Zaliczki dla przedsiębiorstw korzystających ze środków unijnych

Michał Knapik bit Polska
Przedsiębiorcy mogą uzyskać zaliczki na realizację projektu współfinansowanego ze środków unijnych.

Wprowadzenie takich ułatwień dla przedsiębiorstw wynika ze zmiany wytycznych, które weszły w życie 12 lutego 2009 roku. Zmiany wprowadziło Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR), nowelizując rozporządzenie w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych. Z zaliczek będą mogły skorzystać również przedsiębiorstwa, którym już przyznano wsparcie ze środków UE.

W związku z trwającym kryzysem gospodarczym Komisja Europejska zapowiedziała możliwość wprowadzenia systemu zaliczkowego dla sektora prywatnego. W odpowiedzi na sygnał z Brukseli MRR wprowadziło prawną możliwość wnioskowania o zaliczki przez firmy, które podpisały umowy o dofinansowanie projektów.

Zgodnie z podstawowymi założeniami zaliczkowego finansowania projektów w ramach programów operacyjnych, powinien on dotyczyć przede wszystkim tych beneficjentów otrzymujących dofinansowanie w formie dotacji rozwojowej, w przypadku których wspomniany system przyspieszy tempo realizacji projektu oraz proces wykazywania poniesionych wydatków we wnioskach o płatność przedkładanych przez beneficjentów.

Dotacja rozwojowa, zgodnie z zapisami ustawy o finansach publicznych to wydatki budżetu państwa, podlegające szczególnym zasadom rozliczania, przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków pochodzących z funduszy strukturalnych lub projektów realizowanych w ramach tych programów.

 

Wysokość zaliczki będzie zależeć od decyzji właściwych instytucji wdrażających unijne fundusze, które będą uwzględniać takie czynniki jak dostępność środków, typ beneficjenta czy specyfikę realizowanego projektu. Ten niejasny zapis może przyczynić się do tego, iż zaliczki nie będą wypłacane wszystkim przedsiębiorstwom, które popisały umowy o dofinansowanie projektów.

Wysokość zaliczek nie jest określona ale prawdopodobnie przedsiębiorstwo powinno otrzymać maksymalnie 20% przyznanej dotacji jako zaliczki, która wypłacana będzie jednorazowo lub w kilku transzach. Zaliczka może zostać wypłacano firmie po wniesieniu przez nią zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy o dofinansowanie projektu. Kolejna zaliczka w wysokości nie większej niż 20% dotacji będzie wypłacana po wcześniejszym rozliczeniu poprzedniej dotacji. Tym sposobem przedsiębiorstwo będzie musiało posiadać jedynie środki na wkład własny, a nie na całość realizowanego projektu.

Należy podkreślić, iż przedsiębiorca powinien utworzyć osobny rachunek tylko i wyłącznie do obsługi wpłacanych zaliczek, które mogą zostać wydatkowane jedynie na koszty kwalifkowalne przewidziane w projekcie. Przeznaczenie środków zaliczki na inny cel traktowane będzie jako wykorzystanie środków niezgodnie z przeznaczeniem.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska