Z innowacjami na Opolszczyźnie jest krucho

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Fot.edyta ahnszke
Na 100 punktów woj. opolskie zdobyło 49, co dało nam czwarte miejsce od końca.

W tegorocznym opracowaniu Banku Millennium „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów 2017” w czołówce województw o największym potencjale innowacyjności znalazły się mazowieckie (97 pkt), małopolskie (88 pkt), dolnośląskie (76 pkt) oraz pomorskie (74 pkt), osiągając wynik powyżej średniej krajowej (68 pkt).

Są to regiony, gdzie dominującą rolę odgrywają aglomeracje miejskie: warszawska, krakowska, wrocławska i trójmiejska. Ich sukces - w ocenie autorów raportu - tkwi w umiejętności przyciągania najzdolniejszych i najbardziej kreatywnych jednostek. To tu funkcjonują najlepsze uczelnie oraz kluczowe ośrodki naukowo-badawcze. Dobrze rozwinięta oferta edukacyjna przyciąga kapitał ludzki, a konsekwentna współpraca biznesu z nauką - kapitał finansowy.

W porównaniu do indeksu opublikowanego w ub.r. prawie wszystkie województwa poprawiły swoją pozycję (z wyjątkiem podkarpackiego, łódzkiego, śląskiego, lubuskiego i opolskiego).

Opolskie w tym roku zdobyło 49 punktów (przed rokiem 50) i zajęło czwartą pozycję od końca. Po nas było świętokrzyskie (48 pkt), warmińsko-mazurskie (41 pkt) i lubuskie (38 pkt), a do ulokowanych przed nami kujawsko-pomorskiego i podlaskiego zabrakło 1 punktu (ex aeqo zdobyły 50 punktów).

Z analizy sześciu kryteriów innowacyjności wynika, że w kategorii liczby osób pracujących w działach badań i rozwoju uzyskaliśmy 21,1 pkt na 100 i ten wynik był trzeci wśród najgorszych. Z poziomem wydatków na badania i rozwój (18,4 na 100 pkt) przebiliśmy tylko województwo warmińsko-mazurskie i lubuskie.

Wyróżnialiśmy się za to liczbą patentów ( 52,8 punkta), nie tylko wśród kończących zestawienie województw, ale i tych, które spozycjonowane były przed nami, np. województwa podkarpackiego (7. w zestawieniu) czy nawet pomorskiego (na 4. pozycji).
Władze regionu liczą na lepsze wyniki w innowacyjności po rozdysponowaniu puli unijnych pieniędzy z programu regionalnego, które musimy wykorzystać do 2020 roku. W sumie to 61 mln euro, w szczególności dla firm małych i średnich. Dotychczas przeprowadzono dwa nabory i podzielono 147 mln zł na 47 projektów.

Kolejny nabór na innowacje ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Przyjmowanie wniosków zaplanowano na drugą połowę czerwca. W puli tego naboru będzie prawie 47 mln zł.

Zobacz też: 60sekundBIZNESU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska