Związkowcy z Neapco odpowiadają senatorowi Świeykowskiemu. List otwarty

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Nie cichnie awantura o fabrykę Neapco, która rozważa wyprowadzkę z Praszki.

Na ostatnią sesję rady miejskiej przyszli związkowcy z Neapco. Zostawili burmistrzowi Jarosławowi Tkaczyńskiemu i radzie miejskiej petycję, w którym zażądali, żeby władze Praszki w ciągu 2 tygodni opracowały i przedstawiły plan, jak zamierzają przekonać firmę do pozostania w mieście.

W piśmie, który odczytali, oskarżyli rządzącą Platformę Obywatelską o to, że nie zrobiła nic, żeby zatrzymać firmę nazywaną żywicielką Praszki. Po złożeniu petycji związkowcy wyszli, ale już po ich wyjściu zaatakował ich obecny na sesji senator Aleksander Świeykowski (PO).

- W czyim imieniu oni dzisiaj wystąpili? Czy w imieniu pracowników, czy w imieniu właściciela zakładu z innego kontynentu? - zapytał senator Świeykowski. - Nie będę lobbował za Neapco, bo pojawią się plotki, że wziąłem za to 10 czy 100 tysięcy dolarów.

- Ta petycja to element kampanii wyborczej, próba wciągnięcia w awanturę polityczną - ocenił Aleksander Świeykowski. - Nie będę lobbować za zakładem, którego właściciel z innego kontynentu ma miliony dolarów. Jeśli Wieluń chce wyłożyć 12 czy 15 milionów zł na grunty, to jest ich decyzja. Czy wy też chcecie zadłużyć gminę na kilkanaście milionów zł bez żadnej gwarancji? Czy inne firmy z Praszki też domagają się, żeby przydzielić im dodatkowe, darmowe grunty? Tego domaga się wielki kapitał amerykański!

Przewodniczący NSZZ Solidarność w Neapco Waldemar Kościelny przysłał do redakcji list otwarty z odpowiedzią do Aleksandra Świeykowskiego.

Oto treść listu:

Odpowiedź Związków zawodowych działających w Neapco Europe Sp. z o.o. na wystąpienie Senatora Aleksandra Świeykowskiego na Sesji Rady Miejskiej w Praszce w dniu 8.10.2015r.

Związki Zawodowe zbulwersowała reakcja i wypowiedź Senatora Świeykowskiego, po wręczeniu petycji Związków Zawodowych Przewodniczącemu Rady i Burmistrzowi na Sesji Rady Miejskiej w dniu 8.10.2015r.

Związki Zawodowe uważają, że Senator Świeykowski nie zna prawa, mówi nieprawdę i jest przeciw rozwojowi miasta i gminy Praszka.

Związki Zawodowe zgodnie z prawem reprezentują całą załogę zakładu, w jej imieniu występują, w jej imieniu podpisują porozumienia z Pracodawcą o czym świadczy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Neapco Europe Sp. z o.o. w Praszce.

Na Sesję ze względu na powagę sytuacji przyszły władze Związków Zawodowych tj. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność”, Zarząd Związku Zawodowego „Metalowcy”, Zarząd Związku Pracowników Technicznych i Ekonomicznych.

Zawsze w swoich działaniach Związki Zawodowe kierują się dobrem pracowników i zakładu.

Walka o przetrwanie zakładu w Praszce trwa od pierwszych zwolnień w 1992 roku do dzisiaj.

Historia zakładu, szczególnie po roku 1990, to ciąg zdarzeń często bardzo dramatycznych.

W 1990 roku pracowało 4500 pracowników, gdy zakład kupował Ford w 1998 roku było 1626 pracowników, dzisiaj 930.

Podczas kolejnej sprzedaży w 2007 roku firma Visteon sprzedała zakład firmie Orlando z Monachium i wówczas nastąpił podział na dwa podmioty TeDrive i Teprę, nastąpiło to bez wiedzy i zgody Związków Zawodowych.

Związki Zawodowe po pozyskaniu informacji rozpoczęły akcję protestacyjną trwającą do dzisiaj przez wywieszenie flag związkowych przy wejściu do biurowca zakładu.

Mówienie o tym, że kupuje się tereny dla obecnie pracujących pracowników jest czysta demagogią ze strony Senatora Świeykowskiego, dzierżawa hal jest do 2020 roku, większość starszych pracowników będzie na emeryturze.

Budowa nowej hali to praca na następne 20, 30 lat na miejscu w Praszce, czy jest możliwy rozwój Praszki bez miejsc pracy, bez zakładu, niech to Senator Aleksander Świeykowski, Poseł Leszek Korzeniowski i Burmistrz Jarosław Tkaczyński mieszkańcom przedstawi, niech powie jak będzie Praszka wyglądała po roku 2020.

Problem czy będzie praca po roku 2020 dotyczy nie tylko 930 pracowników Neapco, ale około 300 pracowników firm kooperujących, większość z tych 1230 pracowników to mieszkańcy gminy i miasta Praszka.

Faktem jest, że jedno miejsce pracy w przemyśle generuje 5 miejsc pracy poza.

Dziwi nas, że skali problemu nie widzi Senator, Poseł i Burmistrz. Jeżeli nie będzie zakładu w Praszce problem ten dotknie bezpośrednio lub pośrednio prawie każda rodzinę w gminie Praszka.

Miasto i gmina Praszka to dobro wspólne nas wszystkich, to nasza mała ojczyzna to na nas wszystkich spoczywa obowiązek czynienia wszystkiego dla jej dobra.

I tutaj postawa Senatora Świeykowskiego dziwi, który mówi, że za działanie na rzecz pozostania zakładu w Praszce może być posądzony o wzięcie łapówki. Senator Świeykowski nie jest z Praszki, ma miliony, może mieszkać, gdzie zechce.

To, że ten zakład powstał i jest to działanie, poświęcenie i praca wielu jej pracowników nieżyjących i żyjących, którzy robili wszystko przez ponad 50 lat z myślą o rozwoju Praszki, nie zmarnujmy tego dzisiaj.

Jeżeli chodzi o akcje zakładu, to Senator Świeykowski mówi nieprawdę, a cała wypowiedź jest czystą insynuacją.

Pracownicy zakładu mieli 20% akcji z ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, 10% miała Spółka Pracownicza w której każdy pracownik mógł wykupić 3 akcje, grupa założycielska 5 akcji.

Wszelkie prace na rzecz Spółki Pracowniczej założyciele i władze Spółki świadczyły nieodpłatnie, 65% akcji miał POLMOT Holding Warszawa, 5% Skarb Państwa.

Warunkiem kupienia zakładu przez Forda w 1998 r., który miał być największą nadzieją na rozwój, było sprzedanie mu pakietu 80% akcji.

Pracownicy i Spółka Pracownicza musiały sprzedać akcje dla lepszej przyszłości, cena była 9,5 zł za akcję.

Mówienie o akcjach w tym stylu to zwykłe chamstwo niepasujące do Senatora RP. Część pracowników zostawiło pakiety akcji i dzisiaj zostali zmuszeni przez sąd do ich przymusowej sprzedaży po cenie 0,36 zł za akcję (Ford płacił 9,5 zł)

Co kierowało Senatora Świeykowskiego i Posła Korzeniowskiego, kiedy 14 listopada 2005 roku przyprowadzili do głodujących pracowników Bronisława Komorowskiego: chęć pomocy czy polityka?

Wówczas potrafiło się atakować w Sejmie rząd o brak działań w Praszce, a dzisiaj boi się być posądzonym o łapówki. Pewnie, „Warto być przyzwoitym”, jak głosi hasło wyborcze senatora Aleksandra Świeykowskiego.

Związki zawodowe działające w Neapco Europe Sp. z o.o. w Praszce nie rozumieją, co kieruje Senatorem, Posłem i Burmistrzem, że nie chcą zakładu, a tym samym rozwoju Praszki.

Nadmieniamy, że w dniu 8.10.2015 roku Rada Miasta Wielunia podjęła uchwałę o zakupie terenów inwestycyjnych pod kątem Neapco, argumentując, że jest to jedyna niepowtarzalna szansa dla miasta Wielunia.

Jak to jest, dwie gminy, dwaj Burmistrzowie, a tak inne postrzeganie rzeczywistości, niech każdy mieszkaniec gminy Praszka oceni.

Jeszcze Neapco nie podjęło decyzji, jeszcze jest szansa na działanie, nie zmarnujmy tej szansy i pracy tych co byli przed nami.

Zróbmy wszystko dla dobra Praszki.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 45

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 21.10.2015 o 21:04, Fan z Olesna napisał:

He, he...Ale macie fajnego Burmistrza i Senatora.Po takich pyskówkach w prasie nie tylko Neapco ale żaden inny inwestor nie zainwestuje w tej gminie ani złotówki. Wasz Burmistrz to Mistrz Świata... Wywalił Marcegaglię, Armagor, teraz wywali Neapco a z tego co wiem to już pracuje nad Pszenicą. Facet stawiany jest jako wzór przedsiębiorczości w województwie ale w Praszce jest wrogiem.... tylko tak dalej.Ciekawa dlaczego Neapco które podobno zainwestowało ponad 50 milionów złotych w maszyny i przyjęło do pracy ponad 150 osób chce teraz przenosić produkcję do Wielunia czy Olesna? Może nad tym zastanowili by się radni Praszki   (bo Burmistrz to raczej nie myśli).Dlaczego ktoś chce się przenosić z jednego miejsca w drugie przecież to jest kupa szmalu i kto jak kto ale amerykanie potrafią je liczyć... musi być jakiś powód. Ja go nie znam ale chętnie zobaczę ten biznes w Oleśnie tylko tak dalej Panie Burmistrzu Praszki - trzymam za was kciuki. Wasze zasługi na Gminy Olesno, Kluczborka  a może Wieluń są ogromne. Myślę ze trzeba wam postawić pomnik!!!Jeszcze jeden medal za wywód dotyczący kto płaci podatki....Burmistrz mówi relax to nie Neapco płaci podatki tylko BGZ Pariba.... Booooooże ratuj.... a kto płaci pieniądzie do BGZ Pariba.... brawo Neapco!!!! Jeżeli Neapco przeprowadzi się do Olesna to właściciel budynków ogłosi upadłość i Burmistrz odziedziczy masę upadłościową, a ludzie powolutku będą budować domy w innej gminie gdzie są mniejsze podatki i opłaty za wodę, ścieki i  ogrzewanie. W ruinach Neapco będzie możne kręcić horrory... Ciekawe jakie role dostaną w tym filmie włodarze Praszki... może ponownie pojawią sie w gazetach na krótką chwilę? 

Pszenica może być wzorem w woj ,w europie, ale nie w gminie Praszka. Tam mu dadzą radę. Albo chłop się wyniesie albo nie będzie się rozwijał ( walka z demografią).

j
jarosław

Zainspirowany stwierdzeniem burmistrza Tkaczyńskiego iż „nic się nie stanie jak Neapco przeniesie się do Wielunia”,
przeprowadźmy mały eksperyment.

Załużmy, że jestem sobie szeregowym pracownikiem.
Pracuję w Praszce miesiąc i dostaję do ręki około 1700 zł.
Czyli mam po miesiącu 1700 zł.
Teraz zakładamy, że „nic się nie stało” i pracuję w tej samej firmie na tym samym stanowisku tyle, że firma jest już w Wieluniu. Pracuję miesiąc i dostaję 1700 na rękę. NIby tyle samo ale musiałem pokonać w tym czasie 40 km dziennie do pracy.
Koszt tego dojazdu to około 200 zł za miesiąc. Reasumując w kieszeni po miesiącu mam 1500 zł.
O 200 zł mniej!
Panu burmistrzowi wisi czy będę miał w kieszeni te 200 zł czy nie, wisi mu również to, że nie będzie mnie 15 godzin w miesiącu w domu bo czas ten spędzę na dojazdach.
Senatorowej „godności” urąga mediacja między podmiotami. Pojęcie „przyzwoitości” na plakacie pana Świeykowskiego nabiera innego wymiaru. Faktycznie nieprzyzwoicie było by się pochylić na d losem „zwykłego Kowalskiego”.
Burmistrz tworzy nową rzeczywistość stawiając śmiałą tezę iż to włodarze wszystkich sąsiednich gmin (i większości w Polsce) są w „mylnym błędzie” jeśli chodzi o tereny inwestycyjne a dbanie o pracodawców regionie to „bez sensu jest”.
Chyba, że zauważył, że do kolejnej elekcji wystarczą mu głosy pracowników podległych jednostek - pracowników urzędu, goskomu, placówek oświatowych i innych podległych jednostek, których nie interesuje „zmiana na górze”.

Smutne to.

W
Wojtek
W dniu 21.10.2015 o 21:04, Fan z Olesna napisał:

He, he...Ale macie fajnego Burmistrza i Senatora.Po takich pyskówkach w prasie nie tylko Neapco ale żaden inny inwestor nie zainwestuje w tej gminie ani złotówki. Wasz Burmistrz to Mistrz Świata... Wywalił Marcegaglię, Armagor, teraz wywali Neapco a z tego co wiem to już pracuje nad Pszenicą. Facet stawiany jest jako wzór przedsiębiorczości w województwie ale w Praszce jest wrogiem.... tylko tak dalej.Ciekawa dlaczego Neapco które podobno zainwestowało ponad 50 milionów złotych w maszyny i przyjęło do pracy ponad 150 osób chce teraz przenosić produkcję do Wielunia czy Olesna? Może nad tym zastanowili by się radni Praszki   (bo Burmistrz to raczej nie myśli).Dlaczego ktoś chce się przenosić z jednego miejsca w drugie przecież to jest kupa szmalu i kto jak kto ale amerykanie potrafią je liczyć... musi być jakiś powód. Ja go nie znam ale chętnie zobaczę ten biznes w Oleśnie tylko tak dalej Panie Burmistrzu Praszki - trzymam za was kciuki. Wasze zasługi na Gminy Olesno, Kluczborka  a może Wieluń są ogromne. Myślę ze trzeba wam postawić pomnik!!!Jeszcze jeden medal za wywód dotyczący kto płaci podatki....Burmistrz mówi relax to nie Neapco płaci podatki tylko BGZ Pariba.... Booooooże ratuj.... a kto płaci pieniądzie do BGZ Pariba.... brawo Neapco!!!! Jeżeli Neapco przeprowadzi się do Olesna to właściciel budynków ogłosi upadłość i Burmistrz odziedziczy masę upadłościową, a ludzie powolutku będą budować domy w innej gminie gdzie są mniejsze podatki i opłaty za wodę, ścieki i  ogrzewanie. W ruinach Neapco będzie możne kręcić horrory... Ciekawe jakie role dostaną w tym filmie włodarze Praszki... może ponownie pojawią sie w gazetach na krótką chwilę? 

Powód o którym piszesz jest prosty - dalsze zwiększanie produkcji. Przecież Neapco mówi o tym wszem i wobec, ale w Praszce ktoś kogoś przekonał, że to gra na obniżkę czynszu, więc de facto Pan Burmistrz który tak pięknie broni Tepry na stronach UM, grał z Teprą przeciwko Neapco.  A przecież jest jeszcze fabryka w Duren. Kto jest właścicielem hal i terenu? Czy przypadkiem nie ten sam co  w Praszce? Czy tam Neapco nie dzierżawi hal i terenu jak w Praszce? Poszukajcie na niemieckich stronach, był tam ostatnio jakiś minister i zapewniał, że fabryce nic nie grozi - jeżeli faktycznie nic nie grozi to po co takie wizyty? Taki koncern nie będzie się nikomu tłumaczył ze swoich planów ani zapewniał o odkupieniu gruntów jakiegoś burmistrza Praszki. Pójdzie tam gdzie dostanie najlepsze warunki, a przede wszystkim będą ludzie do pracy. Z jednej strony Olesno nie wyrobi ludnościowo, bo wiadomo, że wszyscy młodzi w DE a w mieście sami emeryci zostali. Z drugiej w Wieluniu i Kluczborku są już potężne zakłady pracy ale chyba i tak mają większy potencjał pracowniczy. Jedno jest już pewne, niezależnie od tego jak Świeykowski będzie temu zaprzeczał - wyprowadzka z Praszki jest już przesądzona, a burmistrz i POlitycy wbijają gwoździe do trumny Praszki wypowiadając się w ten sposób o największym pracodawcy w mieście. Tak jak piszesz, po takiej hucpie i pokazie ignorancji kto w ogóle pomyśli, żeby otworzyć firmę w Praszce?

g
gość
W dniu 21.10.2015 o 21:04, Fan z Olesna napisał:

He, he...Ale macie fajnego Burmistrza i Senatora.Po takich pyskówkach w prasie nie tylko Neapco ale żaden inny inwestor nie zainwestuje w tej gminie ani złotówki. Wasz Burmistrz to Mistrz Świata... Wywalił Marcegaglię, Armagor, teraz wywali Neapco a z tego co wiem to już pracuje nad Pszenicą. Facet stawiany jest jako wzór przedsiębiorczości w województwie ale w Praszce jest wrogiem.... tylko tak dalej.Ciekawa dlaczego Neapco które podobno zainwestowało ponad 50 milionów złotych w maszyny i przyjęło do pracy ponad 150 osób chce teraz przenosić produkcję do Wielunia czy Olesna? Może nad tym zastanowili by się radni Praszki   (bo Burmistrz to raczej nie myśli).Dlaczego ktoś chce się przenosić z jednego miejsca w drugie przecież to jest kupa szmalu i kto jak kto ale amerykanie potrafią je liczyć... musi być jakiś powód. Ja go nie znam ale chętnie zobaczę ten biznes w Oleśnie tylko tak dalej Panie Burmistrzu Praszki - trzymam za was kciuki. Wasze zasługi na Gminy Olesno, Kluczborka  a może Wieluń są ogromne. Myślę ze trzeba wam postawić pomnik!!!Jeszcze jeden medal za wywód dotyczący kto płaci podatki....Burmistrz mówi relax to nie Neapco płaci podatki tylko BGZ Pariba.... Booooooże ratuj.... a kto płaci pieniądzie do BGZ Pariba.... brawo Neapco!!!! Jeżeli Neapco przeprowadzi się do Olesna to właściciel budynków ogłosi upadłość i Burmistrz odziedziczy masę upadłościową, a ludzie powolutku będą budować domy w innej gminie gdzie są mniejsze podatki i opłaty za wodę, ścieki i  ogrzewanie. W ruinach Neapco będzie możne kręcić horrory... Ciekawe jakie role dostaną w tym filmie włodarze Praszki... może ponownie pojawią sie w gazetach na krótką chwilę? 

Super !!!!!!! To tylko streszczenie bagna Praszkowskiego i poziomu włodarzy Praszki.

b
bubu
W dniu 21.10.2015 o 21:04, Fan z Olesna napisał:

He, he...Ale macie fajnego Burmistrza i Senatora.Po takich pyskówkach w prasie nie tylko Neapco ale żaden inny inwestor nie zainwestuje w tej gminie ani złotówki. Wasz Burmistrz to Mistrz Świata... Wywalił Marcegaglię, Armagor, teraz wywali Neapco a z tego co wiem to już pracuje nad Pszenicą. Facet stawiany jest jako wzór przedsiębiorczości w województwie ale w Praszce jest wrogiem.... tylko tak dalej.Ciekawa dlaczego Neapco które podobno zainwestowało ponad 50 milionów złotych w maszyny i przyjęło do pracy ponad 150 osób chce teraz przenosić produkcję do Wielunia czy Olesna? Może nad tym zastanowili by się radni Praszki   (bo Burmistrz to raczej nie myśli).Dlaczego ktoś chce się przenosić z jednego miejsca w drugie przecież to jest kupa szmalu i kto jak kto ale amerykanie potrafią je liczyć... musi być jakiś powód. Ja go nie znam ale chętnie zobaczę ten biznes w Oleśnie tylko tak dalej Panie Burmistrzu Praszki - trzymam za was kciuki. Wasze zasługi na Gminy Olesno, Kluczborka  a może Wieluń są ogromne. Myślę ze trzeba wam postawić pomnik!!!Jeszcze jeden medal za wywód dotyczący kto płaci podatki....Burmistrz mówi relax to nie Neapco płaci podatki tylko BGZ Pariba.... Booooooże ratuj.... a kto płaci pieniądzie do BGZ Pariba.... brawo Neapco!!!! Jeżeli Neapco przeprowadzi się do Olesna to właściciel budynków ogłosi upadłość i Burmistrz odziedziczy masę upadłościową, a ludzie powolutku będą budować domy w innej gminie gdzie są mniejsze podatki i opłaty za wodę, ścieki i  ogrzewanie. W ruinach Neapco będzie możne kręcić horrory... Ciekawe jakie role dostaną w tym filmie włodarze Praszki... może ponownie pojawią sie w gazetach na krótką chwilę? 

Upss alej pojechałeś..........

g
gorzowiak

A kto Wam praszkowianie tego Burmistrza wybrał ? Przecież niedawno były wybory. Nie ma co robić referendum, bo nawet jak go odwołacie to  i tak w ponownych wyborach  z powrotem go wybierzecie.

F
Fan z Olesna

He, he...

Ale macie fajnego Burmistrza i Senatora.

Po takich pyskówkach w prasie nie tylko Neapco ale żaden inny inwestor nie zainwestuje w tej gminie ani złotówki. Wasz Burmistrz to Mistrz Świata... Wywalił Marcegaglię, Armagor, teraz wywali Neapco a z tego co wiem to już pracuje nad Pszenicą. Facet stawiany jest jako wzór przedsiębiorczości w województwie ale w Praszce jest wrogiem.... tylko tak dalej.

Ciekawa dlaczego Neapco które podobno zainwestowało ponad 50 milionów złotych w maszyny i przyjęło do pracy ponad 150 osób chce teraz przenosić produkcję do Wielunia czy Olesna? Może nad tym zastanowili by się radni Praszki   (bo Burmistrz to raczej nie myśli).

Dlaczego ktoś chce się przenosić z jednego miejsca w drugie przecież to jest kupa szmalu i kto jak kto ale amerykanie potrafią je liczyć... musi być jakiś powód. Ja go nie znam ale chętnie zobaczę ten biznes w Oleśnie tylko tak dalej Panie Burmistrzu Praszki - trzymam za was kciuki. Wasze zasługi na Gminy Olesno, Kluczborka  a może Wieluń są ogromne. Myślę ze trzeba wam postawić pomnik!!!

Jeszcze jeden medal za wywód dotyczący kto płaci podatki....

Burmistrz mówi relax to nie Neapco płaci podatki tylko BGZ Pariba.... Booooooże ratuj.... a kto płaci pieniądzie do BGZ Pariba.... brawo Neapco!!!! Jeżeli Neapco przeprowadzi się do Olesna to właściciel budynków ogłosi upadłość i Burmistrz odziedziczy masę upadłościową, a ludzie powolutku będą budować domy w innej gminie gdzie są mniejsze podatki i opłaty za wodę, ścieki i  ogrzewanie. W ruinach Neapco będzie możne kręcić horrory... Ciekawe jakie role dostaną w tym filmie włodarze Praszki... może ponownie pojawią sie w gazetach na krótką chwilę? 

 

 

o
oleśniok

Mieszkańcy Praszki! A wystarczy samemu ruszyć tyłek i burmistrza odwołać.

Oto ściągawka.

 

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza na wniosek mieszkańców ma prawo wystąpić:

•grupa 5 osób posiadających prawo wybierania rady danej gminy,

•statutowa struktura terenowa partii politycznej działającej w gminie,

•organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej gminy.

O powstaniu takiej inicjatywy należy powiadomić burmistrza oraz komisarza wyborczego. Inicjator referendum powinien też podać do wiadomości mieszkańców gminy, na swój koszt, w sposób zwyczajowo w niej przyjęty, informację na temat tego, czego ma dotyczyć referendum oraz o przyczynach uzasadniających odwołanie wójta.

W ciągu 60 dni od powiadomienia wójta należy zebrać podpisy mieszkańców popierających tą inicjatywę. Aby referendum mogło zostać zorganizowane, inicjatywę musi poprzeć co najmniej 10% osób uprawnionych do głosowania.

Podpisy zbiera się na kartach zawierających:

•informacje o przedmiocie zamierzonego referendum oraz o tym, że poparcia nie można wycofać,

•nazwiska i imiona członków grupy inicjatywnej oraz imię, nazwisko i miejsce zamieszkania pełnomocnika – jeżeli inicjatorem referendum jest grupa obywateli,

•nazwę i adres siedziby statutowej struktury terenowej partii politycznej lub organizacji społecznej oraz imię, nazwisko i adres zamieszkania pełnomocnika – jeżeli inicjatorem referendum jest partia polityczna lub organizacja społeczna.

Mieszkaniec gminy popierający wniosek o przeprowadzenie referendum powinien podać na karcie nazwisko, imię, adres zamieszkania i numer ewidencyjny PESEL oraz potwierdzić te dane własnoręcznym podpisem.

Po zebraniu podpisów inicjator referendum powinien przekazać komisarzowi wyborczemu wniosek o przeprowadzenie referendum wraz z kartami zawierającymi podpisy osób popierających tą inicjatywę i informacją o spełnieniu obowiązku poinformowania mieszkańców o planowanym głosowaniu.

Wniosku takiego nie można złożyć:

•przed upływem 10 miesięcy od wyboru wójta,

•później niż na 8 miesięcy przed zakończeniem kadencji,

•przed upływem 10 miesięcy od poprzedniego referendum.

Komisarz wyborczy w ciągu 30 dni od złożenia wniosku ma obowiązek wydać postanowienie o przeprowadzeniu referendum lub odrzuceniu wniosku.

 

Czyli do roboty! :)

 

 

s
szara masa

A tak naprawdę czym tu się przejmować włodarze Gmina mają jeszcze 3 lata lub więcej do grzania stołków za 400 zł DNIÓWKI  nie wspomnę jeszcze ekwiwalentów, ryczałtów , delegacji , nagród od marszałka , wojewody , 13nastki i wiele wiele innych przywilejów - my szaraki nie mamy co marzyć a jak się nie będzie burmistrzem są jeszcze stołki prezesów , kierowników w praszkowskich spółkach za wyższą pensję niż pobiera burmistrz więc co się martwić byle z DNIA NA DZIEŃ ZA 400 STÓWKI

 

W
Wojtek

Burmistrz Praszki:

 

"Pytacie , co będzie z Praszką jak zakładu nie będzie ? Otóż nic strasznego. Praszka będzie dalej istniała, a ewentualne przeniesienie zakładu do Olesna czy Wielunia nie wpłynie na obniżenie podatków dla Gminy."

 

Cały list na stronie UM Praszka. Wszyscy są winni oprócz burmistrza, posła i senatora.

 

 

 

j
ja

Panie Senatorze jak słabo Pan zna praszka wsi UM. Czy aby nie utrudnia on też rozwoju przedsiębiorstwa Pana Pszenicy? niech się wszyscy z Praszki wyniosą gmina wtedy będzie na pewno miała olbrzymie wpływy do budżetu ....

C
Christiaan/ radny zza Odry

Zapraszamy firme Neapco do OLESNA, biurowiec ma piekne miejsce/ grunta za policja. Dojazd do trasy Poznan - Gliwice tuz obok!!!!

P
Piotr

Usunąc Kościelnego ze stołka całe życie siedzi i za przeproszeniem g..no robi.Nawet przeczytać nie umie listu pod nos podstawionego.Żenada!!!!Wykopać tego gośćia i powołać nowego przewodniczącego.Oczywiście mam na myśli kogoś kto nie jest powiązany z tą starą gwardią!

Związki zawodowe z Neapco to stare kolesiostwo.Kase pobierać to pierwsi ale żeby stanąć za zwykłym pracownikiem to niema kto.

Tak więc na koniec Panie Kościelny Panu już dziękujemy!!!

 

 

P
Praszka

Widzicie Jak nasz wspieraja Senator z Poslem. Napco do praszki to wszystko ,a oni sie Tym nie przejmoja. Ja juz wiem na kogo za glosuje stawiam nalodych Godyla Beniamin czlowoek z klasa i pomyslem na przyszlosc

m
michal

No widac jaki pomocny jest senator. Ludzie zastanowciesie na kogo macie glosowac ,postawcie na mlodych. A Senator nie zrobil nic i nie zrobi juz nic. :)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3