Zieleń, na jaką masz czas. Zaplanuj własny ogród

Redakcja
Coraz popularniejsze są ogrody o charakterze wiejsko-sielskim, wtapiające się w krajobraz.
Coraz popularniejsze są ogrody o charakterze wiejsko-sielskim, wtapiające się w krajobraz.
Popularne są ogrody w stylu wiejskim, ale modne - minimalistyczne oraz japońskie. Każdy z nich warto starannie zaplanować. Właśnie teraz jest czas na prace koncepcyjne.

Ogrody wiejskie są powszechne, ponieważ pasują do domów budowanych wedle standardowych projektów - o spadzistych dachach, krużgankowych wejściach. - Wokół takich sielskich domostw tradycja nakazuje, aby znalazło się miejsce na warzywniak, zielnik, a nawet minisad. W doborze form i kolorystyki panuje dowolność, tak jak na wiejskich ogródkach naszych babć i prababć - mówi Izabela Najwer, prezes firmy Flor Bud w Czarnowąsach.

Roślinność jest bujna i tak dobrana, aby ogród był kolorowy przez cały rok. Ale taki ogród wymaga dużo pracy i pielęgnacji. I tu zaczyna się kłopot - bo współczesne gospodynie rzadko mają tyle czasu co ich babcie, na nawożenie, pielenie, wykopywanie i wkopywanie cebulek, przesadzanie bylin, przycinanie krzewów.

- Pozostaje więc wybierać pomiędzy ogrodami angielskimi a francuskimi, które - nawiązują stylistyką do ogrodów wiejskich - ale są bardziej uporządkowane - mówi nasz ekspert.

Bardziej swobodny i sielski jest ogród angielski, jego cechy to: piętrowo ułożona roślinność, piękne róże sadzone wśród bylin, oszczędna architektura (starannie dobrane donice, murki oporowe, posążki, sielskie zakątki z ławeczkami czy strumyczkami), no i oczywiście perfekcyjny trawnik. Taki angielski ogród pięknie wpisuje się w otaczający wiejski krajobraz. Ogród francuski zaś jest bardziej wysmakowany, nawet nieco sztuczny. Jego cechy charakterystyczne to rośliny strzyżone w geometryczne kształty. Rządzi tu symetria, a od zieleni wyraźnie odcinają się rzeźby, fontanny, ławeczki.

- Przy domkach budowanych w miastach lub na przedmieściach, wedle typowych projektów staramy się projektować ogrody minimalistyczne - mówi Izabela Najwer. - Mają one miękkie linie, tak jak ogrody wiejskie, ale pojawiają się tu też bryły geometryczne. W ogrodzie miejskim rządzi mała architektura (np. pergole), rośliny są jej uzupełnieniem. To ogród łatwy w pielęgnacji.
- Modne są ogrody minimalistyczne, gdzie dominują geometryczne, zwykle kanciaste formy, rośliny ułożone są w ustalonych porządkach i to nie one są najważniejsze, lecz materiały takie jak szkło, kamień, metale, drewno - i to najwyższej jakości - mówi ekspert. Zwykle tworzymy te ogrody przy modernistycznych domkach lub nowoczesnych obiektach użyteczności publicznej.
Elitarne są ogrody japońskie, których filozofia sprowadza się do odtworzenia w miniskali naturalnych krajobrazów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Dużo tu kamienia, żwiru, źródełek, japońskich altanek. Rośliny powinny mieć kształt typu bonsai.

- Ważne, aby przed wyborem typu ogrodu szczerze porozmawiać z projektantem - mówi Izabela Najwer. - Ten pozna gusta, hobby i priorytety gospodarzy. Zdarzyło mi się na przykład projektować ogród pod... przebywającego w nim psa, tak aby trasy, którymi najczęściej biega nie krzyżowały się z grządkami i miejscami szczególnie pokazowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska