Wylicz, ile Twój dom traci ciepła

Roman Ulbrich, prezes Regionalnej Agencji Poszanowania Energii w Opolu
Miarą izolacyjności ściany jest współczynnik przenikania ciepła, który mówi nam o tym, ile energii wypływa przez jednostkę powierzchni przegrody przy jednostkowej różnicy temperatur w jednostkowym czasie.

Jeśli współczynnik przenikania ciepła dla ściany wynosi 1,6 W/(m2K) to oznacza to, że przez 1 m2 ściany wypływa strumień ciepła (albo inaczej moc) równy 1,6 W przy różnicy temperatur po obu stronach ściany równej 1 oC. Jeśli wewnątrz domu panuje temperatura równa +20 oC, a na zewnątrz -20 oC, to przez ścianę o powierzchni 10 m2 i współczynniku przenikania ciepła równym 1,6 W/(m2 K) przepłynie strumień ciepła równy 1,6 W/(m2 K) x 40 K x 10 m2 = 640 W. Jeśli takie warunki będą panowały przez 100 godzin, to przez tę ścianę wypłynie 64 kWh ciepła. Np. w domu w kształcie prostopadłościanu o podstawie kwadratu o boku 10 m i wysokości 6 m (dwie kondygnacje) powierzchnia przegród zewnętrznych wynosi 4 x 10 m x 6 m + 10 m x 10 m = 340 m2. W przypadku ścian i dachu o współczynniku przenikania ciepła 0,8 W/(m2K), dla różnicy temperatur 40 K (kelwinów - to tyle samo, co oC - stopni Celsjusza) strumień ciepła wynosi 10,9 kW. Taki strumień ciepła musi być doprowadzony do domu z systemu grzewczego, aby skompensować straty ciepła. Ale to nie są wszystkie straty.

JESZCZE OKNA
Współczesne, nowoczesne okna to techniczne arcydzieła. Nowoczesne okno składa się z szyby zespolonej zabudowanej w ramie okiennej. Sama szyba zespolona to nic innego jak dwie, czasem trzy warstwy szyb przedzielone powietrzem lub innym gazem. Teoretycznie im większa grubość warstwy gazu, tym lepsza izolacyjność. Kiedy odległości pomiędzy szybami są większe, dochodzi do ruchu gazu, który jest wywołany różnicą temperatury gazu w przestrzeni pomiędzy szybami. Optymalny odstęp pomiędzy szybami wynosi od kilkunastu milimetrów dla powietrza, do kilku milimetrów dla gazów szlachetnych. Dzisiaj wykonuje się szyby zespolone o współczynniku przenikania ciepła poniżej 1 W/(m2K) i wielu sprzedawców okien tak reklamuje swoje okna.

Tymczasem w oknie jest jeszcze rama, która spełnia rolę konstrukcyjną oraz pozwala na jego otwieranie i osadzenie w ścianie. Rama jest wykonywana z materiałów o nienadzwyczajnych własnościach izolacyjnych: drewna, tworzyw sztucznych lub aluminium. Stąd wypadkowy współczynnik przenikania ciepła jest wyższy dla całego okna niż dla samej szyby zespolonej. Aluminium jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, więc teoretycznie takie okno powinno być kiepskie. Wystarczy jednak spojrzeć do wnętrza nowoczesnej ramy okiennej - zobaczymy tam cuda: komory (często kilka) z przekładkami izolacyjnymi. Dopiero wtedy rama okna jest sztywna, przy tym lekka i dobrze izoluje przed nadmiernymi stratami ciepła. Dlatego na wystawach możemy zobaczyć przekroje okien i ram. To stanowi o jakości nowoczesnego okna. Proszę zapamiętać - jeśli sprzedawca okien wychwala swoje okno, podając tylko własności szyby zespolonej, to albo nie traktuje was poważnie, albo nie zna się na tym, co robi. Lepiej więc u niego nie kupować.

Z dachami i stropami jest sytuacja podobna jak ze ścianami.
Nie poruszono dotychczas problemu strat ciepła spowodowanych nieszczelnością budynku. Problem ten ma inny charakter niż powyżej przedstawione i zostanie przeanalizowany w dalszej części, przy okazji omawiania zagadnień związanych z eksploatacją budynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska