200 osób chce niemieckich nazw w Strzelcach Opolskich

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Tak mogłyby wyglądać dwujęzyczne tablice w gminie Strzelce Opolskie.
Tak mogłyby wyglądać dwujęzyczne tablice w gminie Strzelce Opolskie. Kolaż DIM
Strzeleckie koło Mniejszości Niemieckiej dąży do ustawienia dwujęzycznych tablic w gminie. Radni mówią nie.

Do ratusza w Strzelcach Opolskich wpłynął właśnie wniosek w tej sprawie. Jego autorami są radni mniejszości niemieckiej, którzy chcą przeprowadzenia w gminie konsultacji społecznych w sprawie ustawienia dwujęzycznych tablic - po sąsiedzku stoją już one m.in. w Leśnicy, Jemielnicy, Ujeździe, Kolonowskiem i Izbicku. Radny Henryk Rudner (MN) tłumaczy, że takie tablice świadczą o poszanowaniu praw mniejszości na danym terenie.

- Mam nadzieję, że i samorząd uszanuje wolę znacznej części jej społeczeństwa i dopuści do przeprowadzenia konsultacji, których wynik dopiero określi, czy takie tablice będą zainstalowane - mówi Rudner.

To kolejna już próba radnych mniejszości. Ostatnim razem złożyli oni wniosek w sprawie dwujęzycznych tablic w lipcu ub. roku, ale wycofali go po tym, jak okazało się, że przepadnie w głosowaniu. Tym razem działaczom mniejszości udało się jednak przekonać do pomysłu część radnych, a ponadto dostarczyli oni do ratusza listę poparcia dla swojej inicjatywy, pod którą podpisało się ponad 200 osób.

Radni opozycji już teraz zapowiadają, że zagłosują "przeciw".
- Dwujęzyczne tablice są niepotrzebne, bo wywołują negatywne emocje i dzielą mieszkańców na Polaków i Niemców. A 200 podpisów to ledwo 0,6 procent mieszkańców naszej gminy - uważa radny Grzegorz Biernat. - Te tablice to zwykłe marnowanie pieniędzy. Już samo zorganizowanie konsultacji kosztować będzie gminę tysiące złotych. Samorząd ma ważniejsze wydatki.

Dwujęzyczne tablice na Opolszczyźnie widnieją dziś w 27 spośród 71 gmin. Jeżeli radni zgodzą się na konsultacje i przebiegną one pomyślnie dla mniejszości, to obok nazwy "Strzelce Opolskie" pojawi się jej niemiecki odpowiednik "Gross Strehlitz". Analogicznie będzie w przypadku wsi leżących na terenie gminy.

Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej poinformowali, że 200 podpisów, które udało się zebrać w gminie Strzelce Opolskie, to tylko część osób, które popierają tę inicjatywę. Faktyczną liczbę uda się ustalić, jeżeli radni zgodzą się na przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska