Z urlopu na urlop

Ewa Kosowska-Korniak
Uprawnienia pracownicze osoby przebywającej na urlopie wychowawczym ulegają zawieszeniu do dnia jego zakończenia.

Jak wyglądają prawa kobiety, która w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym rodzi kolejne dziecko?
Jeżeli kobieta rodzi drugie dziecko w trakcie korzystania z urlopu wychowawczego i pobierania zasiłku wychowawczego, to w miejsce owego zasiłku otrzymuje zasiłek macierzyński na zasadach przewidzianych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tj. art. 29-31 ustawy z dnia 25.06.1999 (Dz.U. nr 60, poz. 636).

Czy to znaczy, że urlop wychowawczy udzielony na starsze dziecko zostaje przerwany?
Urlop wychowawczy nie ulega przerwaniu. Kobieta w takiej sytuacji może wykorzystać urlop wychowawczy na starsze dziecko do dnia, na który został jej udzielony, a dalej od następnego dnia korzystać z urlopu wychowawczego udzielonego jej dla sprawowania opieki nad młodszym dzieckiem do czasu, aż ukończy ono 4. rok życia. Oczywiście stosowny wniosek winna złożyć pracodawcy z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem, tak by móc płynnie przejść z jednego urlopu wychowawczego na następny urlop.

Z jakich uprawnień pracowniczych korzysta pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym?
Uprawnienia te ulegają właściwie zawieszeniu, tzn. m.in. za ten czas nie przysługuje jej np. prawo do urlopu wypoczynkowego. W okresie tego urlopu kobieta może korzystać ze świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ustanowionych drogą regulaminu obowiązującego w danym zakładzie, bowiem od osób przebywających na urlopie wychowawczym dokonywany jest odpis na ten fundusz. Natomiast pracownica małych zakładów, zatrudniających do 20 pracowników, którzy nie utworzyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie mają uprawnień do świadczenia urlopowego, gdyż warunkiem udzielenia prawa do tego świadczenia jest fakt korzystania z urlopu wypoczynkowego, a z takiego prawa w okresie urlopu wychowawczego kobieta nie może skorzystać.
Czy w czasie urlopu wychowawczego kobieta może otrzymać nagrodę jubileuszową?
Pracownicy, której w okresie urlopu wychowawczego kończy się okres zatrudnienia uprawniający do nagrody jubileuszowej, jeżeli zakończenie to następuje w trakcie urlopu, nagrody owej z tym dniem nie wypłaca się. Nagroda ta "nie przepada", albowiem jest ona wypłacana po powrocie do pracy po zakończeniu urlopu.
Czy okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia?
Okres urlopu wychowawczego podlega wliczeniu do okresu zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił tego urlopu, ale dopiero w dniu jego zakończenia.

Czy w czasie urlopu wychowawczego kobiecie przysługują dwa dni zwolnienia w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem?
Nie. Prawo do dwóch dni zwolnienia nie przysługuje jej, bowiem w tym czasie nie świadczy ona pracy. Z uprawnień tych może natomiast skorzystać ojciec dziecka, o ile pracuje.

Czy są grupy zawodowe, którym urlop wychowawczy jest udzielany na odrębnych zasadach?
Tak, taką grupą są nauczyciele oraz nauczyciele akademiccy, choć w znacznej części przepisy dotyczące udzielania urlopów wychowawczych są wspólne dla wszystkich zawodów. Różnice dotyczą m.in. terminu zakończenia urlopu wychowawczego, albowiem dla nauczycieli oraz nauczycieli akademickich ma on przypadać na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego lub akademickiego. Nauczyciele muszą także występować z wnioskiem o udzielenie urlopu wychowawczego co najmniej na miesiąc przed wskazanym terminem rozpoczęcia tego urlopu.

Na jakich zasadach nauczyciel rezygnuje z urlopu wychowawczego?
Kobieta może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym czasie, za zgodą organu, który ją mianował lub zawarł z nią umowę o pracę, lub z początkiem roku szkolnego lub akademickiego, ale za trzymiesięcznym uprzedzeniem. Szczegółowe regulacje znajdują się w par. 17-20 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska