Życie zaczyna się w wieku 60+. Program dla opolskich...

  Życie zaczyna się w wieku 60+. Program dla opolskich seniorów

  Zdjęcie autora materiału
  Mirela Mazurkiewicz

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Życie zaczyna się w wieku 60+. Program dla opolskich seniorów

  ©Fot. Filip Kowalkowski

  W projekcie „Młodość przychodzi z wiekiem” weźmie udział ok. 200 seniorów z Aglomeracji Opolskiej. Będą mogli za darmo pójść do teatru, albo dowiedzieć się, jak nosić wnuki, by nie obciążać kręgosłupa.
  Życie zaczyna się w wieku 60+. Program dla opolskich seniorów

  ©Fot. Filip Kowalkowski

  - Przed opracowaniem projektu konsultowaliśmy się z seniorami i z tych rozmów wynikało, że najbardziej doskwiera im samotność - mówi Magdalena Popławska z Opolskiego Centrum Demokracji Lokalnej FRDL, które we współpracy z Aglomeracją Opolską realizuje rządowy program „Młodość przychodzi z wiekiem”. - Trudno się temu dziwić. Ich bliscy, nierzadko ułożyli sobie życie wiele tysiące kilometrów stąd, więc rodziców odwiedzają sporadycznie. A nawet jeśli są na miejscu, to w codziennej bieganinie również nie zawsze mają czas dla seniora.

  Określenie „staruszek” często dziś nie przystaje do osób po sześćdziesiątce. Wiele z nich to ludzie aktywni i żywiołowi, którzy nie chcą reszty życia spędzić w czterech ścianach mieszkania.

  - Dziś 60-latek zachowuje się i wygląda tak, jak jeszcze kilkanaście lat temu osoba o dwie dekady młodsza. Ciepłe kapcie i telewizor nie są dla nich - podkreśla Magdalena Popławska. - Ci ludzie mają sporo wolnego czasu i w końcu mogą go wykorzystać na realizację pasji, na które do tej pory nie mogli sobie pozwolić.

  W projekcie ma uczestniczyć około 200 seniorów w wieku 60+ z Opola, ale też z gmin: Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Gogolin, Izbicko, Komprachcice, Krapkowice, Lewin Brzeski, Łubniany, Murów, Niemodlin, Ozimek, Popielów, Prószków, Strzeleczki, Tarnów Opolski, Tułowice, Turawa, Walce, Zdzieszowice.

  - Seniorzy będą mogli wziąć udział w zajęciach teatralnych, wybrać się do kina, teatru czy na wycieczki po Opolszczyźnie połączone z plenerami fotograficznymi, ale też - w ramach spotkań ze specjalistami - dowiedzą się jak np. nosić wnuki na rękach, żeby nie obciążać kręgosłupa, albo jak korzystać z nowoczesnych technologii - wylicza Magdalena Popławska. - Drugim elementem są szkolenia dla animatorów, czyli dla osób, które same są w wieku 60+, ale mają dość energii, aby porwać innych. Podpowiemy im, jak organizować czas, ale też, skąd wziąć na to pieniądze.

  Aby zgłosić chęć uczestnictwa w projekcie wystarczy wypełnić formularz, dostępny na stronie www.opole.frdl.pl Więcej informacji można uzyskać pod nr. tel.: 77 454 48 29 lub 77 44 61 402. - Jedna osoba może wziąć udział w kilku różnych formach wsparcia - podkreśla Magdalena Popławska.

  Rekrutacja trwa do końca sierpnia lub do wyczerpania miejsc. Udział we wszystkich zajęciach oferowanych w ramach projektu jest bezpłatny.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Wideo