102. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. To był ostatni z trzech zrywów powstańczych na Górnym Śląsku

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Uczestnicy III powstania śląskiego
Uczestnicy III powstania śląskiego NAC
102. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. To był ostatni z trzech zrywów powstańczych na Górnym Śląsku, poprzedzony plebiscytem, w którym mieszkańcy tego regionu mieli zdecydować o swojej przynależności do Polski lub Niemiec. Wynik plebiscytu oraz propozycje podziału Górnego Śląska nie były jednak korzystne z punktu widzenia polskich interesów.

W tym roku przypada 102. rocznica wybuchu III powstania śląskiego, do którego doszło dokładnie w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Ostatni z trzech zrywów powstańczych na Górnym Śląsku miał na celu przyłączenie tego regionu do Polski, a poprzedził go przeprowadzony w dniu 20 marca 1921 roku plebiscyt. Mieszkańcy Górnego Śląska mieli wówczas zdecydować czy są za przyłączeniem Górnego Śląska do Niemiec, czy do Polski. Na czele powstania, które zakończyło się 5 lipca 1921 roku stanął Wojciech Korfanty.

Dokładnie 102 lata temu, w nocy z 2 na 3 maja wybuchło III powstanie śląskie, które było niezwykle ważnym wydarzeniem nie tylko w historii Śląska, ale całej Polski, bowiem zagwarantowało przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska niż pierwotnie zakładano. Zryw poprzedził plebiscyt, w którym wzięło udział 97,5 procent uprawnionych, czyli niecałe 1,2 miliona osób, z czego za przynależnością do Niemiec zagłosowało 59,4 procent osób. Przyłączenia Śląska do Polski chciało natomiast 40,3 procent głosujących. Po niekorzystnych – z punktu widzenia polskich interesów – wynikach plebiscytu oraz propozycjach podziału Górnego Śląska, przystąpiono do przygotowań powstańczych.

Warto dodać, że Komisja Międzysojusznicza nie potrafiła dojść do porozumienia w sprawie podziału terenu plebiscytowego, gdyż zaproponowano przyłączenie do Polski jedynie powiatów rybnickiego i pszczyńskiego, omijając ważne tereny przemysłowe. Sytuacja ta skłoniła Wojciecha Korfantego do obmyślenia własnego rozwiązania i zaproponował on wyznaczenie granicy, przebiegającej od południa wzdłuż biegu rzeki Odry, a potem do Olesna. Brak poparcia komisji skłonił go do podjęcia decyzji o wywołaniu powstania. W kwietniu 1921 roku opracowano plan wystąpienia zbrojnego, który został zatwierdzony przez Wojciecha Korfantego.

Głównym organizatorem III powstania śląskiego była Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska, a decyzję o jego rozpoczęciu podjęto pomimo sprzeciwu rządu polskiego, na czele którego stał Wincenty Witos. Zryw zakończył się podpisaniem rozejmu, a następnie podjęciem decyzji o korzystnym dla Polaków podziale Górnego Śląska, w wyniku którego Polsce przyznano ponad 30 procent obszaru plebiscytowego z większością przemysłu wydobywczego i hutniczego. Decyzja ta została zaakceptowana przez Radę Ambasadorów 20 października 1921 roku. Na przełomie czerwca i lipca 1922 roku Polska oficjalnie przejęła przyznaną je część byłego obszaru plebiscytowego.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 102. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. To był ostatni z trzech zrywów powstańczych na Górnym Śląsku - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska