Treści promowana Targi nto

Zmiany w waloryzacji emerytur KRUS. Projekt noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników wraca do komisji

Agata Wodzień-Nowak
Zmiany w ubezpieczeniach rolników miałyby obowiązywać do 1 marca 2023 roku.
Zmiany w ubezpieczeniach rolników miałyby obowiązywać do 1 marca 2023 roku. pixabay.com/sabinevanerp
Rolnicy czekają na zapowiedziane przez rząd wyrównanie emerytur KRUS i ZUS. Zmiany są procedowane. Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w środę wieczorem został odesłany do komisji polityki społecznej oraz rolnictwa w celu rozpatrzenia poprawek zgłoszonych w środę podczas II czytania. Dzięki proponowanym rozwiązaniom emerytury rolników mają być wyższe od marca 2023 r.

Od 2023 roku najniższa emerytura wypłacana przez KRUS miałaby być zrównana z tą z ZUS. Najpierw zapowiedzieli to premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Henryk Kowalczyk, teraz zmianą przepisów zajmują się posłowie i sejmowe komisje.

Nowe wyliczenia emerytur rolniczych w 2023 roku. Posłowie chcą zmian w projekcie

W środę wieczorem 11 stycznia 2023 r. odbyło się drugie sejmowe czytanie projektu, który ma wprowadzić ważne zmiany w emeryturach wypłacanych przez KRUS. O głównych założeniach pisaliśmy już wcześniej:

Poprawki do projektu zgłosił klub Lewicy. Projekt zakłada, że emerytura podstawowa, która służy do wyliczania emerytur rolniczych, będzie równa 90 proc. minimalnej emerytury z ZUS. Lewica proponuje, wyrównanie do poziomu 100 proc. i chce zmienić przepisy tak, by przez emeryturę podstawową rozumieć kwotę równą najniższej emeryturze z ZUS.

Natomiast Klub Koalicji Polskiej - PSL złożył poprawkę dotyczącą proporcjonalnej emerytury w przypadku krótszego okresu składkowego niż 25 lat.

Podczas I czytania projektu w sejmowych komisjach rolnictwa oraz polityki społecznej wprowadzono dwie poprawki o charakterze legislacyjno-redakcyjnym.

Poseł sprawozdawca Robert Telus podkreślał w Sejmie, że ustawa jest bardzo potrzebna. Zaznaczył, że to druga ustawa, która porządkuje sprawy emerytur rolniczych. Od czerwca 2022 roku obowiązują przepisy, które pozwalają na otrzymywanie emerytury rolniczej bez konieczności przekazania gospodarstwa rolnego.

Procedowany projekt zakłada powiązanie wysokości emerytury podstawowej z wysokością najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych. Emerytura podstawowa stanowi podstawę wymiaru świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych, ale nie jest równa emeryturze rolniczej, tylko na jej podstawie liczy się wysokość ostatecznej emerytury, mnożąc przez określone wskaźniki.

Minimalna emerytura z ZUS wynosić będzie w tym roku 1588,44 zł, a emerytura podstawowa - 1430 zł. Emerytura rolnicza, po 25 latach opłacania składek, nie będzie niższa niż minimalna emerytura z ZUS.

Przewidzianą nowością jest również mechanizm rekompensujący opłacanie podwójnej składki KRUS z tytułu prowadzenia oprócz działalności rolniczej dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej lub składki dodatkowej z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych.

Po zgłoszeniu poprawek projekt ustawy został odesłany do komisji, które ustosunkują się do propozycji posłów. Głosowanie projektu planowane jest na bieżącym posiedzeniu Sejmu.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska