1 proc. podatku zostaw organizacjom pożytku publicznego na Opolszczyźnie. Kampania Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Jeden procent z naszego podatku może wspomóc np. organizację Wigilii dla Samotnych i bezdomnych w Opolu. Możliwości jest jednak znacznie więcej.
Jeden procent z naszego podatku może wspomóc np. organizację Wigilii dla Samotnych i bezdomnych w Opolu. Możliwości jest jednak znacznie więcej. Archiwum/SM (O)
Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu ogłosiło start kampanii informacyjno-promocyjnej pod hasłem „Opole aglomeracja pomocy”. Kampania potrwa do końca kwietnia i zakończy się imprezą plenerową.

- Chcemy sprawić by opolanie przekazywali 1 proc. swojego podatku organizacjom z Opola i regionu. W ten sposób pieniądze zostaną na miejscu i wszyscy z nich skorzystamy – mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik w Centrum Dialogu Obywatelskiego.

Podkreślała, że aby w ogóle mówić o kampanii należy na początek obalić jeden ważny mit.

- Przez to, że pomagamy organizacjom pożytku publicznego wcale nie ubywa nam pieniędzy. Podatek tak czy owak trzeba zapłacić. Możemy tylko zadecydować do kogo trafi nasz 1 proc. - mówiła Piechowicz-Witoń.

W Opolu na liście uprawnionych do pozyskania 1 procenta mamy 96 organizacji pożytku publicznego. To różne stowarzyszenia, które działają na rzecz mieszkańców Opola i regionu.

- Miejska kampania ma na celu przede wszystkim informowanie podatników o zasadach przekazania 1 proc. i zachęcania, by tą część podatku zostawić w mieście.

Analizując liczy widać, że coraz więcej opolan to rozumie.

W 2017 r. w Opolu z 1 proc. podatku pozyskano na rzecz organizacji pożytku publicznego blisko 13,2 mln złotych, podczas gdy rok wcześniej było to 12,6 mln złotych.

– Tendencja jest zwyżkowa i to nas cieszy. Podatnicy coraz częściej wspierają też organizacje związane z obroną praw człowieka, promowaniem wolności, równości i tolerancji. Najchętniej pieniądze zaś przekazujemy, gdy pomoc jest kierowana do konkretnej osoby. Średnio przekazujemy na organizacje OPP 49 zł – podkreśla Piechowicz-Witoń.

Miejsca kampania potrwa do końca kwietnia i zakończy się imprezą plenerową.

Do tego czasu zaplanowano m.in bezpłatne dyżury księgowej, która będzie wypełniała PIT-y dla mieszkańców miasta. - Zapraszamy w każdy czwartek między godz. 16 a 17 w Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ul. Koraszewskiego 9 – mówi naczelnik.

Zobacz też: Opolskie Info [26.01.2018]

Podobnie będzie w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków, odział Opole, które zaprasza do swojej siedziby na pl. Kazimierza 7/1.

- Pomagamy rozliczyć się z fiskusem od poniedziałku do piątku w godz. 15-17 – mówi Jan Wantuła z opolskiego stowarzyszenia.
- Zorganizujemy też cykl spotkań poświęconych przekazaniu 1 procenta we wszystkich 28 dzielnicach oraz szkolenia dla organizacji z funkcjonowania OPP oraz promowania i budowania takiej strategii marki. Zapraszamy także do udziału w konkursie „Niepozorny 1 procent” - mówi naczelnik.

Tegoroczna kampania jest skierowana także do emerytów.

- Rok temu weszły udogodnienia dla osób, które rozlicza Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do niedawna nie mogły one dzielić się swoim jednym procentem z organizacjami pożytku publicznego, teraz jest to możliwie. Wystarczy złożyć specjalny formularz do ZUS. W CDO podpowiemy jak to zrobić – mówi naczelnik.

Na stronie www.opole.pl będzie można także korzystać z bezpłatnego narzędzia do rozliczania PIT-ów. To program „Wspieraj lokalnie”, który Opole wspólnie z Fundacją Instytut Wsparcie Organizacji pozarządowych z siedzibą we Wrocławiu udostępnia mieszkańcom Opola. Ta organizacja współpracuje z ponad stoma rożnymi samorządami w Polsce dostarczając takiego bezpłatnego programu. Dzięki temu podatnik będzie się mógł bezpłatnie rozliczyć z urzędem skarbowym, a potem swoje zeznanie wysłać elektronicznie lub tradycyjnie po wcześniejszym wydrukowaniu.

- Przede wszystkim ten program zawiera wizytówki wszystkich 96 organizacji pożytku publicznego, które w Opolu są uprawnione do pozyskania 1 procenta – mówi Piechowicz-Witoń.

Władysław Sztefic, prezes Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Opolu zwraca uwagę, że każda z organizacji pracuje społecznie, ale…

- Powiedzmy sobie szczerze, że wolontariat to ludzie, a bez pieniędzy wielu rzeczy nie da się zrobić. Dlatego tak liczy się każda pomoc. 100 zł to są dla każdej z organizacji duże pieniądze. Z danych wynika, że tylko 30 proc. pieniędzy, które mogłyby zostać w naszym mieście czy regionie trafia do organizacji OPP. Razem możemy to zmienić. Pamiętajmy, że w ten sposób pomagamy sobie – mówi Władysław Sztefic.

Ilu Polaków chodzi na niedzielne msze i przyjmuje komunię świętą? Jak wypada Diecezja Opolska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska