Nasza Loteria

Żołnierze z Opola zbudowali urządzenie do dezynfekcji. Jest proste w obsłudze, szybkie w montażu i skuteczne w walce z koronawirusem

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Zbudowane przez opolskich żołnierzy urządzenia mogą mieć również zastosowanie cywilne.
Zbudowane przez opolskich żołnierzy urządzenia mogą mieć również zastosowanie cywilne. Kpt. Piotr Płuciennik
Żołnierze z 55. Batalionu Remontowego 10. Opolskiej Brygady Logistycznej zbudowali urządzenia ramowe do dezynfekcji. Co bardzo ważne, jego konstrukcja pozwala na bardzo szybkie i łatwe rozstawienie w dowolnym miejscu.

Żołnierze z 55. Batalionu Remontowego 10. Opolskiej Brygady Logistycznej zbudowali w swoich warsztatach specjalne urządzenia do dezynfekcji.

W grupie osób najbardziej podatnych na transmisję koronawirusa są właśnie żołnierze, którzy realizują zadania w bezpośredniej styczności z osobami zarażonymi, dlatego muszą być chronieni - mówi kapitan Piotr Płuciennik z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. - Ale oczywiście urządzenie może służyć róweż cywilom.

Zleceniodawcą jest Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Pierwsze realizowane zamówienie w 55. Batalionie Remontowym opiewa na sześć urządzeń, które podłączone do źródła zasilania (instalacji rozlewczych, zasobników z środkiem dezynfekującym, itp.) tworzą kurtynę dezynfekującą.

Płyn jest rozbijany na drobne kropelki i w postaci aerozolu rozpylany przez dysze, zamontowane na elementach konstrukcji.

Odległość dysz, ich usytuowanie oraz ciśnienie zostały tak dobrane, by dokładnie dezynfekować całą osobę, wchodzącą w zasięg działania urządzenia - dodaje Piotr Płuciennik.

Po przejściu przez kurtynę dezynfekującą osoba może bezpiecznie rozebrać się z kombinezonu ochronnego, bez obawy o przeniesienie wirusa z powierzchni materiału.

Podobne rozwiązania są już od lat stosowane przez wyspecjalizowane pododdziały wojsk chemicznych, mają one jednak zastosowanie w trakcie działań wojennych i służą do likwidacji skażeń pochodzących od broni masowego rażenia.

Zbudowane przez opolskich żołnierzy urządzenia mogą mieć zastosowanie cywilne, a ich konstrukcja pozwala na szybkie rozstawienie w dowolnym miejscu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska