Zaczął się skwar i ludzie mdleją na ulicach [pogoda na wtorek]

Redakcja
Opolscy ratownicy medyczni mają w ostatnich dniach dużo roboty.

Upały - jak je przeżyć

Upały - jak je przeżyć

pij od 2,5 do 3 l płynów dziennie, najlepiej niegazowaną wodę mineralną, mogą być też soki owocowe i warzywne
w ciągu dnia zasłaniaj okna w mieszkaniach
pamiętaj o nakryciu głowy, najlepiej w jasnym kolorze
noś przewiewne ubranie, najlepiej uszyte z naturalnych tkanin
nie wykonuj żadnych prac na działce w silnym słońcu
wystrzegaj się obfitych posiłków
unikaj, jeśli to możliwe, przebywania na słońcu między godz. 10.00 a 16.00.

Upały dały się we znaki ludziom już w weekend, mieliśmy wtedy bardzo dużo pacjentów z objawami udaru cieplnego, silnego odwodnienia, było też kilka osób z zawałem serca - mówi Jarosław Kostyła, zastępca ordynatora szpitalnego oddziału ratunkowego WCM w Opolu. - W mieście odbywało się sporo imprez, karetki przywoziły do nas osoby, które zasłabły w miejscach publicznych, jak też zabierali je z domów, z działek. Głównie byli to ludzie w starszym wieku, ale trafiło też do nas dużo małych dzieci.

Wczoraj do południa karetki z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego wyjeżdżały do czterech zasłabnięć, do których doszło na ulicy. - W jednym przypadku udzielaliśmy pomocy 30-letniej kobiecie, trzy pozostałe wezwania dotyczyły starszych, schorowanych osób, które wyszły po zakupy. Wszyscy trafili do szpitala, bo wymagali nawodnienia - informuje Paweł Orzechowski, dyspozytor OCRM. - Ludzie często popełniają ten sam błąd: za mało piją, żeby się nie pocić. Tymczasem i tak się pocą, tracąc minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Doprowadza to do odwodnienia organizmu, a w efekcie do zasłabnięć i omdleń.

Wszyscy stęskniliśmy się za słońcem, ale nasz organizm nie jest jeszcze na takie skoki temperatury przygotowany. Nasz metabolizm nie zdążył się przestawić. W krajach śródziemnomorskich ten problem rozwiązano - między 12.00 a 16.00 mają tam sjestę. My musimy sobie radzić sami. Ważne jest, by w gorące dni, zwłaszcza w porze silnego nasłonecznienia, unikać zbyt dużego wysiłku fizycznego. Dotyczy to szczególnie osób cierpiących na choroby układu krążenia i ludzi w podeszłym wieku.
- Osoby z chorobą niedokrwienną serca czy z niewydolnością krążenia nie mogą pić ani za dużo, ani za mało - przestrzega dr Jarosław Kostyła. - Powinny to ustalić ze swoim lekarzem. Upał powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co wywołuje spadki ciśnienia. Nie oznacza to jednak, że pacjent z nadciśnieniem może przerwać zażywanie leków. Musi je nadal stosować.

Jak długo potrwają u nas tak silne upały?

- Na Opolszczyźnie do środy włącznie nic się nie zmieni - informuje Michał Mercik, dyżurny synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. - Temperatura w dzień będzie wynosić 32-33 stopnie Celsjusza, w nocy 17-18 stopni. Dopiero w czwartek spadnie do 24 stopni i pojawią się burze, a nawet opady gradu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska