Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy w Lipnie

fot. Mariusz Jarzombek
Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy w Lipnie
Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy w Lipnie fot. Mariusz Jarzombek
Aby zobaczyć i poczuć moc kwitnących azalii, nie trzeba koniecznie jechać do Mosznej - wystarczy do oddalonego o 10 minut jazdy rowerem od Niemodlina parku dendrologicznego w Lipnie.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy w Lipnie wyślij SMS o treści:

OPOLE.6 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Najstarszy tego typu obiekt w Polsce założył w 1783 roku Jan Nepomucen Karol Praschma, właściciel dóbr niemodlińskich.

Do dziś park, szczególnie wiosną i latem, jest miejscem, które powinni odwiedzić miłośnicy flory. Można tu zobaczyć kilkadziesiąt gatunków drzew i krzewów pochodzących z Ameryki Północnej, Azji i krajów południa Europy. Wszystkie - dzięki wyjątkowym warunkom klimatycznym - czują się tu jak w swoich ojczyznach. Park uznawany jest za jedno z najcieplejszych miejsc na Opolszczyźnie.

Urządzony na wzór angielski park to tylko część zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w Lipnie. Nieopodal znajduje się czynny w miesiącach letnich basen kąpielowy z trzema nieckami. Obiekt istnieje od 1935 roku, a powstał, aby mogła w nim trenować niemiecka reprezentacja pływaków przygotowująca się na igrzyska olimpijskie w 1936 roku w Berlinie.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy w Lipnie
Miłośnicy spacerów znajdą też w parku, oprócz kilkudziesięciu gatunków egzotycznych drzew, malownicze ścieżki, punkty widokowe, stawy (w nich przed laty Praschmowie hodowali karpie), a także kapliczkę pustelnika i tzw. źródełko Fryderyka. Wszystkie elementy parku wraz z cisami, cyprysami, azaliami japońskimi, kalmiami i mahoniami są doskonale opisane na tablicach informacyjnych. Uwadze zwiedzających nie powinna umknąć żadna florystyczna ciekawostka.

Jednym z największych skarbów Lipna są m.in. zasadzony jeszcze przez hrabiego Praschmę żywotnik olbrzymi i 20-metrowy jałowiec wirginijski, a także 200-letni tulipanowiec i różaneczniki. Do ogrodu prowadzi opisany wzdłuż drogi na Jaczowice i Lipno szlak, biegnący od podnóża niemodlińskiego zamku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska