Wybory prezydenckie 2010. Gdzie mogą głosować niepełnosprawni?

fot. Archiwum
Niepełnosprawność nie wyklucza nikogo z udziału w wyborach.
Niepełnosprawność nie wyklucza nikogo z udziału w wyborach. fot. Archiwum
Niepełnosprawni mogą zdecydować, gdzie najwygodniej będzie im oddać głos w niedzielę.

Informacje o tym, które komisje wyborcze są przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach znaleźć można na obwieszczeniach zawierających spis obwodów wyborczych w każdej miejscowości - informuje Rafał Tkacz, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu.

Kto stwierdzi, że komisja wyborcza w jego miejscu zamieszkania jest trudniej dostępna od innego lokalu, ten może dopisać się do spisu wyborców w wybranej przez siebie komisji. Ale koniecznie trzeba to zrobić jeszcze dziś, bo właśnie upływa termin ostatecznego sporządzania spisu osób uprawnionych do głosowania w danym obwodzie.

W celu zmiany dotychczasowej, wynikającej z miejsca zameldowania, komisji wyborczej należy skontaktować się z urzędem gminy i tam dopełnić formalności. - Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z pośrednictwa pełnomocnika.

Jeżeli napiszą mu upoważnienie i wyznaczą komisję wyborczą, w której chcieliby oddać swój głos, nie powinno być żadnego problemu z dołączeniem ich nazwiska do spisu wyborców - zapewnia dyrektor Tkacz. Nawet jeśli ktoś nie zdąży zmienić miejsca głosowania, nie powinien rezygnować z udziału w niedzielnych wyborach.

Do lokalu niedostępnego dla ludzi na wózkach najbezpieczniej jednak wybrać się w towarzystwie krewnych lub znajomych, którzy pomogą wnieść wózek. Jeśli nie mamy nikogo do pomocy, zawsze można o nią poprosić członków obwodowej komisji wyborczej.

- Taką pomoc członkowie komisji będą mogli wyświadczyć jedynie w momencie, gdy w lokalu akurat nie będzie żadnych innych wyborców. Wszystko dlatego, że pomieszczenie, w którym dobywa się głosowanie, powinni opuścić wszyscy obecni w danej chwili członkowie komisji - informuje Rafał Tkacz. - Chodzi o to, by uniknąć jakichkolwiek podejrzeń o nieuczciwe postępowanie, np. dosypywanie kart do urny - wyjaśnia.

W tegorocznych wyborach prezydenckich niepełnosprawni po raz pierwszy mogą głosować za pośrednictwem pełnomocni ka, który w ich imieniu odwiedzi lokal wyborczy. Na Opolszczyźnie zaledwie kilka osób skorzystało z takiej możliwości.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska