Otwarcie wystawy poprzedził wstęp, w ramach którego Michał Wolny, współautor ekspozycji opowiedział o rodzajach mięczaków oraz ich związku z historią ludzkości.
- Muszle od zarania dziejów miały różne znaczenie i przeznaczenie. Od pochodzących z grupy mięczaków porcelanek wzięła się nazwa porcelany. Spotkać je można na rafach koralowych tropikalnych mórz na całym świecie - opowiadał Michał wolny z Działu Przyrody MŚO, który siedzibę ma w Górze św. Anny. - Porcelanki w starożytnym Rzymie wieszano nad drzwiami domów publicznych i był to jasny symbol dla mężczyzn, którzy chcieli skorzystać z domów uciech cielesnych - opowiadał Michał Wolny.
Uczestnicy wernisażu w MŚO dowiedzieli się jeszcze, że muszle były znanym środkiem płatniczym.
- W XV wieku w Chinach muszle nawiązane na sznury służyły jako obiegowy pieniądz. Później w Afryce za dwie garście muszli można było kupić nawet niewolnika. Płacono nimi też za krowy, kozy i kość słoniową. Potem muszle na tyle zyskały na wartości, że w grę wchodził też zakup żony - mówił prelegent.
Michał Wolny przypomniał m.in. o znaczeniu religijnym i obrzędowym muszli.
- Wierzono, że wepchnięte do oczodołów mumii osoby zmarłej spowodują, że zza światów osoba ta będzie lepiej widziała. W starożytnych Chinach zmarłym wypełniano muszlami z porcelany usta. Ich ilość zależała od tego, czy ta osoba była majętna. Prosty człowiek usta miał wypełniane tylko ryżem. A z kolei starożytni Grecy uważali muszle za symbol macierzyństwa - wyjaśniał Michał Wolny.
Było też o jadowitych mięczakach, które wytwarzają śmiertelną truciznę oraz o największych małżach na świecie.
- Stożki to ślimaki i są przyczyną średnio kilku zgonów człowieka na świecie każdego roku. Mimo to wykorzystywane są też do produkcji leków, m.in. przeciwbólowych i środków leczniczych schorzenia kręgosłupa. Z kolei przydacznia olbrzymia, która jest największym małżem na świecie, może ważyć 250 kg, a mierzyć nawet do 1,5 metra.
- W Polsce nie ma zbyt wielu ciekawych okazów, więc prezentujemy na wystawie zbiory egzotyczne. Można tu zobaczyć muszle ślimaków i małżów pochodzące z rejonów m.in. Morza Czerwonego, Oceanu Spokojnego i Indyjskiego - kończy Michał Wolny z Działu Przyrody MŚO.
Niezwykła wystawa będzie czynna do 29 września 2013 roku.