Zmiany w ZUS dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą od 1 stycznia 2018 r.

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dyrektor i zastępcy opolskiego ZUS na grudniowej konferencji prasowej mówili m.in. o planowanych zmianach dotyczących e-składki.
Dyrektor i zastępcy opolskiego ZUS na grudniowej konferencji prasowej mówili m.in. o planowanych zmianach dotyczących e-składki. Slawomir Mielnik
Jeden rachunek zamiast kilku dotychczasowych - to podstawowa zmiana w ZUS dla płatników, która weszła w życie od 1 stycznia. Kto nie ma numeru rachunku, nie przeleje składki.

Opolski oddział wysłał ponad 81 tys. specjalnych listów do przedsiębiorców i instytucji z ustalonym dla nich indywidualnym nowym numerem rachunku, na który powinni przelewać składki od 1 stycznia 2018 r.

Zmiana polega na tym, że zamiast trzech lub czterech przelewów do ZUS - osobno na każdy rodzaj funduszu i ubezpieczenia - w styczniowych terminach rozliczeń wystarczy przelać jedną kwotę z tytułem Wpłata do ZUS. Bez podawania dodatkowych informacji jak NIP, numeru REGON czy PESEL-u.

Nie trzeba już nawet wpisywać okresu, za jaki deklarowana jest wpłata. Jest to możliwe bo, że każdemu płatnikowi ZUS wygenerował niepowtarzalny numer rachunku składkowego. Ten numer będzie automatycznie identyfikował płatnika składek. Od stycznia zakład sam podzieli wpłatę proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze począwszy od najstarszego zadłużenia.

Pierwsze wpłaty na indywidualne numery rachunków składkowych wpłynęły 2 stycznia w godzinach porannych. Tego dnia, w skali całego kraju wpłat na swoje nowe rachunki dokonało 34010 płatników składek.

- W naszym województwie uczyniło to 653 płatników, na kwotę ponad 1 mln 720 tys. złotych. Wszystkie wpłaty zostały już w naszym oddziale zaksięgowane – informuje Antoni Malaka, dyrektor opolskiego oddziału ZUS.

Firmy lub prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, a mający zaległości powyżej 6,60 zł, powinni pamiętać, że wpłaty dokonane w styczniu będą z założenia pokrywać najpierw koszty egzekucyjne, odsetki i zadłużenie na konkretnych ubezpieczeniach i funduszach. Dopiero po zaspokojeniu długów, pozostała kwota będzie zaliczana na bieżące należności. Jeśli płatnik chce skutecznie opłacać składki w nowym roku, to bezwzględnie musi znać przypisany numer rachunku składkowego.

- Zachęcamy każdego kto prowadzi swój biznes, każdego właściciela firmy, aby przy płaceniu składek w styczniu dochował szczególnej staranności i poprawnie wpisał numer rachunku składkowego. Może go zweryfikować w wyszukiwarce eskladka.pl. Jeśli do końca grudnia listu z ZUS nie otrzymał, to niech skontaktuje się z najbliższą placówką ZUS, a tam na miejscu dostanie nowe dane do przelewu – informuje Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS.

Z wyszukiwarki na eskladka.pl mogą korzystać biura rachunkowe lub osoby, które mają pełnomocnictwo do regulowania należności za konkretnego płatnika składek.

Indywidualny numer rachunku składkowego zawiera cyfry potwierdzające, że nadawcą jest ZUS. Cyfry od trzeciej do trzynastej identyfikują ZUS, a są to: 60000002026. Natomiast ostatnie 10 cyfr rachunku to NIP płatnika.

Co z klientami, którzy zarejestrują rozpoczęcie działalności w pierwszych dniach nowego roku? Zaraz po zgłoszeniu działalności w ZUS i utworzeniu konta płatnika składek, numer rachunku składkowego będzie mógł być udostępniony klientowi na miejscu albo ZUS wyśle go listem poleconym.

Nie zmieniają się natomiast terminy rozliczeń z ZUS:

do 5 stycznia (piątek) składki za grudzień 2017 r. wpłacają jednostki budżetowe
i samorządowe zakłady budżetowe,

do 10 stycznia (środa) składki za grudzień 2017 r. wpłacają osoby fizyczne, w tym przedsiębiorcy, opłacające składki wyłącznie za siebie,

do 15 stycznia (poniedziałek) składki za grudzień 2017 r. wpłacają pozostali płatnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska