Zamiast wyrzucić - sprzedaj

Fot. Sławomir Mielnik
Dziś nie robi się już kokosów na makulaturze.
Dziś nie robi się już kokosów na makulaturze. Fot. Sławomir Mielnik
Dziś zaczyna się kolejna akcja sprzątania świata. Śmieci z lasów, parków, osiedli zbierać będzie głównie młodzież. Usuną to, co wyrzucamy, a moglibyśmy wykorzystać.

Co to za akcja

Co to za akcja

W niedzielę obchodzimy Dzień Ekologii. Akcje sprzątanie świata (przy okazji tego święta) rozpoczęła w kraju w 1994 roku Mira Stanisławska-Meysztowicz. To Polka mieszkająca w Polsce i Australii. Założyła Fundację Nasza Ziemia, która koordynuje wiele działań ekologicznych. W tym roku sprzątanie świata zaczyna się w piątek i ma trwać przez cały weekend.

Kiedyś ludzie chętnie przynosili makulaturę, bo w zamian otrzymywali papier toaletowy - mówi Jan Panek, prowadzący punkt skupu makulatury i złomu w Prudniku.

Papier toaletowy wydawany w czasach PRL-u w zamian za makulaturę był brzydki, szary i sztywny, ale na wagę złota, bo niedostępny w sklepach.
- Teraz z makulaturą przychodzą do mnie dzieci z okolicznych szkół, po to, by zarobić na pokrycie choćby części kosztów na przykład wycieczki klasowej. Im za makulaturę płacę, podstawię nawet wóz. Na ogół odbieram papiery za darmo, w ramach sprzątania biur i różnych instytucji - mówi Jan Panek.
Bo dziś nie robi się kokosów na makulaturze - jej cena drastycznie spadła, ponieważ polskie papiernie nie chcą odbierać surowca:
- Gdzie są produkowane papierowe ręczniki, które kupujemy w marketach? Za granicą. Polskie papiernie nie wytrzymują konkurencji z tańszymi i bardziej nowoczesnymi zakładami z Czech i Słowacji - mówi Panek.

Ile można dostać

Ile można dostać

- makulatura - 5 - 8 groszy
- plastikowa folia - 10 - 50 groszy
- plastikowe butelki - 40 groszy
- puszki aluminiowe - 2,8 - 3,50 zł
(Ceny za kilogram surowców wtórnych)

W punktach skupów w cenie są teraz inne surowce wtórne: złom i aluminiowe puszki po napojach. Wojciech Wiszniewski ze Strzelec Opolskich do niedawna miał firmę budowlaną, ale przestawił się na skup metali kolorowych, kabli, stali.
- Skup surowców i recykling to przyszłość - mówi. - Wciąż obowiązuje w społeczeństwie wizerunek złomiarza, takiego, co to chodzi po śmietnikach i zbiera wszelkie żelastwo. A ja w swoim skupie obserwuję, że coraz więcej przychodzi do mnie ludzi z workami posegregowanych odpadów z mieszkań na osiedlach. Przez miesiąc ojcowie z synami zgniatają puszki po napojach i składają w piwnicy. Gdy uzbierają znaczną ilość, przychodzą do mnie. Pieniędzmi za surowiec reperują domowe budżety. Poza tym moda na segregację odpadów i sprzedaż surowców wtórnych jest coraz większa i widoczna nie tylko przy okazji akcji sprzątania świata - twierdzi Wiszniewski.
O tym, że na puszkach można zarobić, wie doskonale młodzież. Młodzi potrafią "obstawiać" festyny, koncerty lub wchodzić w układy z restauracjami: zbierają lub odbierają ładunek aluminiowych śmieci.
- Bywa, że co kilka dni dostaję od tego samego człowieka po 20 kilo aluminium. To około 1550 puszek. Takiej ilości nie produkuje się w żadnym domu - mówi Wojciech Wiszniewski.

O tym, ile plastiku marnuje się w rowach, lasach, dzikich wysypiskach śmieci wie Paweł Maślej prowadzący firmę Avantex w Opolu (skup opakowań plastikowych i makulatury).
- Odbieram te odpady od większych firm w Opolu i od indywidualnych dostawców. To oczywiste, że nie należy wyrzucać peta, czyli plastykowej butelki, jeśli można go sprzedać - mówi.
Beata Wojciechowska-Szulecka, nauczycielka z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Opolu, jest przekonana, że takie akcje jak sprzątanie świata, przyczyniają się do zmiany naszych nieekologicznych przyzwyczajeń:
- Zaczynamy wyrabiać nawyki u dzieci w szkole, a one przenoszą te zwyczaje do domu - mówi. - Dlatego w piątek cała nasza szkoła będzie sprzątać ulicę Katowicką i okolice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska