Zlote Spinki 2013. Filary opolskiej gospodarki [nominacje]

Redakcja
W tym roku w skład kapituły weszli (od lewej): prof. Marek Tukiendorf - rektor Politechniki Opolskiej Krzysztof Zyzik - redaktor naczelny nto Karol Cebula - wydawca filantrop Andrzej Balcerek - prezes zarządu Górażdże Cement SA dr Jerzy Jakubiszyn - prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Opolu Joachim Wojtala - burmistrz Gogolina Violetta Rezler-Wasilewska - dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu Lesław Adamczyk - kanclerz Loży Opolskiej BCC Krzysztof Krupa - prezes zarządu Pro Media ks. dr Arnold Drechsler - dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. Na zdjęciu brakuje  prof. Stanisława Niciei - rektora Uniwersytetu Opolskiego który przebywa we Lwowie i zagłosował korespondencyjnie.
W tym roku w skład kapituły weszli (od lewej): prof. Marek Tukiendorf - rektor Politechniki Opolskiej Krzysztof Zyzik - redaktor naczelny nto Karol Cebula - wydawca filantrop Andrzej Balcerek - prezes zarządu Górażdże Cement SA dr Jerzy Jakubiszyn - prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Opolu Joachim Wojtala - burmistrz Gogolina Violetta Rezler-Wasilewska - dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu Lesław Adamczyk - kanclerz Loży Opolskiej BCC Krzysztof Krupa - prezes zarządu Pro Media ks. dr Arnold Drechsler - dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. Na zdjęciu brakuje prof. Stanisława Niciei - rektora Uniwersytetu Opolskiego który przebywa we Lwowie i zagłosował korespondencyjnie. Paweł Stauffer
Bernard Węgierek, prezes Grupy Otmuchów, Stanisław Galara, właściciel Galmetu z Głubczyc, i Wilhelm Beker, prezes OSM w Oleśnie. Oto nominowani do Złotej Spinki w kategorii biznes.

Bernard Węgierek

Zarządza Grupą Kapitałową Otmuchów. W ZPC Otmuchów SA pracuje od 1994 r., prezesem firmy jest od 2000 r., wcześniej pełnił funkcję specjalisty ds. marketingu, potem wiceprezesa zarządu ds. marketingu. Z wykształcenia ekonomista - absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ukończył też m.in. The Strategic Leadership Academy, organizowaną przez ICAN Institute i Harvard Business School Publishing.

Doprowadził do stworzenia grupy Otmuchów, w skład której wchodzą: ZPC Otmuchów SA, PWC Odra SA z Brzegu (od 2011 r.) i Jedność Sp. z o.o. we Wschowie (od 2010 r.).

Grupa zajmuje się produkcją i sprzedażą wyrobów śniadaniowych (chrupki zbożowe), słodyczy (mleczko Love Milk, chałwa, śliwki w czekoladzie, galaretki owocowe, żelki) i słonych przekąsek. Roczne przychody ze sprzedaży produktów grupy sięgają ponad 300 mln zł, a firma zatrudnia ponad 800 osób. W 2010 r. ZPC Otmuchów weszły na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych.

Zarząd z powodzeniem realizuje projekt rozwoju firmy przez przejęcia i potrafi konkurować na trudnym rynku z zagranicznymi koncernami. Umiejętnie wszedł także w perspektywiczny rynek private label, produkując dla sieci handlowych pod ich własnymi markami.

Stanisław Galara

Założyciel i prezes głubczyckiego Galmetu. To rodzinna spółka, prowadzona obecnie przez Stanisława Galarę, Danutę Galarę i Roberta Galarę. Stanisław Galara założył zakład w 1982 roku - na początku w swoim garażu, gdzie produkował wodne grzejniki centralnego ogrzewania, bojlery i ogrzewacze wody.

Dziś to znana na rynku firma z branży techniki grzewczej. Zajmuje się produkcją kotłów, ogrzewaczy wody, weszła także na rynek odnawialnych źródeł energii z produkcją pomp ciepła, a ostatnio także kolektorów słonecznych.

To pokazuje, że spółka nadąża za zmieniającą się rzeczywistością i trendami, obowiązującymi w budownictwie. 80% produkcji trafia do klientów w kraju, 20% na eksport w całej Europie.

Firma umiejętnie korzysta z dotacji unijnych, m.in. na projekt produkcji kolektorów, którego jednym z elementów były własne badania - firma będzie produkowała autorskie modele kolektorów. Wcześniej inżynierowie Galmetu skonstruowali pompy ciepła.

To jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm branży techniki grzewczej w kraju. Wielokrotnie nagradzana, m.in. Złotym Laurem Konsumenta, Opolską Marka czy w rankingu firm rodzinnych. Zatrudnia obecnie ponad 700 osób, co jest niezwykle istotne w powiecie głubczyckim, ubogim w przedsiębiorstwa.

Wilhelm Beker

Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie. Pracuje w niej od 1981 r., zaczynał jako behapowiec, a w 1997 r. został jej prezesem. Z zawodu jest technikiem obróbki skrawaniem, ale nigdy nie pracował w wyuczonym zawodzie.

Przez lata z małej lokalnej spółdzielni uczynił jedną z gospodarczych i promocyjnych wizytówek Opolszczyzny, która z sukcesem prezentuje swoje produkty na targach, m.in. międzynarodowych Grüne Woche w Berlinie. To jedna z ostatnich samodzielnych spółdzielni w regionie.

Produkty mleczarni zawsze mają Olesno w nazwie: "masło ekstra z Olesna", "oleska śmietankówka", "mleko z Olesna", "twaróg z Olesna", "kefir i kefiry smakowe z Olesna" itd. 60 procent mleka OSM w Oleśnie sprzedaje na Zachód. O masło ekstra z Olesna zabiegali kontrahenci nawet ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

OSM w Oleśnie jest hojnym sponsorem lokalnych imprez, zwłaszcza charytatywnych i z udziałem dzieci. Wilhelm Beker jest także współinicjatorem utworzenia Klastra Dobrej Żywności "Oleski Koszyk", w którym producenci razem promują naturalną, zdrową żywność. Prezes Beker jest doceniany i przez lokalną społeczność (medal "Zasłużony dla Ziemi Oleskiej" w 2011), i przez ministra rolnictwa (nagroda w 2012 r.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska