Wycieczka do lasu, to wyprawa. Warto znać zasady

Materiał informacyjny Lasów Państwowych
Jesień to wyjątkowy czas, kiedy chętnie i licznie odwiedzamy nasze lasy. Grzybobranie, to nasz sport narodowy, ale nawet jeśli celem pójścia do lasu jest tylko spacer, to również warto znać zasady, które w kniei obowiązują.

- Korzystanie z darów lasu jest jak najbardziej legalne, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego. Pod tym względem mamy jedno z najbardziej liberalnych praw w Unii Europejskiej - mówi Magdalena Świtka, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, dodając że w tym roku ciepła, jesienna aura wyjątkowo sprzyja spacerom po lesie i grzybobraniu. W listopadzie mieszkańcy naszego regionu nadal mogli cieszyć się zbiorami borowików, podgrzybków, maślaków, rydzów czy zielonek.

Od zasady, że pozyskanie runa leśnego w lesie jest legalne, istnieją wyjątki. Nie jest ich dużo, jednak warto je znać, aby nie mieć kłopotów paradując z koszykiem pełnym, grzybów pozyskanych w sposób niezgodny z prawem.

A zatem runa leśnego nie wolno zbierać:

  • wszędzie tam, gdzie obowiązuje zakaz wstępu, a więc na uprawach do 4 metrów wysokości (młodnikach), terenach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny, a także w regionach drzewostanów nasiennych. Całkowity zakaz wstępu obowiązuje również na terenach wojskowych,
  • na terenach chronionych, do których należą rezerwaty i parki narodowe,
  • w lasach prywatnych zbiór jest możliwy, ale wyłącznie za zgodą ich właściciela,
  • w lasach mogą zostać wprowadzone także lokalnie - czasowe zakazy zbioru grzybów. Informują o tym na swoich stronach nadleśnictwa, ale także stosowne tablice w terenie. Ograniczenia najczęściej wynikają z samego zakazu wstępu do lasu z powodu prowadzonych prac gospodarczych albo sprzątania lasu po kryzysowych sytuacjach związanych z pogodą (wichury i trąby powietrzne) lub też dużego zagrożenia pożarowego,
  • nie wolno zbierać grzybów chronionych - niezależnie od obszaru, na którym występują.

W Polsce występuje 117 gatunków grzybów chronionych - część z nich na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z 2014 r. została objęta ścisłą ochroną gatunkową. Dokładny opis owocników dostępny jest na stronach Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska.

Ważne!

Zbiór grzybów chronionych jest nielegalny. Grzywna może wynieść kilka tysięcy złotych.

Mówiąc o ograniczeniach związanych ze zbieraniem ruina leśnego, warto przypomnieć, że zakaz wjazdu pojazdem silnikowym do lasu obowiązuje również tam, gdzie nie ma szlabanu i znaku zakazu wjazdu czy ruchu. Takie zapisy znalazły się w art. 29.1 Ustawy o lasach oraz art. 161 kodeksu wykroczeń.

Wjeżdżając na teren leśny bez uprawnień, zgodnie z taryfikatorem grozi mandat w wysokości 500 zł.

- Dlatego zachęcamy do pozostawienia samochodu na leśnych miejscach postojowych nawet, jeśli to terenówka czy SUV, zachęcające do wjazdu w teren - dodaje Magdalena Świtka.

Niestety, w tym roku doszło już do kilku zagubień w lasach. Większość skończyła się szczęśliwie odnalezieniem ludzi przez Straż Leśną i Policję. Większość oznacza, że nie wszystkie historie kończą się dobrze. Dlatego przed wycieczką do lasu rekomendujemy zainstalowanie w telefonach aplikacji RATUNEK dostępnej bezpłatnie na telefony z Androidem w Sklepie PLAY, na iPhony w APP STORE, która w razie sytuacji kryzysowej może być przydatna.

Grupy Jurajska i Beskidzka GOPR, które współpracują z leśnikami, przypominają o numerach alarmowych 601 100 300 i 985, które są czynne całą dobę. To oprócz standardowego numeru 112 dobry adres, gdy potrzebna jest pomoc. Jednak wszystkie te rady zdadzą się na nic, jeśli zawiedzie sprzęt. Przed wyjściem do lasu bezwzględnie należy sprawdzić, czy bateria w telefonie jest naładowana do pełna, a na kartce zapisany jest numer telefonu do leśniczego, opiekującego się lasem, który wybraliśmy na wyprawę.

Roczne zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton, czyli ok. 4000 kontenerów morskich, wypełnionych grzybami po brzegi. Ich wartość rynkowa przekracza 700 mln zł.

Drugie tyle warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.

Lucjan Dereń

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska