Wyspa na luzie

Radosław Święs
Tomasz Dziedzic zaprezentował irlandzki strój narodowy.
Tomasz Dziedzic zaprezentował irlandzki strój narodowy.
Koło naukowe historyków UO uczciło Dzień Świętego Patryka sesją naukową, której tematem była Irlandia.

Sympozjum zorganizowała sekcja średniowieczna koła naukowego historyków. Odbyło się ono 17 marca, w Dzień św. Patryka, patrona Irlandii. Można się było na niej dowiedzieć, że Irlandia - jako jedyny kraj w Europie - nie miała męczenników, że irlandzki święty Colum Cill miał władzę nad zwierzętami, ale nie nad wężami, bo te z Irlandii pogonił św. Patryk, i że za wyrób złego piwa surowo karano.
Sześciu studentów przygotowało referaty o historii irlandzkich zakonów, staroirlandzkim piśmiennictwie, historii IRA, tradycji piwnej i współczesnym życiu Irlandczyków. Najwięcej emocji wywołała dyskusja na temat cech wspólnych narodu polskiego i irlandzkiego, poprzedzona wykładem pt. "Kocham Cię jak Irlandię" autorstwa Anny Dominiak z III roku psychologii.
- Różnice między tymi dwoma narodami są ogromne - dowodziła referująca. - Polacy wykazują się tak zwaną negatywną oceną świata zewnętrznego. Badania pokazują, że 54 procent mieszkańców naszego kraju na pytanie, jak się dzisiaj czują, odpowiada "jak zwykle", kilkanaście procent - że "lepiej niż zwykle", a ponad 30 procent - że "gorzej niż zwykle". Podobne badania wypadają w Irlandii dużo pozytywniej. Tam się żyje na luzie, spontanicznie. W najgorszym wypadku ludzie mówią, że czują się "not to bad", czyli nie najgorzej. My lubimy biadolić i kultywować klęski naszych przodków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska