Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej zostanie zalegalizowane? Ślązacy wygrali w Europejskim Trybunale Praw Człowieka

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Na konferencji prasowej (od prawej): Piotr Długosz, Wojciech Glensk
Na konferencji prasowej (od prawej): Piotr Długosz, Wojciech Glensk Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej
Śląscy regionaliści usiłowali założyć stowarzyszenie od 2011 roku, ale opolski sąd nie chciał ich zarejestrować. Poszli z odwołaniem aż do Strasburga. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w tej sprawie.

- Po 13 latach stoimy w tym samym miejscu, czyli na schodach obok Muzeum Śląska Opolskiego, gdzie w 2011 roku ogłaszaliśmy powstanie Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Dzisiaj możemy podzielić się dobrą nowiną: Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu przyznał nam rację. Polska złamała artykuł 11 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, odmawiając prawa do zrzeszania się pod tą nazwą - mówili na konferencji prasowej Piotr Długosz i Wojciech Glensk, czyli prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Stowarzyszenie powołali w marcu 2011 roku. Kiedy próbowali je zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym, Sąd Rejonowy w Opolu zażądał usunięcia ze statutu odwołań do narodowości śląskiej. Jak bowiem stwierdził sąd, nie ma narodu śląskiego.

Trwa głosowanie...

Czy lubisz godkę śląską?

Opolscy Ślązacy z odwołaniami doszli aż do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

- Środki o charakterze prewencyjnym, mające na celu ograniczenie wolności zgromadzeń i wypowiedzi, inne niż w przypadkach podżegania do przemocy lub odrzucenia zasad demokratycznych, (...) wyrządzają szkodę demokracji, a często nawet jej zagrażają - orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka. - Trybunał orzekł również, że wzmianka o przynależności do mniejszości oraz zachowaniu i rozwoju kultury mniejszości nie może stanowić zagrożenia dla społeczeństwa demokratycznego, nawet jeśli może wywoływać napięcia.

Cały wyrok można przeczytaj po angielsku w internetowej bazie orzeczeń unijnego trybunału.

Prawie 600 tysięcy Ślązaków w Polsce

W Narodowym Powszechnym Spisie Ludności w 2021 roku 3,5 procent mieszkańców Polski wskazało inną narodowość, niż polska. Najliczniejsze były wskazywane narodowości śląska i kaszubska.

Narodowość śląską podało ponad 596 tysięcy osób. Z tego jako jedyną zadeklarowało 187 tysięcy osób, a jako drugą prawie 360 tysięcy osób. Najwięcej śląskich deklaracji było w województwach śląskim i opolskim. Dla porównania, osób deklarujących narodowość kaszubską jest prawie 177 tysięcy.

Oto najlepsze śląskie słowa zdaniem naszych Czytelników!jadymy furt - jedziemy daleko

Najlepsze śląskie słowo to... Zobaczcie, jakie słowa ze śląs...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska