Zwalniani pracownicy mogą liczyć na unijną pomoc

(oprac. dora)
Pomoc z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji wyniesie ponad pół miliona euro. (fot. sxc)
Pomoc z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji wyniesie ponad pół miliona euro. (fot. sxc)
Polska złożyła pierwszy wniosek o wsparcie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla 415 pracowników z branży motoryzacyjnej w Wielkopolsce.

- Pomoc wyniesie ponad pół miliona euro - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podczas konferencji prasowej.

Zobacz: Huta Małapanew przeprowadza grupowe zwolnienia

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji to specyficzny fundusz, który wspiera branże dotknięte masowymi zwolnieniami w krótkim okresie czasu.

- Pula środków, którą dysponuje Komisja Europejska to 500 mln euro rocznie. Kwota ta nie jest jednak przydzielona do poszczególnych państw członkowskich - zaznaczył wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski.

Kiedy można złożyć wniosek?

Żeby móc złożyć wniosek o wsparcie, musi nastąpić zwolnienie minimum 500 osób w ciągu 4 miesięcy w jednej firmie lub 500 osób z firm z tej samej branży w ciągu 9 miesięcy w jednym lub dwóch regionach.

Zobacz: Zwolnienia w zakładach na Opolszczyźnie

– Dodatkowo zwolnienia te muszą nastąpić w wyniku przenoszenia się produkcji ze starych państw członkowskich np. na Daleki Wschód lub muszą być one wynikiem kryzysu gospodarczego. Polska wykorzystała tę drugą możliwość - zaznaczył wiceminister J. Pawłowski.

Jak dodał wiceminister, Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji wspiera ludzi a nie firmy. - Finansowana jest zatem aktywna polityka rynku pracy, czyli doradztwo, szkolenia oraz dotacje na zakładanie własnej działalności gospodarczej - mówi Pawłowski.

Województwo wielkopolskie pierwsze zdecydowało się na skorzystanie z tego mechanizmu

– Nasz region chciał pomóc osobom zwolnionym. Dlatego zdecydowaliśmy na skierowanie wniosku do EFG. Dzięki temu wsparcie otrzyma 415 pracowników z branży motoryzacyjnej w dwóch firmach produkujących wiązki elektryczne do samochodów SEWS Polska Sp. z o.o. z zakładów w Rawiczu i Lesznie oraz Leoni Autokabel Polska Sp. z o.o. z fabryki w Ostrzeszowie – poinformował wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak.

Na początku marca wysłany zostanie kolejny wniosek dotyczący pracowników zwolnionych w zakładach H. Cegielski – Poznań SA oraz ich dostawców.

– Liczymy, że kolejne regiony, na terenie, których będą występowały masowe zwolnienia, zwrócą się o pomoc finansową do Europejskiego.

Funduszu Dostosowania do Globalizacji – wyraził nadzieję wiceminister J. Pawłowski. Dodał, że przedsiębiorcy dotknięci problemem dużych zwolnień, powinni w pierwszej kolejności zgłaszać się do powiatowych urzędów pracy. Więcej na www.mrr.gov.pl/efg

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska