Wybierz hit na 50-lecie festiwalu!

Ika
W czerwcu w opolskim amfiteatrze po raz 50. zabrzmi sygnał Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Z tej okazji ogłaszamy plebiscyt na największy przebój w całej historii festiwalu: hit 50-lecia.

Od 1963 roku na opolskim festiwalu zaśpiewano tysiące piosenek. Przebojów były setki. My chcemy wspólnie z naszymi Czytelnikami wybrać tę jedną jedyną.

Już dziś na naszej stronie internetowej dostępna jest lista piosenek z lat 60. Przygotowało ją Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. Spośród tych utworów wskażecie pięć największych przebojów pierwszej festiwalowej dekady.

Posłuchajcie piosenek - hitów lat 60.

Co dwa tygodnie publikować będziemy listy piosenek kolejny dekad (lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych itd.). Do finału wejdzie po pięć tytułów z każdej muzycznej epoki.

I to z nich nasi Czytelnicy wybiorą hit 50-lecia.

Opolski festiwal narodził się z potrzeby chwili. Od kilku lat toczyła się dyskusja o rodzimej twórczości rozrywkowej, ale nie było ambitnej imprezy, która pokazywałaby jej wszystkie nurty. Bo piosenka polska miała różne oblicza. Z krakowskiej Piwnicy pod Baranami pojawiła się Ewa Demarczyk z niesamowitą "Karuzelą z madonnami" do słów Mirona Białoszewskiego i muzyki Zygmunta Koniecznego. Bogdan Łazuka w rytm charlestona śpiewał "Dzisiaj, jutro, zawsze", debiutował Wojciech Młynarski, którego "Jesteśmy na wczasach" wkrótce śpiewała cała Polska, liryczna Anna German wzruszała "Tańczącymi Eurydykami".

Lata 60. przyniosły wyraźnie ożywienie na polskim rynku muzycznym. To era bigbitu. Pojawiły się zespoły, skierowane głównie do młodzieży, które w krótkim czasie wylansowały piosenki nieschodzące z list przebojów. Jednym z muzycznych bohaterów tych lat była grupa Czerwone Gitary, która regularnie produkowała przeboje - m.in. "Takie ładne oczy" - rozbrzmiewające jak Polska długa i szeroka.

W 1965 roku właśnie na festiwalu w Opolu zadebiutowali Trubadurzy (do lat 70. z Krzysztofem Krawczykiem). Ich "Przyjedź mamo na przysięgę" potrafił zaśpiewać każdy. Serca (i uszy) podbijały przebojowe wokalistki - dziewczęca Kasia Sobczyk ("Trzynastego") i dziewczyna-dynamit, czyli Karin Stanek ("Chłopiec z gitarą").

Wśród uczestników plebiscytu rozlosujemy atrakcyjne nagrody - 50 zestawów (książka + płyta kompaktowa) pt. "Muzeum Polskiej Piosenki" oraz 50 przypinek festiwalowych Opole '80. Nagrody przekazał patron plebiscytu - Muzeum Piosenki Polskiej.

Zapraszamy do zabawy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska