Wspieramy nowoczesne otoczenie biznesu

traffic

Opolskie rozkwita z Funduszami

Przyroda to nasza przyszłość i bezpieczeństwo naszych dzieci – rozmowa z Andrzejem Bułą, marszałkiem województwa opolskiego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 w ramach działania 5.1 przewiduje wsparcie na ochronę parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody, tworzenie centrów ochrony różnorodności biologicznej na terenach miejskich i pozamiejskich, realizację projektów z wykorzystaniem lokalnych zasobów przyrodniczych oraz polepszanie standardu bazy technicznej i wyposażenia istniejących oraz projektowanych obszarów ochrony przyrody. Na wszystkie te działania przewidziano kwotę 22,8 mln euro.

- Panie marszałku, na początek proszę powiedzieć o celach działań podejmowanych w ramach ochrony różnorodności biologicznej.

- Nasze działania skierowane są na wzmocnienie, rozwinięcie i przede wszystkim na ochronę naszych systemów przyrodniczych. Tak naprawdę przyroda to jest wszystko to, co nas otacza. Bardzo chętnie korzystamy z walorów turystycznych naszego województwa, ale musimy także wyrobić w sobie pewne postawy wobec przyrody. Musimy wiedzieć, że przyroda to nasza przyszłość, to jest bezpieczeństwo naszych dzieci, to jest ochrona środowiska. Dlatego też wszystkie projekty dotyczące ochrony różnorodności biologicznej mają w sobie elementy infrastruktury, elementy dostępności i elementy związane z ochroną bardzo rzadkich roślin czy też zwierząt, ale też działania edukacyjne kreujące właściwe postawy społeczne.

- A jeżeli chodzi o takie najważniejsze priorytety?

- Postawiliśmy sobie kilka. Po pierwsze, infrastruktura, dlatego wspólnie z naszymi jednostkami, takimi jak parki krajobrazowe, Muzeum Śląska Opolskiego, które prowadzi bardzo bogaty dział przyrodniczy, Muzeum Wsi Opolskiej chcemy niektóre elementy infrastruktury poprawić, udoskonalić, bardziej udostępnić dla zwiedzających. Drugą ważną rzeczą jest ochrona siedlisk i ochrona gatunków rzadkich lub też takich, które chcielibyśmy, żeby się u nas pojawiły. I ten trzeci element, bardzo ważny – edukacja, ale trochę wyprowadzona ze szkół, nie prowadzona w sposób standardowy w klasie, w szkole, traktowana jako kolejny obowiązek, ale bardziej jako forma edukacji ekologicznej prowadzonej właśnie w Muzeum Wsi Opolskiej, Muzeum Śląska Opolskiego, w filharmonii, w teatrze. Powiedzmy sobie szczerze – atrakcyjność form edukacji wpłynie na to, że będziemy dobrze kojarzyć wszystkie projekty.

- Mógłby Pan wymienić jakieś konkretne przedsięwzięcia, które będziecie współfinansować?

- Chcemy przywrócić i odrestaurować trzy budynki, które są w Muzeum Wsi Opolskiej. Założyliśmy mini i małe zoo. Chcemy również wprowadzić kilka zmian infrastrukturalnych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego – chodzi tutaj przede wszystkim o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Chcemy doposażyć Muzeum Śląska Opolskiego, głównie oddział przyrodniczy, który jest na Górze św. Anny. Wspólnie z Gminą Prószków robimy rewitalizację małego zbiornika wodnego. Projektów jest dużo i są to bardzo konkretne projekty.

- Kto może skorzystać z dofinansowania?

- Z dofinansowania mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego czyli każda gmina, każde miasto. Następnie, jednostki organizacyjne czyli np. parki krajobrazowe, instytucje kultury, instytucje edukacyjne. Mogą to być Lasy Państwowe, rezerwaty przyrody, ale też – co jest ważne – organizacje pozarządowe, czyli ci partnerzy, którzy mają i pasję, i ekologiczne zacięcie, jeśli chodzi o kwestie ochrony przyrody. Bardzo nam na tych partnerach zależy, dlatego oni też mogą się starać o pieniądze.

- Czy już ktoś otrzymał dofinansowanie?

- W działaniu 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej jesteśmy już po pierwszym naborze. W sierpniu 2015 roku podpisaliśmy pierwsze umowy, a 11 projektów dostało dofinansowanie. Będziemy się teraz przygotowywać do kolejnego naboru, który planujemy na IV kwartał tego roku.

- Wspomniał Pan, że jeszcze w tym roku będzie kolejny nabór wniosków. A dużo macie pieniędzy na ochronę różnorodności biologicznej?

- Mamy jeszcze ok. 60 mln zł, więc jest jeszcze duża pula do wykorzystania. W ramach ochrony różnorodności biologicznej zapraszam także wszystkich chętnych, żeby pochwalili się swoimi osiągnięciami w zakresie pięknych balkonów, miejsc publicznych, przestrzeni publicznej, pięknej wsi opolskiej. Ogłosiliśmy konkurs „Bioróżnorodne Opolskie” w dwóch kategoriach. Do 15 czerwca przyjmowaliśmy zgłoszenia do „Pięknej wsi opolskiej”, a w drugiej kategorii – „Opolskie kwitnące” – zgłoszenia przyjmujemy do 30 czerwca. Każdy miłośnik przyrody, swojego balkonu czy działki, może zgłosić akces, może przesłać zdjęcia. Serdecznie zapraszam. Wszystkie informacje nt. konkursu są na naszych stronach internetowych.

fundusze europejskie

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz środków budżetu województwa opolskiego w ramach pomocy technicznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska