Za trzy lata w oleskich szkołach będzie o 150 uczniów mniej

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Janusz Wojczyszyn, naczelnik wydziału edukacji w urzędzie miejskim w Oleśnie
Janusz Wojczyszyn, naczelnik wydziału edukacji w urzędzie miejskim w Oleśnie Mirosław Dragon
- Ze względu na niż demograficzny liczba uczniów systematycznie się zmniejsza. Za trzy lata, kiedy całkiem znikną gimnazja, spadek uczniów w gminnych szkołach będzie znaczny - mówi Janusz Wojczyszyn, naczelnik wydziału edukacji w urzędzie miejskim w Oleśnie.

W przyszłym roku ma wejść w życie reforma oświaty. Zostaną zlikwidowane gimnazja. W Oleśnie są aż dwa. Co zrobicie z tymi budynkami?
Są to bardzo dobrze wyposażone szkoły , które na pewno zostaną ujęte w planowanej sieci szkół w gminie Olesno. Zespół Szkół nr 2 mocą ustawy zostanie przekształcony w szkołę podstawową.

Czy któraś szkoła zostanie zamknięta?
Chcemy utrzymać wszystkie szkoły. Mamy ich w gminie dużo: 10 przedszkoli, 7 podstawówek i 2 gimnazja. Wychodzimy z założenia, żeby szkoły były jak najbliżej, żeby mieszkańcy mieli do nich dobry dostęp.

Czy tak jak wiele gmin chcecie w dawnych gimnazjach umieścić uczniów najstarszych klas podstawówki?
Przygotowujemy plan siatki szkół, ale jest jeszcze za wcześniej, żeby mówić o szczegółach. O decyzjach najpierw poinformujemy dyrektorów, nauczycieli, rodziców uczniów. Poza tym musimy najpierw uzyskać zgodę kuratora oświaty na nasze plany. Podczas spotkania kurator oświaty i wojewoda obiecali, że uwzględnią specyfikę gmin, zwłaszcza w okresie przejściowym. Poza tym przypominam, że ciągle nie ma ustawy o reformie oświaty, więc nie da się mówić o konkretnych decyzjach.

Minister edukacji zapewnia, że reforma nie spowoduje zwolnień nauczycieli.
W tym roku mamy w gminie 1307 uczniów. Ze względu na niż demograficzny liczba uczniów systematycznie się zmniejsza o 20-25 osób rocznie. Za trzy lata, kiedy całkiem znikną gimnazja, ubędzie nam około 150 uczniów.
W Oleśnie mamy tę samą tendencję, co w całej Polsce: liczba mieszkańców w miastach powiatowych zmniejsza się, a w metropoliach zwiększa się. Do tego od 2019 roku w gminnych szkołach będziemy mieć osiem klas, a nie jak teraz - dziewięć (6 klas w podstawówce i 3 w gimnazjum). W okresie przejściowym nie powinno być masowych zwolnień.

Czy olescy rodzice wysyłają 6-latków do pierwszej klasy?
Zdecydowana większość zostawia 6-latków w przedszkolach. Z tego powodu w tym roku szkolnym utworzyliśmy dodatkowy oddział przedszkolny w Łowoszowie, żeby zapewnić wszystkim dzieciom miejsce w przedszkolach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska