na monitorze obserwować jakość uciśnięć i oddechów. - Ich największą zaletą jest możliwość korygowania na bieżąco osób, które na nich ćwiczą - podkreśla wykładowca.

Studenci uczelni już zdążyli wypróbować sprzęt podczas pierwszych październikowych zajęć - jeszcze w siedzibie.

- Wcześniej ćwiczyliśmy również na fantomach, ale to była przepaść. A w umiejętności udzielania pierwszej pomocy rolę gra praktyka, precyzja, szybkość uciśnięć czy ich głębokość. Teraz możemy powiedzieć, że studenci będą naprawdę dobrze przeszkoleni, a ta wiedza potrzebna jest przecież każdemu by wiedzieć, jak ratować ludzkie życie - tłumaczy.

Przypomnijmy, że udzielenie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, to nie tylko obowiązek moralny, ale i prawny - reguluje to 162 artykuł kodeksu karnego.

- Świadomość ludzi zmienia się na lepsze. Jeszcze około 2000 roku było w tym temacie gorzej. Oczywiście, że wciąż się boimy, że zrobimy coś nie tak, ale jest znacznie więcej takich osób, które podchodzą i robią cokolwiek - mówi Grzegorz Janik. - Strach bierze się z braku kursów pierwszej pomocy. Stąd przeprowadzamy zajęcia, które uczą studentów pewności siebie i umiejętności, bo telefon na 112 to za mało.

Przypomnijmy, że resuscytacja to podstawowe czynności ratujące życia. Przed jej rozpoczęciem należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i osoby poszkodowanej (w czasie pandemii, to m.in. rękawice i maska).

- Podam bardzo ogólny przykład. Widzimy osobę, która nagle złapała się za klatkę piersiową i osunęła na ziemię. Podchodzimy, sprawdzamy przytomność, a jeśli osoba nie odpowiada, udrażniamy drogi oddechowe, sprawdzamy czy oddycha przez 10 sekund. Jeśli nie oddycha, dzwonimy pod 112 i zaczynamy uciskać klatkę piersiową 30 razy na głębokość 5-6 centymetrów, po tym wykonujemy dwa oddechy ratunkowe - instruuje ratownik.

Profesjonalny sprzęt na uczelni

Dodajmy, że kupno fantomów oraz oprogramowania do analizy resuscytacji, to efekt dofinansowania z pieniędzy unijnych. Dzięki nim udało się również kupić i zainstalować na WSB strzelnicę multimedialną (m.in. taki sprzęt jak broń krótka i długa, oprogramowanie, transport i montaż) do przedmiotu zajęcia strzeleckie. Uczelnia wzbogaciła się również o system audiowizualny do sal ćwiczeniowych oraz o kolejną walizkę kryminalistyczną z pełnym wyposażeniem. Posłuży ona studentom na przedmiocie ślady kryminalistyczne.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska