Znowu ta zgaga

Fed
Leczenie refluksu wymaga wykluczenia z diety pewnych potraw.
Leczenie refluksu wymaga wykluczenia z diety pewnych potraw.
Choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa jest obecnie powszechnym i bardzo uciążliwym schorzeniem gastrologicznym.

JAK ZŁAGODZIĆ CHOROBĘ
- jadać często, ale mało - od 5 do 6 posiłków dziennie w równych odstępach czasu
- ogranicz jedzenie: owoców cytrusowych, wyrobów z czekolady, świeżego pieczywa, tłustych potraw, cebuli, ostrych przypraw oraz picie: kawy, coli, soków z cytrusów i pomidorów, alkoholi - zwłaszcza czerwonego wina, napojów gazowanych
- ostatni posiłek spożywaj nie później niż 3 godziny przed zaśnięciem
- unikaj kładzenia się po posiłkach, unieś zagłówek łóżka o ok. 20 cm
- rzuć palenie i zrzuć nadmiar kilogramów
- nie noś obcisłej odzieży i pasów

Okazuje się, że pod względem częstości występowania wyprzedza ona już nawet chorobę wrzodową dwunastnicy. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet - w różnym wieku.
- O schorzeniu tym mówimy wtedy, gdy dochodzi do zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, czyli jakby do cofania się spożytego wcześniej pokarmu - tłumaczy Danuta Henzler, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterolog, ordynator oddziału B Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Trzeba pamiętać, że śluzówka przełyku jest niezabezpieczona przed działaniem kwasu solnego, ale u osoby zdrowej dolny zwieracz przełyku w czasie skurczu żołądka powinien się zamykać. Jeśli jednak przestaje on prawidłowo działać, to wtedy kwas dostaje się do przełyku, zaczyna śluzówkę podrażniać i dochodzi na tym tle do stanu zapalnego, a w efekcie - do powstawania nadżerek i owrzodzeń.

Do objawów, które wskazują na chorobę refluksową, należą:
- pieczenie w klatce piersiowej, za mostkiem, czyli tzw. zgaga, występujące po posiłkach
- bóle w piersiach wędrujące od brzucha do szyi
- trudności z przełykaniem, szczególnie pokarmów stałych - zdarzające się jednak rzadziej.
- Jeśli pacjent uskarża się na dolegliwości w okolicy klatki piersiowej, to trzeba najpierw wykluczyć przyczynę kardiologiczną - podkreśla dr Henzler. - Choroba refluksowa może też objawiać się w sposób bardzo nietypowy, na przykład wywołać zapalenia gardła, chrypkę, gdyż kwas do niego podchodzi i je podrażnia. Może również nasilić objawy astmy oskrzelowej.
Nie ma człowieka, który choć raz lub kilka razy w życiu nie miałby refluksu, czyli nie odczuwał zgagi. Jeśli jednak objaw ten powtarza się często, np. kilka razy w ciągu dnia, a zostaną wykluczone inne schorzenia, to wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z chorobą refluksową.

Na podstawie dotychczasowych doniesień medycznych można przypuszczać, że niewydolność dolnego zwieracza przełyku wynika z tego, że może on być u niektórych osób zbyt krótki. Poza tym do zarzucania pokarmu dochodzi z powodu spadku ciśnienia w tym miejscu, co jest sprawą organiczną. Wśród innych powodów przyczyniających się do powstania tej choroby wymienia się:
- przepuklinę rozworu przełykowego
- palenie papierosów
- stresy
- spożywanie pewnych potraw, np. ostrych przypraw.

Rozpoznanie choroby odbywa się na podstawie obrazu endoskopowego, czyli wymagane jest zrobienie gastroskopii. Następnie niezbędne jest leczenie, które polega na wykluczeniu z diety potraw powodujących nadmierne wydzielanie się kwasu żołądkowego oraz na zastosowaniu leków, które mają spełnić podobną rolę oraz złagodzić dolegliwości.
- Jeśli nie przynosi to poprawy, wtedy trzeba zastosować leczenie operacyjne - dodaje dr Henzler. - Antyrefluksowe zabiegi można przeprowadzić metodami laparoskopowymi. Zdarza się, że nadżerki mogą przejść w gruczolaki przełyku, co uważa się za stan przednowotworowy. Dlatego niezbędne są systematyczne badania kontrolne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska