33. rocznica wolnych wyborów. Opolanie wznieśli toast za wolność. Gościem honorowym był Zbigniew Bujak

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W Opolu na placu Wolności uczczono 33. rocznicę wolnych wyborów.
W Opolu na placu Wolności uczczono 33. rocznicę wolnych wyborów. Milena Zatylna
W sobotę 4 czerwca na placu Wolności w Opolu uczczono 33. rocznicę wolnych wyborów. Wśród uczestników obchodów rocznicowych byli m.in. opolscy parlamentarzyści, działacze KOD-u, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, przedstawiciele Fundacji Romana Kirsteina, który jest legendą antykomunistycznej opozycji, przedstawiciele partii politycznych - Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Nowej Lewicy.

- Jesteśmy tu co roku 4 czerwca, aby uczcić rocznicę wyborów z 1989 roku, które były przełomowe dla naszego kraju, bo zakończyły epokę komunizmu - mówiła Małgorzata Besz-Janicka z Komitetu Obrony Demokracji, który był organizatorem obchodów. - To jedno z tych wydarzeń, podczas których Polacy potrafili się zjednoczyć i zwyciężyli. W naszej historii jest wiele nieudanych powstań, ale to było wielkim zwycięstwem, z którego powinniśmy się cieszyć.

Wśród uczestników obchodów rocznicowych byli m.in. opolscy parlamentarzyści, działacze KOD-u, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, przedstawiciele Fundacji Romana Kirsteina, który jest legendą antykomunistycznej opozycji, przedstawiciele partii politycznych - Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Nowej Lewicy.

-Wolność wyborów, to wolność obywatela, żeby nikt za niego nie decydował o jego losie i losie jego rodziny - mówiła Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego Urzędu Marszałkowskiego. - Trzeba uczulać, zwłaszcza młodych, że wolność i demokracja nie są nam dane raz na zawsze. Zawsze istnieją zapędy, żeby je zmienić lub ograniczyć.

Gościem honorowym wydarzenia był Zbigniew Bujak, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, a później poseł.

- Zadawano sobie pytanie, czym była Solidarność. Była oczywiście związkiem zawodowym, ale wykraczała daleko poza działalność związku. Mówiono też, że była ruchem społecznym. Ja uważam, że była klasyczną polską konfederacją - mówił Zbigniew Bujak. - Nasze spory wewnętrzne przybierały ostry charakter. Spieraliśmy się o to, jak nasz kraj ma wyglądać. Kto ma rządzić. Uzgodniono także, że wybierzemy sejm konfederacki. Uzgadnialiśmy kto ilu wybierze posłów. Miał on jedno zadanie - zrealizować konfederacką umowę. I tak się też stało. Dlatego mówienie o częściowo wolnych wyborach według mnie jest nietrafne.

Uczestnicy obchodów rocznicowych złożyli kwiaty pod tablicami pamiątkowymi na placu Wolności, a następnie wznieśli symboliczny toast za wolność.

W wydarzeniu brały także udział uchodźczynie z Ukrainy. Przy tej okazji podkreślano, że demokracja i wolność nie są pustymi sloganami. Dziś na Ukrainie przelewa się za nie krew, dlatego my tym bardziej powinniśmy o wolność i demokrację zabiegać, starać się o nie, dbać, a także walczyć, jeśli będzie taka konieczność.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska