30-lecie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Uroczysta gala w Teatrze im. Jana Kochanowskiego

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Uroczysta gala z okazji 30-lecia działalności WFOŚiGW w Opolu.
Uroczysta gala z okazji 30-lecia działalności WFOŚiGW w Opolu.
Przez cały czas swojej działalności instytucja rozdysponowała aż 3 miliardy złotych. Z tego wsparcia korzystają m.in. samorządy, strażacy, firmy prywatne i zwykli mieszkańcy.

W czwartek (8 września 2023) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyła się uroczysta gala z okazji 30-lecia działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przybyłu na nią kilkuset zaproszonych gości.

Aleksandra Drescher, prezes WFOŚiGW w Opolu zwróciła uwagę, że jednym z ważniejszych wydarzeń ostatnich 30 lat było otwarcie się funduszu na beneficjentów indywidualnych.

- Przez dwadzieścia pięć lat swojej działalności WFOŚiGW koncentrował się głównie na wsparciu jednostek samorządu terytorialnego, instytucji i spółek. Jednak w ostatnich latach dokonano znaczącej zmiany, która pozwoliła na wsparcie mieszkańców regionu w ich inicjatywach z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej – tłumaczy prezes Drescher.

Prezes Drescher podkreśla, że to jedno z jej największych osiągnięć, ponieważ fundusz zaczyna pełnić jeszcze bardziej aktywną rolę w życiu społeczności lokalnej. Kolejnym ważnym aspektem działalności funduszu jest jego zaangażowanie w edukację ekologiczną. W ostatnich dwóch latach bardzo intensywnie pracowano nad programami edukacyjnymi, które docierają zarówno do najmłodszych, jak i najstarszych mieszkańców regionu.

- Fundusz wspiera szkoły, a od tego roku finansuje Eko Pracownie, co stanowi kluczowy element edukacji ekologicznej. Edukacja jest kluczem do zrozumienia i rozwiązania problemów związanych z ochroną środowiska, dlatego tak duże środki przeznaczane są na ten cel – wyjaśnia.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podkreślał, że państwo polskie coraz więcej środków przeznacza na inicjatywy proekologiczne.

- Ostatnie osiem lat było pod tym względem wyjątkowe - mówił wojewoda Sławomir Kłosowski.

Z kolei poseł Katarzyna Czochara zwróciła uwagę, że za sukcesem tej instytucji stoją przede wszystkim jej pracownicy.

- Za waszą pracę i profesjonalizm należą się wam wielkie podziękowania - mówiła poseł Czochara.

Wiceprezes Funduszu Jerzy Naszkiewicz podkreślił w rozmowie z „nto”, że program "Mały Strażak" finansowany przez WFOŚiGW stanowi kluczowy element wsparcia dla tych niezastąpionych bohaterów społeczności lokalnych.

- WFOŚiGW w Opolu podpisał aż 130 umów z jednostkami OSP na terenie województwa opolskiego. W drugim naborze przekazano ogółem 2,5 miliona złotych, które zostaną wykorzystane na zakup niezbędnego wyposażenia, takiego jak aparaty ochronne czy umundurowanie – wylicza wiceprezes Naszkiewicz.

Dzięki finansowemu wsparciu ze strony WFOŚiGW, strażacy ochotnicy mogą uaktualnić swoje wyposażenie, co pozwala na lepszą ochronę przed zagrożeniami i sprawniejsze działanie podczas akcji. Rękawice i buty ochronne chronią przed wysoką temperaturą i innymi niebezpieczeństwami, a sprzęt komunikacyjny zapewnia skuteczną komunikację podczas interwencji.

- WFOŚiGW w Opolu nadal działa na rzecz wspierania strażaków ochotników i ich nieocenionego wkładu w życie społeczności lokalnych – podkreśla Jerzy Naszkiewicz.

Wiceprezes Naszkiewicz zaznacza, że nie tylko strażacy mogą liczyć na wsparcie funduszu, bo ledwie 2 tygodnie temu opolska policja wzbogaciła się o 10 nowych hybrydowych radiowozów. Inicjatywa ta nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, który przekazał na ten cel 600 tys. zł. Jest to tylko część wszystkich środków przekazanych opolskiej policji przez WFOŚiGW w Opolu, ponieważ w ciągu ostatnich trzech lat było to łącznie 1,6 mln zł, co pozwoliło zakupić lub dofinansować zakup w sumie 26 nowoczesnych radiowozów hybrydowych dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przyznał specjalne statuetki za aktywne i wieloletnie działania na rzecz ochrony środowiska. Otrzymali je:

  • Gmina Popielów,
  • opolski oddział PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.,
  • Instytut Naukowo – Badawczy ks. Sebastiana Kneippa „Sebastianeum Silesiacum” w Kamieniu Śląskim.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska