Żeby język się nie kundlił

Anna Listowska
Wystawą plakatów, przedstawieniami i prezentacjami prac uczniów podsumowano konkurs polonistyczny w ZSZ nr 1 w Kluczborku.

Udział w konkursie "Popularyzowanie działań w zakresie kultury języka", ogłoszonym przez opolskie kuratorium, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 zgłosił w październiku ubiegłego roku.
- Wszystkie działania przeprowadzone w szkole w ramach tego konkursu miały na celu uwrażliwienie młodzieży na czystość języka polskiego - mówi Maria Kuder, nauczycielka języka polskiego z ZSZ nr 1. - Bo jak mówi prof. Miodek - nasz język się kundli, więc należy temu przeciwdziałać.

Uczniowie ZSZ mieli możliwość sprawdzenia się na wiele sposobów. Jednym z nich był udział w konkursie na pracę plastyczną ilustrującą błędy językowe. Powstało wiele plakatów, rysunków i komiksów wytykających nieprawidłowości językowe. Za najlepszą uznano pracę Beaty Mazur z IIIB liceum ekonomicznego. Ponad 40 młodych ludzi zdecydowało się na przygotowanie prac dotyczących kultury języka. Fragmenty najlepszych autorzy zaprezentowali na wczorajszym, uroczystym podsumowaniu konkursu.
- Moja praca dotyczy języka młodzieży. Zajęłam się tym tematem, ponieważ to język tworzony właśnie przez nas - wyjaśniała Angelika Noczyńska z IIIB liceum ekonomicznego. - To, co go charakteryzuje, to skrótowość, emocjonalność i zanik zbanalizowanych słów.

Podczas trwania konkursu w szkole zorganizowano też międzyszkolne dyktando ortograficzne i test poprawności językowej. Dyktando pisało około 80 osób, najmniej błędów zrobiła Bożena Łoch z IVB liceum ekonomicznego i ona otrzymała tytuł mistrza ortografii.
- Kryteria oceny były dosyć surowe - przyznaje Maria Kuder. - Każdy błąd interpunkcyjny traktowany był jako punkt karny. Nikt nie napisał bezbłędnie. Nasza mistrzyni otrzymała siedem punktów karnych.
Mistrzem poprawności językowej został Tomasz Borut z III klasy technikum zawodowego.

- Pisałem ten test, bo lubię uczestniczyć w życiu szkoły - mówi Tomek. - A czy na co dzień posługuję się czystą polszczyzną? Zależy, z kim rozmawiam. W rozmowach z rówieśnikami, szczerze mówiąc, różnie to bywa - przyznaje mistrz.
Na uroczyste podsumowanie uczniowie przygotowali kilka przedstawień. Jednym z nich był ciekawie przygotowany przez klasę IVC z liceum ekonomicznego spektakl "Biała dama niesie śmierć". Był to swoisty protest młodzieży przeciwko narkotykom. W przedstawieniu wykorzystano amatorskie wiersze narkomanów i fragmenty książki Barbary Rosiek "Pamiętnik narkomanki".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska