Z własnej woli idą do wojska. Służba ojczyźnie stała się atrakcyjnym sposobem na życie. Ile zarabia żołnierz? Są to dobre zarobki

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Piknik "Silna Biało-Czerwona" w Dobrodzieniu stał doskonałym przykładem na to, jak inspirująco pokazać młodzieży, że służba w polskiej armii to wyjątkowa i wartościowa droga życiowa
Piknik "Silna Biało-Czerwona" w Dobrodzieniu stał doskonałym przykładem na to, jak inspirująco pokazać młodzieży, że służba w polskiej armii to wyjątkowa i wartościowa droga życiowa Mateusz Majnusz
W Dobrodzieniu tłumy mieszkańców uczestniczyły w pikniku organizowanym z okazji Święta Wojska Polskiego. Była to nie tylko ciekawa impreza plenerowa, podczas której można było zobaczyć z bliska, jak wygląda sprzęt nowoczesnej armii, ale również otworzyła drzwi dla tych, którzy marzą o swojej przyszłości w polskich siłach zbrojnych.

Piknik "Silna Biało-Czerwona" stał się doskonałą okazją do ukazania potencjału polskiej armii oraz zaprezentowania różnorodnych pojazdów wojskowych, w tym imponujących czołgów, pojazdów opancerzonych czy wyrzutni rakiet.

Wydarzenie to także stanowiło przypomnienie o roli, jaką pełnią siły zbrojne w codziennym zapewnianiu bezpieczeństwa kraju.

Polska armia odzwierciedleniem społeczeństwa

Wiceminister Obrony Narodowej i poseł Ziemi Opolskiej Marcin Ociepa podkreślił, że takie inicjatywy są kluczowe dla kształtowania więzi pomiędzy społeczeństwem a siłami zbrojnymi, a także dla ukazania, że Polska armia jest odzwierciedleniem narodu.

- To niezwykle istotne, żeby przypominać, że Polska armia będzie taka jak wsparcie społeczeństwa i Polska armia będzie taka jak polskie społeczeństwo, ponieważ wywodzi się ze społeczeństwa – mówił wiceminister Ociepa.

Wiceminister podkreślił również, że takie inicjatywy mają szczególne znaczenie w kontekście promowania służby wojskowej w Polsce, a także budowania świadomości społecznej na temat roli żołnierzy.

- Obecność sił zbrojnych podczas obchodów święta Wojska Polskiego, zarówno w Warszawie, jak i w mniejszych miejscowościach takich jak Dobrodzień, skutecznie zachęca młodych ludzi do zastanowienia się nad służbą wojskową – tłumaczył Ociepa.

Różnorodne ścieżki kariery w polskim wojsku

Jednocześnie zwrócił uwagę, że w polskiej armii pojawiły się różnorodne możliwości służby, dostosowane do różnych potrzeb i aspiracji. Oprócz tradycyjnej ścieżki zawodowej, gdzie wybiera się służbę wojskową jako główny zawód, istnieją również Wojska Obrony Terytorialnej.

- Ta forma służby pozwala łączyć obowiązki wojskowe z normalnym życiem zawodowym. Wśród żołnierzy tej formacji znajdują się lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, górnicy i inni, którzy poza służbą wojskową wykonują codzienne prace – wyjaśnia.

Dodatkowo, istnieje także opcja dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, gdzie osoba decyduje się na intensywne szkolenie trwające od 28 dni do nawet całego roku. Po ukończeniu tego procesu, osoba składa przysięgę i staje się częścią rezerwy sił zbrojnych.

- Dzisiaj tych form służby jest bardzo wiele i można je spokojnie łączyć zarówno z życiem rodzinnym, jak i zawodowym – dodaje wiceminister MON.

Polska armia ma liczyć 250 tys. żołnierzy zawodowych

Rozmowa z porucznikiem Michałem Gełejem, szefem sekcji rekrutacji w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Opolu, ujawniła, że zainteresowanie młodych ludzi wstąpieniem do wojska nieustannie rośnie, a służba ta już dawno przestała być źródłem strachu, stając się atrakcyjną ścieżką kariery.

- Młodzi ludzie chętnie zgłaszają się do wojska, a wydarzenia takie jak piknik "Silna Biało-Czerwona" są doskonałą okazją do przybliżenia im tej ścieżki. Tutaj młodzi ludzie mogą uzyskać dogłębne informacje na temat różnych form służby wojskowej. A w obliczu ambitnych celów rekrutacyjnych, gdzie do roku 2035 armia ma liczyć 250 tys. żołnierzy zawodowych oraz 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, rekrutacja stała się priorytetem – tłumaczy por. Michał Gełej.

Jakie są zarobki w wojsku? Ile zarabia żołnierz?

Jak podkreślił por. Gełej, rosnące zainteresowanie służbą wojskową ma korzenie w patriotyzmie oraz chęci obrony swojej ojczyzny, ale także w realnych korzyściach, takich jak stabilność finansowa.

Żołnierze zawodowi otrzymują bowiem atrakcyjne wynagrodzenie, które na początku wynosi 4960 złotych, a także dodatki, takie jak gratyfikacje urlopowe, trzynastki i nagrody okolicznościowe. Dodatkowo, żołnierze garnizonu Opole mogą liczyć na świadczenie mieszkaniowe w wysokości 900 zł, podczas gdy w Warszawie kwota ta wynosi 1500 zł.

- Również cieszy fakt, że coraz więcej kobiet wybiera służbę wojskową. Kobiety są mile widziane i coraz częściej zajmują stanowiska w wojsku, co odzwierciedla zmieniający się charakter polskich sił zbrojnych – dodaje szef sekcji rekrutacji w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Opolu.

W miłej atmosferze, w otoczeniu tych, którzy dzielnie pełnią służbę dla ojczyzny, rośnie zrozumienie i szacunek dla tych, którzy chronią nasz kraj. Piknik "Silna Biało-Czerwona" w Dobrodzieniu stał doskonałym przykładem na to, jak można zbudować most między armią a społeczeństwem oraz jak inspirująco pokazać młodzieży, że służba w polskiej armii to wyjątkowa i wartościowa droga życiowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska