Wycinka drzew 2023. Jak zgłosić zamiar wycięcia drzew na swojej działce?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Limity dotyczą m.in. takich gatunków drzew jak topola, wierzba, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty.
Limity dotyczą m.in. takich gatunków drzew jak topola, wierzba, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty. pixabay.com
Wycinka drzew, a dokładnie jej zgłoszenie jest łatwiejsza od strony formalnej. Ułatwienie weszło w życie 27 stycznia i polega na tym, że gminy mają przyjmować wnioski o usunięcie drzewa nie tylko w wersji papierowej, ale i przez internet. W najbliższych tygodniach spodziewana była jeszcze jedna nowość w przepisach i dotyczy podniesienia o 20 cm obwodu pnia drzewa, którego wycinki nie trzeba nawet zgłaszać. Zwiększonego limitu obwodu pnia drzewa jednak nie będzie?

Spis treści

W 2023 roku wniosek o zezwolenie na wycinkę lub zgłoszenie przez internet

Gminy od 27 stycznia 2023 r. mogą już przyjmować online wnioski o zezwolenia na usuwanie drzew. To samo dotyczy zgłoszeń w przypadkach, gdy są one wymagane. Takie sytuacje wymieniamy poniżej. Najpierw jednak przyjrzyjmy się nowościom, których należy spodziewać się w 2023 roku.

Ustawa z 26 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadza wspomnianą możliwość kontaktu z urzędem online w sprawie wycinki drzew. Osoby prawne i prowadzące działalność gospodarczą potrzebują zezwolenia, a fizyczne dokonać zgłoszenia.

Uproszczeniem ma być również ujednolicenie samych wzorów wniosków w całej Polsce. Znajdą się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej ministra klimatu i środowiska. Kierować je będziemy tak, jak do tej pory – do wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. W przypadku terenów zabytkowych adresatem jest konserwator zabytków.

Kiedy można ściąć drzewo bez pozwolenia? W planie zgoda na ścinanie grubszych drzew - aktualizacja

Pojawiła się próba wprowadzenia zmiany w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody mówiące o wymiarach pni drzew do wycinki bez zgłoszenia. 16 listopada większość posłów (258) po pierwszym czytaniu była za skierowaniem projektu ustawy do Komisji Nadzwyczajnej do spraw deregulacji, mowa o Komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych.

W uzasadnieniu projektu można przeczytać:

Nowelizacja ma na celu w pierwszej kolejności ograniczenie sytuacji, w których planowane usunięcie drzew, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wymaga zgłoszenia do właściwego organu, który może sprzeciwić się ich usunięciu.

W praktyce taka zmiana pozwoliłaby na łatwiejsze pozyskanie opału ze swojego terenu. Zmiany zawarte w projekcie polegają na zwiększeniu o 20 cm obwodu pnia drzewa (mierzonego na wysokości 5 cm), od którego wymagane jest zgłoszenie.

Aktualizacja: W środę 25 stycznia 2023 r. w Sejmie odbyło się II czytanie projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, podczas którego posłowie zgłosili szereg poprawek.

Tego samego dnia poprawkami zajęła się Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. Posłowie zdecydowali w środę o przyjęciu 8 poprawek spośród 27 zgłoszonych.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, wśród przyjętych przez komisję poprawek znalazła się propozycja wykreślenia zapisów, których celem miało być ułatwienie wycinki drzew na prywatnych posesjach poprzez zwiększenie limitu obwodu pnia drzewa, powyżej którego potrzebna jest urzędnicza zgoda na wycinkę i skrócenie terminów reakcji urzędów na wniosek o wycinkę.

Ostatecznie posłowie zrezygnowali z zapisu, który miał wprowadzić zmiany w zakresie obwodu pnia i w takiej formie ustawa została przyjęta przez Sejm i trafiła do Senatu, przekazuje PAP.

Inna ze zmian polega na skróceniu do 14 dni (z 21) terminu na dokonanie przez organ oględzin zgłoszonych do wycinki drzew, a także do 7 dni (z 14) termin na wniesienie przez organ ewentualnego sprzeciwu. Wprowadza się także ustawowy 14-dniowy termin na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu wniesionego przez organ.

Proponowane nowe limity obwodu drzewa do wycinki bez zgłoszenia

Aktualnie zgłoszenie jest konieczne, gdy obwód drzewa przekracza konkretne wymiary. Obecnie dla drzew, gdzie obowiązują takie zasady, są to następujące wymiary na wysokości 5 cm:

 • 80 cm — jeśli to topola, wierzba, klon jesionolistny oraz klon srebrzysty,
 • 65 cm — jeśli to kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa oraz platan klonolistny,
 • 50 cm — jeśli to pozostałe gatunki drzew,

Po zmianach właściciel nieruchomości miałby obowiązek dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:

 • 100 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
 • 85 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
 • 70 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.;

Dzięki tej zmianie właściciele nieruchomości będą mogli w szerszym zakresie korzystać z przysługującego im prawa własności, a w sytuacji, w której będą chcieli dokonać usunięcia drzewa wymagającego zgłoszenia, szybciej uzyskają ostateczne rozstrzygnięcie, czy mogą tego dokonać. Dzięki temu rzadziej będą pozbawiani możliwości usunięcia drzewa i nowego zagospodarowania swojej nieruchomości w trakcie jednego sezonu, co aktualnie – ze względu na przeciągające się czynności administracyjne – często ma miejsce.

Jakie drzewa można wycinać bez zgłaszania z prywatnego terenu?

W serwisie rządowym wyjaśniono, że nie potrzebujemy zgłoszenia ani zezwolenia, jeśli planujemy wyciąć:

 • krzew lub krzewy,
 • drzewa lub krzewy złamane lub wywrócone w wyniku wypadku, katastrofy lub działania czynników naturalnych — na przykład podczas wichury lub ścięte przez bobra. W takiej sytuacji powiadom gminę, że planujesz wycinkę. Urzędnik przyjedzie do ciebie i potwierdzi, czy możesz to zrobić,
 • drzewa:
  - bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima),
  - inne gatunki — jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza – wymieniliśmy je wyżej,
 • drzewa i krzewy owocowe — zezwolenie potrzebne wyłącznie wtedy, gdy rosną one na:
  - terenach zieleni, na przykład bulwarach lub dworkach udostępnionych do zwiedzania,
  - nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków.

Warto pamiętać, że nie można wyciąć drzew lub krzewów, które stanowią zadrzewienie śródpolne, nadwodne lub przydrożne w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, gdzie obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień. Szczegóły na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wycinka drzew 2023. Jak zgłosić zamiar wycięcia drzew na swojej działce? - Strefa Agro

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie