Z rodziną do fiskusa

Edyta Hanszke [email protected] 077 44 32 587
Zobacz, czy nie możesz wspólnie z współmałżonkiem wypełnić PIT. (fot. sxc)
Zobacz, czy nie możesz wspólnie z współmałżonkiem wypełnić PIT. (fot. sxc)
Wspólnie z podatku mogą rozliczyć się małżonkowie, nawet gdy jeden z nich zmarł w trakcie roku podatkowego lub przed złożeniem zeznania, oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci.

Ze wspólnego rozliczenia podatku mogą skorzystać następujący podatnicy:

małżonkowie objęci wspólnością majątkową przez cały rok

małżonkowie owdowiali w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu jednak przed złożeniem zeznania podatkowego

osoby samotnie wychowujące dzieci

małżonkowie, z których przynajmniej jeden posiada status nierezydenta.

To bardzo korzystne rozwiązanie w przypadku, gdy jedna osoba zarabia dużo (wpada w wyższy próg podatkowy), a druga mało.

MAŁŻONKOWIE

Jeżeli nie podpisali intercyzy

Zobacz: Klik i twój PIT wysłany

Jeśli podatnicy pozostają w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy i istnieje między nimi wspólność majątkowa,  mogą rozliczyć się razem. Wówczas we wspólnym zeznaniu rocznym zaznaczają kwadrat nr 2 w części „Wybór sposobu opodatkowania”.

Są opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot przysługujących ulg i odliczeń.

Podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany.

Wspólne opodatkowanie małżonków dotyczy również sytuacji, w której jeden z nich nie uzyskał dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku.

Jest to korzystne dla podatników, z których jeden zarabia tak dużo, że „wpada” w wyższy próg podatkowy, podczas gdy po zsumowaniu dochodów obydwoje mieszczą się w „niższym progu”.

> Po śmierci współmałżonka

Wspólne opodatkowanie dotyczy również tych osób, które w trakcie roku podatkowego owdowiały lub owdowiały po zakończeniu roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Zobacz: Wypełnij PIT bez błędu

W związku z powyższym, wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony przez podatnika, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego, jak również przez podatnika, który pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.

Nierezydenci (osoby zameldowane w Polsce, ale żyjące poza granicami kraju)

Pierwszy przypadek:

Małżonkowie – oboje nierezydenci mieszkający i odprowadzający podatki w innym niż Polska państwie członkowskim Unii, innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej (zaznaczają kwadrat nr 2, 7 i 8 w części „Wybór sposobu opodatkowania”)

Drugi przypadek:

małżonkowie – z których jeden jest nierezydentem, a drugi rezydentem Polski (zaznaczają kwadrat nr 2, 7 lub 8 w części „Wybór sposobu opodatkowania”).

W obydwu przypadkach będą mogli opodatkować swoje dochody na identycznych zasadach, jakie dotyczą rezydentów Polski, jeżeli tacy małżonkowie w Polsce osiągnęli łącznie co najmniej 75 proc. wszystkich uzyskanych w roku podatkowym opodatkowanych przychodów i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Zobacz: Dni otwarte w urzedach skarbowych

Oznacza to, że tacy małżonkowie mogą określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów.

OSOBY SAMOTNIE WYCHOWUJĄCE DZIECI

Mogą rozliczyć się razem z nimi (zaznaczają wówczas kwadrat nr 4 w części „Wybór sposobu opodatkowania”).

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się: jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli ta osoba jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której sąd orzekł separację.

Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Chodzi tutaj o:

dzieci małoletnie;

dzieci bez względu na ich wiek, które otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę rodzinną (nowość dotycząca dodatku pielęgnacyjnego i renty rodzinnej weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. i odnosi się do dochodów rozliczanych za 2008 r.);

dzieci do ukończenia 25. roku życia uczące się lub studiujące na terenie Polski i za granicą (nowość dotycząca dzieci uczących lub studiujących Polski weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. i odnosi się do dochodów rozliczanych za 2008 r.).

Limit dochodów dzieci

Osoby samotnie wychowujące dziecko mogą skorzystać z preferencyjnego sposobu opodatkowania, jeżeli w roku podatkowym dzieci nie uzyskały dochodów w łącznej wysokości przekraczającej kwotę wolną od opodatkowania, tj. 3.088,68 zł (586,85 zł : 0,19). Dziecko mogło uzyskać dochody podlegające opodatkowaniu wg skali podatkowej lub np. dochody uzyskane ze sprzedaży papierów wartościowych opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19 proc. uzyskanego dochodu.

Zobacz: Z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać

Wyjątkiem jest renta rodzinna. W tym przypadku wysokość przychodów jest nielimitowana.

Osoby samotnie wychowujące dzieci będące nierezydentami

Z takiej formy rozliczenia mogą też skorzystać rodzice samotnie wychowujący dzieci, mający miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż RP państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do EOG albo w Konfederacji Szwajcarskiej (zaznaczają kwadratu nr 4 i 7 w części „Wybór sposobu opodatkowania”).

Muszą jednak spełnić następujące warunki: uzyskali przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce w wysokości co najmniej 75 proc. całkowitego przychodu osiągniętego w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji swoje miejsce zamieszkania (nowość, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. i odnosi się do dochodów rozliczanych za 2008 r.). Wniosek o wspólne opodatkowanie osób samotnie wychowujących dzieci zostanie uwzględniony, jeśli zostanie złożony w terminie do 30 kwietnia 2009 r. W przypadku złożenia korekty zeznania podatkowego po upływie terminu składania zeznań, nie można dokonać zmiany wyboru sposobu opodatkowania.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska