Złota Setka. Prezentacja top Finansowych Tygrysów Regionu

Edyta Hanszke, Arti, Jar, Tom
archiwum nto
Stegu z Jełowej, Euroceras z Kędzierzyna-Koźla, WRA w Zawadzkiem, Lesaffre z Wołczyna i Coroplast z Dylak znalazły się w czołówce zestawienia Finansowe Tygrysy Regionu. Złota Setka ranking firm województwa opolskiego.

Ponieważ Lesaffre i Coroplast znalazły się także w zestawieniu Filary Opolskiej Gospodarki i zostały opisane w ramach pierwszego zestawienia - rozszerzyliśmy prezentację o kolejne trzy firmy: A. Berger z Kędzierzyna-Koźla, Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe z Kędzierzyna-Koźla oraz Agromet Pilmet z Brzegu.

STEGU Z JEŁOWEJ - I miejsce w zestawieniu zestawienia Finansowe Tygrysy Regionu. Złota Setka ranking firm województwa opolskiego.

Firma Stegu to lider w produkcji kamienia dekoracyjnego i elewacyjnego. Z małej firmy rodzinnej stała się marką globalną, która nadal czerpie z tradycyjnych wartości i na nich wspiera swój potencjał.

Działalność zaczynaliśmy w 1993 roku w zabudowaniach gospodarczych przy domu rodzinnym - wspomina Maciej Skucik wiceprezes firmy Stegu Sp. z o.o. - Ojcu i wujkowi, niemiecka firma zaproponowała współpracę w zakresie produkcji betonowych płytek cegłopodobnych. Ów niemiecki partner nosił nazwę Stegu. Odebrał od nas pierwszą partię i ślad po nim zaginął. Jedyne co po nim pozostało to magazyn pełen produktów i nazwa firmy, którą wkrótce potem przejęliśmy. Pierwsze lata naszej działalności były niezwykle pracowite. Jednak trud się opłacił. Momentem zwrotnym, który ustanowił naszą silną pozycję w branży, była decyzja o rozpoczęciu produkcji płytek kamieniopodobnych, które okazały się strzałem w dziesiątkę.

Ich popularność przyczyniła się do szybkiego rozwoju firmy i budowy nowego zakładu produkcyjnego z nowoczesną linią produkcyjną. Kamieniem milowym w historii firmy okazała się również współpraca z sieciami typu DIY zarówno w Polsce, jak i za granicą, które gwarantują nam ogólnokrajową ekspozycję i dystrybucję produktów firmy.

Obecnie firma zatrudnia ponad 230 osób i dysponuje jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w Europie. Produkty Stegu są dostępne nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Włoszech i w krajach skandynawskich.                         

- Nasza firma oferuje szeroką gamę okładzin ściennych z betonu i gipsu, a ostatnio także i z drewna  naturalnego (nowa linia produktowa Wood Collection) oraz elementów ogrodowych i dekoracyjnych. Wykorzystując jedynie naturalne kruszywa i barwniki, tworzymy wysokiej jakości produkty inspirowane naturą - kontynynuuje wiceprezes Maciej Skucik.

Produkty Stegu zostały docenione w wielu ogólnopolskich plebiscytach - w tym roku uhonorowane Złotym Laurem Klienta w kategorii „Płytki elewacyjne”, natomiast panele pure z serii Wood Collection zostały nagrodzone tytułem Konsumencki Lider Jakości, w kategorii Debiut Roku.

Pytany o przyszłość firmy Maciej Skucik zapowiada, że mają w zanadrzu kilka innowacyjnych rozwiązań, których wdrożenie w znaczący sposób podniesie jakość produktów oraz umożliwi dalszy rozwój. - Z pewnością nadal będziemy chcieli inwestować w nowe produkty i rozwijać dotychczasowe kolekcje płytek cegło- i kamieniopodobnych oraz portfolio linii Wood Collection. Skupimy się również na naszej marce premium o nazwie Character. Planujemy także kontynuować mechanizację procesów produkcyjnych, a w przyszłości zainwestować w budowę nowego zakładu z magazynem i terminalem logistycznym. W najbliższym czasie natomiast, chcielibyśmy zacieśnić współpracę z architektami oraz uczelniami kształcącymi projektantów i profesjonalistów z dziedziny aranżacji wnętrz - kończy Maciej Skucik.

 

EUROCERAS Z KĘDZIERZYNA-KOŹLA - II miejsce w zestawieniu zestawienia Finansowe Tygrysy Regionu. Złota Setka ranking firm województwa opolskiego

Euroceras to spółka zajmująca się produkcją wosków polietylenowych i mieszanek wosków polietylenowych. Działa pod tą nazwą od 2006 r., kiedy jej właścicielem została niemiecka grupa Keim-Additec Surface GmbH z główną siedzibą w Kirchbergu. Prezesem kędzierzyńsko-kozielskiej spółki - podobnie jak spółki matki - jest Helmut Keim.
Zatrudnienie - jak podaje Agnieszka Gross - znajdują tu 44 osoby.

EuroCeras powstał na bazie firmy stworzonej w latach 90. podczas transformacji zakładów w Blachowni, która zajmowała się produkcją rur polietylenowych dla ogrodnictwa i właśnie wosków. Z rur niemiecki właściciel zrezygnował, a udoskonalił produkcję wosków.

Wytwarzany przez spółkę z Kędzierzyna-Koźla wosk wykorzystywany jest w przemyśle jako dodatek usprawniający produkcję (np. zabezpiecza kable przed nasączaniem wodą, ze względu na dobre właściwości izolacyjne służy jako izolator), ale także do produkcji świeczek i galanterii parafinowej, kosmetyków i chemii gospodarczej, farb drukarskich i lakierów do drewna.

Produkty EuroCeras trafiają na rynki Europy zachodniej (głównie Niemcy i Francja), jak i wschodniej (Ukraina), ale także do Chin i Indii. W tym roku spółka planuje wyprodukować 4,5 tys. ton wosków.
Dystrybutorem produktów EuroCeras w Polsce jest Procima Sp. zo.o z Warszawy.   

 

WALCOWNIA RUR ANDRZEJ W ZAWADZKIEM - III miejsce w zestawieniu zestawienia Finansowe Tygrysy Regionu. Złota Setka ranking firm województwa opolskiego

Walcownia Rur Andrzej w Zawadzkiem, należąca obecnie do notowanej na warszawskim parkiecie Alchemii, została założona w 1836 roku  jako huta żelaza. Pierwszym generalnym pełnomocnikiem i administratorem był Franciszek von Zawadzky i to od jego nazwiska przyjęła nazwę "Zawadzky-Werk". 1941 roku zakład zmienił nazwę na "Andreashütte" (Huta Andrzej).

WRA jest jedynym w Polsce producentem rur stalowych bez szwu o średnicach od 21,3 do 114,3 mm. Zakład produkuje rury przewodowe, konstrukcyjne, kotłowe, gazowe, do budowy statków i do gwintowania. Znajdują one zastosowanie m.in. w przemyśle budowlanym, energetycznym, chemicznym, petrochemicznym czy maszynowym. Około 30% produkcji trafia poza granice kraju, głównie do Niemiec, Hiszpanii, Słowacji i USA.

Proces produkcji w WRA oparty jest na metodzie Ehrhardta. Zakład posiada własną bocznicę kolejową, dzięki czemu oferuje całościową obsługę zamówienia, a także specjalistyczne laboratorium, które wykonuje analizę składu chemicznego oraz konieczne badania.

Wysoką jakość oferowanych wyrobów potwierdzają liczne certyfikaty, zarówno krajowe jak i międzynarodowe. WRA posiada także wymagane prawem pozwolenia z zakresu ochrony środowiska.

W zakładzie WRA pracuje obecnie ponad 450 osób, z 2,5 tys. zatrudnionych w całej Grupie Kapitałowej Alchemia. W WRA Sp. z o.o., która świadczy usługi laboratoryjne, 15 osób.

Walcownia została przejęta przez Alchemię we wrześniu 2011 r., natomiast w 2013 doszło do przekształcenia jej w zakład.

Alchemia ma obecnie trzy zakłady produkujące rury bez szwu: WRA, Hutę Batory i Rurexpol oraz dwie spółki zależne: Hutę Bankową i Kuźnię Batory. Głownym udzialkowcem firmy jest Roman Karkosik (posiada 60% udziałów).

Prezesem Alchemia SA jest Karina Wściubiak-Hankó. W zarządzie spółki zasiadają także: Rafał Regulski - wiceprezes zarządu, dyrektor ds. finansowych oraz Marek Misiakiewicz - wiceprezes zarządu, dyrektor ds. inwestycji, produkcji i technologii.

 

LESAFFRE POLSKA Z WOŁCZYNA - IV miejsce w zestawieniu zestawienia Finansowe Tygrysy Regionu. Złota Setka ranking firm województwa opolskiego

 

COROPLAST Z DYLAK  - V miejsce w zestawieniu zestawienia Finansowe Tygrysy Regionu. Złota Setka ranking firm województwa opolskiego

(obydwie te frmy zostały zaprezentowane w zestawieniu Filary Opolskiej Gospodarki)

 

A. BERGER POLSKA Z KĘDZIERZYNA-KOŹLA - VI miejsce w zestawieniu zestawienia Finansowe Tygrysy Regionu. Złota Setka ranking firm województwa opolskiego

Zakład precyzyjnej obróbki metali skrawaniem A.Berger Polska zatrudnia w Kędzierzynie-Koźlu 270 osób. - Cały czas się rozwijamy, w planach mamy zwiększenie zatrudnienia do 400 osób - mówi Przemysław Bania, kierownik zakładu. Firma współpracuje z lokalnymi szkołami, głównie z Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 na osiedlu Azoty.

Uczniowie odbywają w niej praktyki, które dają im duże szanse na znalezienie pracy już po zakończeniu edukacji. Zakład ma też własny system szkoleń, co pozwala mu zatrudniać niewykwalifikowanych pracowników i szybko przyuczać ich do zawodu.

70 procent produkcji tej firmy związane jest z motoryzacją. Odbiorcami A. Berger są takie firmy jak Bosch czy Delphi. Roczny obrót kędzierzyńskiego zakładu to ponad 16 milionów euro. Dwa lata temu zakład został rozbudowany, obecnie hale produkcyjne mają 8,7 tysiąca metrów kwadratowych.

 

MOSTOSTAL ZABRZE REALIZACJE PRZEMYSŁOWE Z KĘDZIERZYNA-KOŹLA - VII miejsce w zestawieniu zestawienia Finansowe Tygrysy Regionu. Złota Setka ranking firm województwa opolskiego

Jeszcze dwa lata temu firma, specjalizująca się w wykonywaniu potężnych konstrukcji stalowych oraz montażu obiektów przemysłowych, np. hal, instalacji czy zbiorników, nosiła nazwę Mostostal Kędzierzyn SA i była sporą, ale też jedną z wielu spółek córek dużego holdingu Mostostal Zabrze.

Od grudnia kędzierzyński Mostostal funkcjonuje pod nazwą Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe i jest firmą, do której przyłączono najpierw ocynkownię w Opolu (2012), potem zakłady „Czechowice” i „Pokój” (2013), a następnie zakłady produkcyjno-montażowe w Częstochowie i Katowicach.

Dzięki połączeniu firma z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu ma dużo większe możliwości produkcyjne, zatrudnia 800 osób, a sprzedaż  usług i produktów planowana na 2014 rok ma osiągnąć poziom 200 mln zł.

O klasie Mostostalu – kierowanego przez Jarosława Pietrzyka – świadczy fakt, że już od wielu lat wytwarza niezwykle wytrzymałe konstrukcje wież wiertniczych, wykorzystywane przy poszukiwaniach i wydobyciu złóż pod dnem morskim.

 

AGROMET PILMET Z BRZEGU - VIII miejsce w zestawieniu zestawienia Finansowe Tygrysy Regionu. Złota Setka ranking firm województwa opolskiego

Mająca już 60 lat doświadczenia brzeska firma przetrwała trudne dla branży lata 90. i dziś jest częścią grupy kapitałowej Unia - największego w Polsce producenta maszyn rolniczych. Agromet, po przejęciu linii maszyn wytwarzanych przez wrocławski Pilmet i strzelecki Agromet-Pionier, produkuje całą gamę maszyn: od rozsiewaczy nawozów przez rozrzutniki, przyczepy rolnicze i opryskiwacze, po sadzarki i kombajny do ziemniaków.

Wiele z nich wyposażonych jest w najnowsze technologie, takie jak np. sterowanie sygnałem GPS. Większość maszyn kupują polscy rolnicy, ale 30 proc. produkcji trafia na rynki europejskie, afrykańskie i azjatyckie. - Obecnie przechodzimy gruntowną reorganizację, mającą na celu lepszą kontrolę jakości wykonywanych maszyn - mówi Krzysztof Wilk, wiceprezes spółki.

Agromet Pilmet zatrudnia dziś około 320 osób, a firma wytwarza ponad 4 tysiące maszyn rocznie, osiągając obrót rzędu 150 mln złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska