Zarejestrowali się w ostatniej chwili. Zobacz, co ostatni 2 kandydaci na burmistrza chcą zrobić w Kluczborku

Materiały KWW
Bożena Maryniak - Dudzik i Leszek Krzyżanowski - kandydaci na burmistrza Kluczborka
Bożena Maryniak - Dudzik i Leszek Krzyżanowski - kandydaci na burmistrza Kluczborka Materiały KWW
Od 2 tygodni pytamy kandydatów na burmistrza Kluczborka o ich plany na rządzenie miastem i gminą. Zapytaliśmy też 2 zarejestrowanych najpóźniej kandydatów.

Biogramy

Biogramy

Bożena Maryniak-Dudzik (Porozumienie Samorządowe)
34 lata, z wykształcenia prawnik, zastępca dyrektora banku PKO BP w Kluczborku .

Leszek Krzyżanowski (Wspólnota dla Rodziny)
37 lat, z wykształcenia socjolog, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Praszce

Bożena Maryniak-Dudzik (Porozumienie Samorządowe) i Leszek Krzyżanowski (Wspólnota dla Rodziny) to 5. i 6. kandydat na burmistrza Kluczborka.

Zarejestrowali się w ostatnim dniu. Zadaliśmy im te same pytania, które wcześniej postawiliśmy 4 innym kandydatom na burmistrza Kluczborka:
1. Co uważa Pan/ Pani za najważniejsze do zrobienia w Kluczborku w kadencji 2010-2014?
2. Jaki ma Pan/ pani pomysł na odkorkowanie Kluczborka i rozwiązanie problemu braku miejsc parkingowych?

Oto odpowiedzi kandydatów:

Co uważa Pan/ Pani za najważniejsze do zrobienia w Kluczborku w kadencji 2010-2014?

Bożena Maryniak-Dudzik (Porozumienie Samorządowe):
Ja stawiam przede wszystkim na bezpieczeństwo, nowoczesność i równe szanse mieszkańców miasta i wsi naszej gminy.

Bezpieczeństwo - to sprawne służby porządkowe, reagujące na wandalizm, panoszące się na ulicach wszelkie przejawy agresji i wulgaryzmu. To również prewencja i profilaktyka wśród dzieci i młodzieży, to egzekwowanie od rodziców odpowiedzialności za własne pociechy, to wreszcie sprawne funkcjonowanie instytucji odpowiedzialnych za ten obszar - a mamy ich wiele.

Bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy - to zapewnienie im niezagrożonego dostępu do usług komunalnych. Myślę tu o wysypisku śmieci, które się zapełnia, o segregowaniu odpadów komunalnych, o zaopatrzeniu w wodę i inne media .

Wbrew pozorom - to bardzo istotne z punktu widzenia życia każdego z nas sprawy. Chciałabym, aby te wielkie i kosztowne zadania były w przyszłości realizowane w porozumieniu z naszymi gminnymi sąsiadami i powiatem. Daje to szanse że będzie taniej i sprawniej.

Nowoczesność to szerokopasmowy i bezpłatny dostęp mieszkańców naszej gminy - i tych z miasta i tych z wiosek, firm i instytucji do internetu, to systemowe i perspektywiczne rozwiązania w inżynierii komunikacyjnej, to nowoczesna oświata, nowoczesna, przyjazna obywatelom i sprawna administracja w urzędach.

Uważam, że należy permanentnie pozyskiwać nowe miejsca pracy poprzez przyciąganie kolejnych inwestorów zarówno z kapitałem polskim, jak i zagranicznym, z głównym naciskiem na firmy produkcyjne.
Ponadto wspierać narzędziami, które posiada gmina -lokalne inicjatywy (drobna przedsiębiorczość, handel, usługi).

Nowoczesna edukacja i ochrona zdrowia z równymi szansami dostępu dla mieszkańców naszej gminy. Szkolna opieka medyczna od przedszkola do liceum. Być może utworzenie samodzielnego żłobka i jeszcze jednego nowoczesnego przedszkola w północno-wschodniej części miasta, zwłaszcza że przybywa nam małych obywateli i miejsc pracy.

No i niestety ponieważ do kina musimy wyjeżdżać poza Kluczbork, dlatego w mieście powiatowym nie może brakować nowoczesnego Centrum Kulturalnego z możliwością organizacji projekcji filmowych, koncertów, spektakli i innych imprez rozrywkowych.

Leszek Krzyżanowski (Wspólnota dla Rodziny):
1. W ramach kompetencji burmistrza i rady miejskiej w Kluczborku wpłynąć na starostwo powiatowe w Kluczborku i NFZ w Opolu, aby w kluczborskim szpitalu powstał Szpitalny Oddział Ratunkowy i chirurgiana odpowiednim poziomie.
2. Dokończyć budowę obwodnicy "zachodniej" Kuniów- Krasków- Gortatów.
3. Zajmę się sprawami podtopień terenów obszarów miejskich i wiejskich przez prowadzenie odpowiedniej gospodarki wodnej zlewni rzeki Stobrawy i innych mniejszych cieków.
4. Pomoc rolnikom w pozyskiwaniu funduszy unijnych w przeciwdziałaniu z suszą (odpowiednie melioracje, mała retencja).
5. Przeprojektowanie kanalizacji deszczowej w mieście.
6. Internet bezprzewodowy w Kluczborku.
7. Budowa placów zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu.
8. Zorganizowanie miejsca na cmentarzu na pochówki "dzieci utraconych".
Jaki ma Pan/ pani pomysł na odkorkowanie Kluczborka i rozwiązanie problemu braku miejsc parkingowych?

Bożena Maryniak-Dudzik (Porozumienie Samorządowe):

Paradoksalnie uważam, że najlepiej byłoby się przesiąść na rowery wzorem Skandynawów czy Holendrów, ale ponieważ nie mamy ani ich mentalności, ani ścieżek rowerowych, w naszym mieście jest to nierealne.

Wspomniałam o inżynierii komunikacyjnej. Budowę dróg, traktów komunikacji pieszej, parkingów, należy planować z dużym wyprzedzeniem czasowym, systemowo.

Są kraje, w których inwestor budując osiedle mieszkalne - zapewnia również budowę podstawowej infrastruktury - np komunikacji pieszej, kołowej, miejsc parkingowych, garażowych , itp.
Mało tego, zapewnia - budowę podstawowej infrastruktury społecznej - np. lokale handlowe, przedszkola, czy szkoły.

Gminy nie sprzedają ziemi pod budowę, bez takich zabezpieczeń. Myślę, że rozwiązaniem na już są - bez wątpienia obwodnice naszego miasta, jest budowa parkingu kilkupoziomowego np. w okolicy Podwala, budowa skrzyżowań o ruchu okrężnym, tam gdzie to możliwe tworzenie miejsc postojowych i parkingowych, wreszcie opracowanie sensownego planu ruchu kołowego w centrum miasta - mam tu na myśli Rynek i ulice równoległe do kluczborskiego Rynku.

Opracowanie całościowego planu i budowa bezkolizyjnej sieci ścieżek rowerowych w mieście.

Leszek Krzyżanowski (Wspólnota dla Rodziny):
1. Bezkolizyjne skrzyżowania w formie małych rond, co w znaczny sposób ułatwi ruch kołowy, zmiana ruchu na drogi jednokierunkowe, stworzenie sieci ścieżek rowerowych.
2. Budowa parkingu piętrowego w okolicach dużych osiedli Ossowskiego-Norwida, osiedla Północ
3. Wytyczenie działek na budowę garaży samochodowych zarówno na nowej jak i starej części miasta.
4. Budowa drogi tzw. Wschód- Zachód z ul Skłodowskiej przez targ rolny do Kościuszki i z Kościuszki do Dworcowej. Wylot z Dworcowej na Byczyńską zakończony małym rondem.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska