Zrób sobie spirometrię

Red
Kaszel jest pierwszym objawem POChP - występuje dłużej niż przez 3 miesiące w roku, także poza okresem przeziębień.
Kaszel jest pierwszym objawem POChP - występuje dłużej niż przez 3 miesiące w roku, także poza okresem przeziębień. Fot. 123rf
W regionie mamy jeden z największych wskaźników zgonów do uniknięcia na POCHP.

W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc chorują 2 miliony osób. Eksperci podkreślają, że najważniejsza jest profilaktyka i regularne badania spirometryczne.

POChP jest schorzeniem układu oddechowego, które charakteryzuje się trwałym zwężeniem dróg oddechowych, co utrudnia przepływ powietrza przez płuca. Osoba, która cierpi na POChP, odczuwa duszność i ucisk w klatce piersiowej. Chory może także czuć dyskomfort związany z nieustannym słyszeniem własnego, świszczącego oddechu. POChP zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów. Głównym czynnikiem, który wywołuje chorobę jest dym papierosowy.

Odpowiada on za 90 proc. zachorowań. Tymczasem wiedza o tej chorobie wciąż jest za mała. Respondenci pytani o choroby płuc, wymieniają zapalenie płuc, gruźlicę oraz nowotwór. POChP wymienia zaledwie 11,3 proc. Niski poziom wiedzy wśród społeczeństwa, czym jest przewlekła obturacyjna choroba płuc sprawia, że pacjenci często zgłaszają się do lekarza już w zaawansowanym stanie.

Mimo że POChP jest chorobą nieuleczalną, to szybkie jej rozpoznanie i terapia mogą spowolnić proces jej rozwoju. Choroba przez wiele lat rozwija się niezauważalnie. Często zdarza się, że osoby starsze podczas codziennych czynności mylą oznaki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc z np. gorszą kondycją fizyczną. Niewielka obturacja oskrzeli jest początkowo odczuwalna jedynie podczas szybszego i głębszego oddychania, towarzyszącego np. wysiłkowi. W miarę postępu choroby objawy występują również w spoczynku. W końcu choroba może doprowadzić do niewydolności oddechowej i śmierci. -Bardzo często spotykam się z tym, że pacjenci zbyt późno zgłaszają się do lekarza – zwykle wtedy, gdy płucom nie można już pomóc. Dlatego tak ważne są działania kampanii Płuca Polski, polegające na zwiększaniu świadomości o chorobie i zachęcaniu do profilaktycznych badań.

Zadyszka, duszność czy ogólne osłabienie kondycji nie powinno być bagatelizowane. Gdy przez dłuższy czas czujemy się gorzej, mamy problem np. z podbiegnięciem do autobusu, to powinien być dla nas sygnał alarmowy - mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Najskuteczniejszą metodą na zatrzymanie postępu POChP jest zaprzestanie palenia tytoniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska