Złota Setka Opolszczyzny – już wkrótce publikacja rankingów największych firm województwa opolskiego

DM
Złota Setka Opolszczyzny, to rankingi największych firm naszego województwa. Od dziesięciu już lat zbierają do nich dane i opracowują je pracownicy naukowi i studenci Politechniki Opolskiej. O tym jakie przedsiębiorstwa, w tym roku do nich trafiły do „Setek” przekonamy się już w piątek, w trakcie gali. Rankingi zostaną opublikowane w sobotnim wydaniu naszej gazety.

Wstępne dane do Rankingów Złota Setka Opolszczyzny dostarczyła firma DUN & BRADSTREET POLAND sp. z o.o, a także studenci Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. Weryfikacja tych danych została przeprowadzona przez pracowników wspomnianego wydziału, którzy poddali je analizie oraz nadali ostateczny kształt rankingom. Nad całością, z ramienia Politechniki Opolskiej czuwała w tym roku Sabina Klosa (Wydział Ekonomii i Zarządzania, Katedra Ekonomii, Finansów, Badań Regionalnych i Międzynarodowych).

Metodologia

Po wstępnie przeprowadzonych analizach danych zastanych, które mogłyby jednoznacznie i poprawnie merytorycznie utworzyć Złotą Setkę naszego regionu, przyjęto założenie, iż lista rankingowa zostanie utworzona na podstawie danych finansowych przedsiębiorstw. Dane zostały zebrane w postaci danych zastanych z baz danych Krajowego Rejestru Sądowego oraz dokumentów finansowych przedsiębiorstw tj. rachunku zysków i strat oraz bilansu.
Złota Setka została przeprowadzona bez ankietowania przedsiębiorstw i analizy sytuacji finansowej poszczególnych firm, stąd też dane zostały zawężone do przedsiębiorstw mających obowiązek sprawozdawczy w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Tworząc zestawienie rankingowe firm kluczowych dla stabilizacji oraz rozwoju regionu opolskiego w wymiarze gospodarczym, przyjęto dwa dodatkowe kryteria, jakie przedsiębiorstwa musiały spełnić, aby potencjalnie mogły się znaleźć na liście Złotej Steki, tzn.:
•przedsiębiorstwo, osiągnęło w badanym roku obrót powyżej 20.000.000 zł,
•przedsiębiorstwo, w ostatnich dwóch latach analizy uzyskało dodatni wynik finansowy netto.
Ponadto z bazy firm znajdujących się w KRS-ie usunięto wszystkie jednostki takie jak: wyższe uczenie, szpitale, instytuty badawcze, jednostki badawczo-rozwojowe, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Kolejnym koniecznym warunkiem, przeprowadzonych analiz był dostęp w KRS do danych finansowych przedsiębiorstw oraz ich kompletności. Pominięto również przedsiębiorstwa o innym cyklu rozliczeniowym niż styczeń-grudzień.

Rankingi

W ramach tak przyjętych kryteriów, finalnie zostały utworzone trzy zestawienia, które na potrzeby rankingu nazwano:
- Złota Setka – FILARY OPOLSKIEJ GOSPODARKI
Przyjęte kryterium: WYNIK NETTO (ZYSK NETTO) 2022 (W ZŁ)
- Złota Setka – FINANSOWE TYGRYSY OPOLSKIEJ GOSPODARKI
Przyjęte kryterium: badano pięć wskaźników: 1) rentowność kapitałów własnych za 2022 r.; 2) wskaźnik rentowności sprzedaży za 2022 r.; 3) dynamika wzrostu przychodów porównując przychody ze sprzedaży z lat 2021 i 2022; 4) dynamika wzrostu zysku porównując zysk netto z 2021 i 2022 r. oraz 5) wynik netto za 2022 r.
- Złota Setka – TOP STO OPOLSKIEGO BIZNESU
Przyjęte kryterium: Przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi za 2022 r.

Złota Setka Opolszczyzny – już wkrótce publikacja rankingów największych firm województwa opolskiego
Regulamin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska