Zanieczyszczone powietrze w Nysie. Przestańcie palić śmieci i nas truć!

Fabian Miszkiel
Fabian Miszkiel
Zaktualizowano 
Największy smog w Nysie mamy jesienią i zimą.
Największy smog w Nysie mamy jesienią i zimą. Fabian Miszkiel
Gdyby w Paryżu było takie powietrze jak w Nysie, to już dawno by ogłoszono alarm smogowy!

W Nysie oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w województwie. Taki wniosek można wysnuć, kiedy przegląda się wyniki badań jakości powietrza jakie prowadzi Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu. Tylko w samym listopadzie kilkanaście razy została przekroczona dopuszczalna norma stężenia pyłu PM10.

To groźna substancja, a jej wdychanie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Włos jeży się na głowie, kiedy czyta się listę schorzeń, jakie może powodować.

- Wdychanie zanieczyszczeń pyłowych może powodować wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Według specjalistycznej literatury mogą być to choroby serca, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylica, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astma - wylicza Marta Wróbel, starszy inspektor ochrony środowiska w Opolu.

Dopuszczalny poziom wynosi 50 µg na metr sześcienny, tymczasem dobowe badania ze stacji pomiaru jakości powietrza przy ul. Rodziewiczówny wykazały, że ta norma została przekroczona w samym listopadzie aż 12 razy. Rekordowe stężenie pyłu PM10 w dniach 9 i 23 listopada ponad dwuipółkrotnie przekroczyło dopuszczalną normę. 126 µg w Nysie to najwyższe stężenie zarejestrowane w listopadzie w województwie opolskim.

Przy tym poziomie zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla dzieci, osób starszych, cierpiących na choroby serca i układu oddechowego, a także kobiet w ciąży. Inspektorat środowiska zaleca wtedy ograniczenie czasu spędzonego na zewnątrz, zwłaszcza gdy doświadcza się kaszlu i podrażnień gardła. W Paryżu, jeśli taki poziom zostaje osiągnięty, ogłaszany jest alarm smogowy.

Według polskich norm taka jakość powietrza kwalifikuje się zaledwie jako dostateczna. W tym roku i w latach poprzednich w Nysie było jednak gorzej. Aż 166 µg groźnego pyłu PM10 zarejestrowała stacja pomiarowa w Nysie 4 stycznia 2016 roku. Wtedy przez 19 dni w miesiącu oddychaliśmy trującym powietrzem. Największe stężenie szkodliwej substancji przypada na jesień i zimę.

- Przyczyną rejestrowania wysokich stężeń pyłu PM10 jest przede wszystkim „niska emisja”, związana z działalnością człowieka. Pochodzi ona głównie z procesów spalania w indywidualnych paleniskach domowych, niewielkich kotłowniach, czy procesów spalania w transporcie komunikacyjnym - tłumaczy Marta Wróbel.

Palą śmieciami, bo są biedni
Zanieczyszczenia dotyczące Nysy pochodzą w głównej mierze ze spalanych w piecach odpadów. - Nie należy palić śmieci i plastikowych opakowań - przypomina Marta Wróbel.

Takich przypadków w Nysie jest sporo. Straż miejska rocznie ujawnia niemal 50 sprawców, którzy w piecach palą zabronionym paliwem. Przeciwko jednemu z trucicieli straż miejska w Nysie skierowała nawet wniosek o ukaranie do sądu.
- To bardzo poważny problem. Najwięcej przypadków mamy na obrzeżach Nysy i w sołectwach - mówi Grzegorz Smoleń, komendant straży miejskiej w Nysie. Jego zdaniem nie brakuje przypadków, kiedy ogrzewanie domu ze spalania śmieci wynika z ubóstwa.

Przeczytaj też: Mamy w Opolu kolejne czujniki jakości powietrza

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 37

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nysa

Czy to czysty dym ?

k
krzysiek

Ludzie nie mają pieniędzy i palą czym popadnie. Dlaczego miasto nie pociągnie ogrzewania do domów ? Z chęcią płaciłbym 300 zł za ogrzewanie w miesiącu. 

s
swojak
W dniu 20.12.2016 o 15:06, Roman napisał:

na Ukrainie pelet jest po 200 zł w luzie tylko trzeba przywieźć, zapakować do worków. Niestety ale dystrybutorzy pracują chyba na 100% marży albo takie wysokie są podatki w Polsce

W Czechach też. I spokojnie można go było kupić w Propellecie na Wspólnej, przynajmniej jeszcze rok - dwa temu. Tylko że kaloryczność tego pelletu jest taka, że spalisz go 2-3 razy więcej i wyjdziesz na to samo. Plus kocioł do generalnego czyszczenia.

 

Mam resztkę takiego pelletu z Ukrainy, chętnie Ci go odstąpię gratis. Ja na próbę zapaliłem tym tylko raz i więcej nie chcę. To jest coś nie do opisania, granulat niby naturalny, ale koloru szaro-brązowego, bo jest nasączany jakimiś przepracowanymi olejami silnikowymi. Tragedia jak to dymi i ile syfu jest z tego.

R
Roman
W dniu 18.12.2016 o 22:22, swojak napisał:

Choćby TrakDrew w Walidrogach, teraz tona chyba 750 zł, ale w lecie mają fajne promocje. Barlinkiem paliłem raz, podobnie Lavą. I wystarczy.

na Ukrainie pelet jest po 200 zł w luzie tylko trzeba przywieźć, zapakować do worków. Niestety ale dystrybutorzy pracują chyba na 100% marży albo takie wysokie są podatki w Polsce

A
Ada

Ale bzdura. Co robią tłumaczenie? Od kiedy to śmieci mają taką kaloryczność żeby mieszkanie nimi ogrzać? Po prostu ludzie są leniwi i niedouczeni.
I oczywiście narzekamy ale nikt nie dzwoni żeby zgłosić takiego truciciela

p
południowiec
W dniu 18.12.2016 o 09:50, nysanin napisał:

W Nysie spala się śmieci nie tylko w piecach ,Na działkach ulica Saperska ,Mickiewicza(szczególnie przy rzece Nysie) cały rok pali się śmieci i Straż Miejska bardzo rzadko na to reaguje.Już działkowcy wiedzą ,że po godzinie 17 to Straż Miejska nie przyjedzie.Na Zamłyniu jest kilka domów z ,których regularnie wydobywają się kłęby duszącego dymu ze śmieci.Pięknie to wszystko widać  z wału jeziora nyskiego.Panie Burmistrzu KOLBIARZ niech pan ratuje nasze dzieci i dziadków nie dożyją otwarcia galerii ,centrum przesiadkowego ,obwodnicy  jak nadal dzień w dzień będą nas zatruwać a Straż Miejska nie będzie reagować na spalanie tych śmieci na działkach.Czy nie może pan zdyscyplinować Straży Miejskiej do działania??????????O dymach z domów jednorodzinnych Prusa ,Sienkiewicza,Żeromskiego ,Reja już nie wspomnę a czy warto o tym pisać????????

Na zdjęciu widać południe gdzie dym z działek Mickiewicza ,Saperskiej ,Zamłynia ,Sienkiewicza,Żeromskiego ,Prusa ,Reja truje nas wszystkich.Myślę ,że ci ,którzy wezmą się poważnie za walkę z tymi trucicielami w następnych wyborach mogą liczyć na znaczne poparcie mieszkańców.Zastanawiam się też co robi 28 Strażników Miejskich.Wcale ich nie widać.Czyżby pracowali w biurze????????????

G
Gość
W dniu 18.12.2016 o 15:11, Roman napisał:

Polacy to brudasy, syfiarze i bałaganiarze. Z powietrzem w miastach jest gorzej niż za komuny bo wtedy nie było opakowań plastikowych tylko szklane, a węgiel w sprzedaży dla detalu był tylko w kostce, normalny a nie jakiś szlam. Nie było tyle samochodów, teraz naściągali gratów, które maja przepały i poza paliwem spalają olej silnikowy.Świadomość ekologiczna, wiedza na temat skażenia środowiska i chorób z tym związanych, zerowa lub ujemna.Wymówki, że nie stać mnie na normalny opał są na poziomie przedszkola. Nie masz pieniędzy na normalny samochód, co nie zatruwa środowiska nadmiernie, to nie kupuj. Budujesz nowy dom i od razu piec na ekogroszek, to może dom o 10% mniejszy i będą pieniądze od razu na opalanie innym paliwem. Mieszkasz w starym domu, nie masz na opał, zmień na mieszkanie w bloku. Dlaczego przez Twoją nieporadność życiową inni mają mieć w swoich płucach ten syf?

 

a latem zjadaja z salata z wlasnego ogrodka to, co wczesniej wylecialo z ich kominow. smacznego.

e
egon

Marzy wam się czyste powietrze to najwyższy czas opróżnić portfele i zainwestować w czystą energię dostępną dla wszystkich,to wtedy nie będzie powodu do palenia śmieciami.O tak chcecie mieć czyste powietrze i niewolników a tak macie smród.

s
swojak
W dniu 18.12.2016 o 14:51, Gandharwa napisał:

Proszę o namiary na ten pellet za 630 PLN, gdyż ostatnio zapłaciłem za Barlinek prawie 1000 PLN/t


Choćby TrakDrew w Walidrogach, teraz tona chyba 750 zł, ale w lecie mają fajne promocje. Barlinkiem paliłem raz, podobnie Lavą. I wystarczy.
T
Tyrma

Debile myślą ze jak palą mulem to tym nie oddychaja.

n
nysanin

A my w domu wszyscy palimy mułem węglowym po taniości. Nie kopci, ciepełko, no i wzbogacam sąsiadów pierwiastkami. Co mam robić? Chciałem przenieść się do bloku, ale nikt nie chce kupić takiego starego domu jak mój. Brak izolacji, stare instalacje, więc muszę walić dość sporo tego mułu do pieca. Jak się umie, to nic nie dymi :)

Szkoda mi tylko małych dzieci dookoła, ale nie mam wyjścia. No chyba, że zamarznąć.

 

G
Grodkowska

Dopoki straż miejska i wydział rolnictwa i gospodarki komunalnej nie beda reagowac na liczne zgłoszenia o paleniu w piecach smiecmi, odpadami zwierzecymi, materiałami, oponami itp. to nic sie nie zmieni. Moze w koncu wyniki badan dadza włazą Gminy do myslenia i zaczna rozliczac osoby odpowiedzialne za ochrone srodowiska.

I
IxI

Od Prudnickiej w stronę Żwirki jest kilku trucicieli palących śmieci wystarczy przejśc się rano w stronę kaczego dołka

R
Roman

Polacy to brudasy, syfiarze i bałaganiarze. Z powietrzem w miastach jest gorzej niż za komuny bo wtedy nie było opakowań plastikowych tylko szklane, a węgiel w sprzedaży dla detalu był tylko w kostce, normalny a nie jakiś szlam. Nie było tyle samochodów, teraz naściągali gratów, które maja przepały i poza paliwem spalają olej silnikowy.

Świadomość ekologiczna, wiedza na temat skażenia środowiska i chorób z tym związanych, zerowa lub ujemna.

Wymówki, że nie stać mnie na normalny opał są na poziomie przedszkola. Nie masz pieniędzy na normalny samochód, co nie zatruwa środowiska nadmiernie, to nie kupuj. Budujesz nowy dom i od razu piec na ekogroszek, to może dom o 10% mniejszy i będą pieniądze od razu na opalanie innym paliwem. Mieszkasz w starym domu, nie masz na opał, zmień na mieszkanie w bloku. Dlaczego przez Twoją nieporadność życiową inni mają mieć w swoich płucach ten syf?

G
Gość
W dniu 18.12.2016 o 14:19, z Tarnowa napisał:

I połowę energii tracisz na odparowanie tej wody.

Nie martw sie .. Zieloni cie namierza .. a wtedy ty bedziesz chcial ich calowac w odpowiednia czesc ciala ponizej pasa ...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3