Wspólnie świętujmy 25-lecie województwa dolnośląskiego

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Okrągła rocznica zobowiązuje. Nic dziwnego, że do obchodów 25-lecia województwa dolnośląskiego włączyły się samorządy, instytucje kultury, kluby sportowe, atrakcje turystyczne oraz sami mieszkańcy. Przygotowano 200 różnorodnych wydarzeń, które przybliżać będą historię regionu, jego naturalne bogactwo oraz dziedzictwo kulturowe. Będzie w czym wybierać w październiku.

Cały miesiąc wspólnego świętowania

Przyświecała nam idea jedności w różnorodności. Nie chcieliśmy zamykać się w ciasnych ramach jednego wydarzenia, ale dać mieszkańcom i sympatykom naszego regionu możliwość elastycznego wyboru miejsca, czasu i sposobu świętowania - mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Stąd decyzja zarządu województwa, by tegoroczne świętowanie rozciągnąć na cały miesiąc i wciągnąć mieszkańców do wspólnej zabawy.

Każdy może zgłosić pomysł, jak świętować 25-lecie województwa.

Samorządowcy zaprosili do tworzenia programu jubileuszu wszystkich Dolnoślązaków. Powstała specjalna platforma internetowa, która ma za zadanie porządkować informacje o jubileuszu i być przewodnikiem dla wszystkich zainteresowanych.

Na stronie dolnyslask25lat.pl. znajdują się informacje o imprezach, ich terminach i wykonawcach. To również miejsce, w którym każdy może zgłosić swoją autorską inicjatywę i włączyć ją do oficjalnego programu. Wystarczy wypełnić formularz.

Opera Mozarta z dialogami Marka Krajewskiego

Zarezerwujcie sobie czas w październiku na fantastyczne wydarzenia.
Co warto wyróżnić spośród 200 imprez?

Opera Wrocławska zaprasza na wyjątkowy spektakl. 1 października odbędzie się premiera „Czarodziejskiego fletu w Breslau” w reżyserii dyrektora artystycznego opery Michała Znanieckiego. Słynna opera Wolfganga Amadeusza Mozarta będzie miała nową odsłonę. Dialogi napisał Marek Krajewski, znany wrocławski pisarz, twórca serii kryminałów z komisarzem Eberhardem Mockiem. Śledczy z Breslau pojawi się na scenie obok innych bohaterów opery.

Zawody kolarskie, pływackie, wspinaczkowe i inne
Do świętowania jubileuszu województwa włączyli się także sportowcy.
8 października w Sobótce można kibicować uczestnikom największego cyklu wyścigów kolarskich dla amatorów VeloBank VIA Dolny Śląsk.

Mamy doskonałe warunki do turystyki rowerowej i organizowania imprez kierowanych w stronę mniej lub bardziej profesjonalnych zawodników – chwali organizatorów Bartosz Huzarski, kolarz szosowy z Dolnego Śląska.
Wyścig VeloBank VIA Dolny Śląsk to niejedyne jubileuszowe wydarzenie sportowe.

Można będzie śledzić młodych wspinaczy, którzy 21 października wezmą udział w zawodach organizowanych przez ZHP Chorągiew Dolnośląska. W zawodach mogą wziąć udział zarówno dzieci jak i dorośli zrzeszeni i niezrzeszeni w ZHP. Jest to okazja do sprawdzenia swojej zręczności siły i odwagi.

27 i 28 października w Pływalni Orbita, przy ul. Wejherowskiej we Wrocławiu rywalizować będą pływacy podczas Międzynarodowego Memoriału Marka Petrusewicza. Zawody upamiętniają pierwszego polskiego rekordzistę świata. Obok czołowych polskich i zagranicznych pływaków startują w nich również zawodnicy z niepełnosprawnościami.

Gale operetkowe i inne koncerty

Poza premierą w Operze Wrocławskiej Dolnoślązacy będą mogli wybrać się na wiele innych koncertów.

7 października w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu usłyszymy polsko-amerykańską odsłonę kwintetu Zbigniewa Lewandowskiego. To niezwykłe miejsce, które w 2022 roku zostało jednym z Najlepszych Produktów Turystycznych Polski 2022.

Od 11 do 15 października zaplanowano Dolnośląskie Gale Operetkowe. W repertuarze koncertu znajdą się przeboje operetkowe Johanna Straussa, Emmericha Kalmana, Franza Lehara czy Jacquesa Offenbacha. W programie m.in. szlagiery: „Wielka sława to żart!”, „Brunetki, blondynki”, „Usta milczą, dusza śpiewa”, a także czardasze, walce, polki i foxtroty. Gale odbędą się w teatrach w: Jaworze, Głogowie, Szczawnie-Zdroju, w Bolesławcu oraz Kudowie-Zdroju.

W Legnicy w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej 15 października zagra kapela Hałasów. Będzie to jedyny w swoim rodzaju koncert żywej muzyki, której korzenie tkwią w najbardziej archaicznych zjawiskach artystycznych naszej części Europy. Folk, który łączy przeszłość z teraźniejszością.

16 października w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze zabrzmi „Symfonia Pojednania i Pokoju”, skomponowana dla Jana Pawła II przez wrocławskiego kompozytora Wiesława Mauchę. Wykonają ją muzycy Filharmonii Dolnośląskiej.

Wycieczki z przewodnikami po Dolnym Śląsku

Miłośnicy pieszych i rowerowych wypraw już mogą się przygotowywać do ciekawych wycieczek.

Od 6 do 8 października trwać będzie weekend z przewodnikiem. Program wycieczek jest bardzo bogaty. Między innymi Stowarzyszenie Studenckie Koło Przewodników Sudeckich planuje wejście na Górę Ślężę i wspólne podziwianie zachodu słońca oraz zejście po zmroku. Można się wybrać także na spacer pod Skalną Czaszkę, punkt widokowy Narożnik i labirynt Białych Skał oraz rowerową wyprawę Śladami Arystokracji u Podnóża Gór Olbrzymich.

8 października rowerzyści wybierają się do Krainy Wygasłych Wulkanów. To niezwykłe miejsce na Dolnym Śląsku, a jego najwyższym szczytem jest Ostrzyca. Można tutaj wędrować szlakami pełnymi fantazyjnych rzeźb skalnych i unikatowej przyrody, podziwiając wierzchołki wygasłych wulkanów. Organizatorem wycieczki jest Fundacja Mazelan.

Wielki finał na Partynicach

Finał Święta Dolnego Śląska tradycyjnie odbędzie się na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych. Impreza trwać będzie 21 października i 22 października. Na Pikniku Rodzinnym odbędzie wiele warsztatów i konkursów, zaprezentują się dolnośląscy wystawcy i reprezentanci turystycznych atrakcji. Do dyspozycji gości będzie park linowy, przejażdżki kucykiem, animacje cyrkowe oraz koncerty ze sceny. 22 października do tych atrakcji dojdą wyścigi końskie Crystal Cup - Dzień Województwa Dolnośląskiego. Odbędzie się dziewięć międzynarodowych gonitw, w tym gonitwa o nagrodę marszałka województwa dolnośląskiego, w której pula nagród wynosi 50 tys. złotych.

Święto Województwa Dolnośląskiego łączy wszystkich mieszkańców regionu, ponieważ Dolny Śląsk jest naszym wspólnym dobrem. Wszystkie wydarzenia podkreślą naszą regionalną tożsamość i przywiązanie do naszej małej Ojczyzny - podkreśla marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Aby nie przegapić żadenego z jubileuszowych wydarzeń, warto śledzić media społecznościowe:
https://www.facebook.com/DolnySlaskPL/
https://www.instagram.com/dolnyslask/
https://www.tiktok.com/@dolnyslaskofficial

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wspólnie świętujmy 25-lecie województwa dolnośląskiego - Gazeta Wrocławska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska