Złote Maski - znamy nominowanych do tegorocznych nagród

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
"Szklana menażeria" wystawiona w Teatrze Kochanowskiego jest nominowana w kategorii spektakl roku.
"Szklana menażeria" wystawiona w Teatrze Kochanowskiego jest nominowana w kategorii spektakl roku. Paweł Stauffer
Sześć Złotych Masek w pięciu kategoriach przyzna w tym roku marszałek województwa artystom pracującym na opolskich scenach z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W środę komisja konkursowa ogłosiła nominacje do nagród za szczególne osiągnięcia artystyczne minionego roku w opolskich teatrach.

Do nagrody za spektakl roku nominowano "Szklaną menażerię" z Teatru Kochanowskiego, "Liściki na wiatr" oraz "35 maja" - oba z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

W kategorii reżyseria nominacje otrzymali: Piotr Cieplak za "Liściki na wiatr" i Krystian Kobyłka za "Waiting for the rain" (oba w Lalkach) oraz Jacek Poniedziałek za "Szklaną menażerię" w Kochanowskim.

Za scenografię nominowani zostali: Paweł Hubićka ("35 maja" w Lalkach) oraz artyści Kochanowskiego: Tomasz Konina i Joanna Jaśko-Sroka (scenografia i kostiumy do "Opowieści z Narnii") oraz Julia Kornacka (kostiumy do "Rękopisu znalezionego w Saragossie").

Najwięcej - aż 6 nominacji do Złotych Masek - przyznano w kategorii aktorstwo.

Za rolę żenską otrzymały je dwie aktorki Kochanowskiego grające w "Szklanej menażerii": Grażyna Misiorowska (Amanda) i Grażyna Rogowska (Laura) oraz Barbara Lach z Lalek za rolę Ośmiornicy w "Liścikach na wiatr".

Trzy najlepsze męskie kreacje minionego roku zdaniem komisji stworzyli: dwaj aktorzy OTLiA w "Liścikach na wiatr i "35 maja" - Łukasz Bugowski i Krzysztof Jarota oraz Łukasz Schmidt z Kochanowskiego jako Antoni w "Szalonych nożyczkach" i Piotr/Faun w "Opowieściach z Narnii".

O nagrodę za muzykę ubiegać się będą: Sambor Dudziński ("Waiting for the rain"), Piotr Klimek ("Liściki na wiatr") i Andrzej Strzemżalski ("Opowieści z Narnii"). Jury podkreśliło, że wybór w tej kategorii jest najtrudniejszy, bo wszystkie trzy kompozycje prezentują najwyższy poziom.

Nagrody dla artystów teatru przyznają marszałkowie województw opolskiego i śląskiego. W tym roku Gala Złotych Masek odbędzie się 30 marca w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Po raz pierwszy dwie opolskie Złote Maski ufunduje prezydent Opola. Gospodarz miasta włączy się też w finansowanie Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska