MKTG SR - pasek na kartach artykułów

35 dni urlopu zamiast 26 dni dla pracowników na etacie? Od kiedy zmiany w urlopach wypoczynkowych - czy wejdą w 2020 roku?

Mat
35 dni urlopu zamiast 26 lub 20 dni? Wkrótce się przekonamy, czy taki plan wejdzie w życie.
35 dni urlopu zamiast 26 lub 20 dni? Wkrótce się przekonamy, czy taki plan wejdzie w życie. Pixabay
Urlopy 2020: 35 dni urlopu wypoczynkowego oznaczałoby dodatkowe niemal dwa tygodnie wolnego w ciągu roku dla każdego pracownika. Pomysł na wydłużenie urlopów wyszedł ze strony związków zawodowych. Trwają konsultacje.

Urlop wypoczynkowy to coroczna, nieprzerwana i płatna przerwa w wykonywaniu pracy.

Urlop ma być wykorzystany w naturze. Pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego.

26 dni - tyle obecnie wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. Wymiar urlopu może być niższy, jest on bowiem uzależniony od stażu pracy.

  • jeżeli staż pracy nie przekracza 10 lat, należy się 20 dni urlopu wypoczynkowego rocznie
  • jeżeli staż pracy przekracza 10 lat, należy się 26 dni urlopu wypoczynkowego rocznie

Przy zatrudnieniu w niepełnym wymiarze czasu pracy wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia np. przy ½ etatu jest to 10 lub 13 dni.

35 dni urlopu zamiast 26. Skąd pomysł?

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zgłosiło propozycję, by urlop wypoczynkowy przypadający na każdy rok wydłużyć aż o 9 dni, co w praktyce oznaczałoby, że pracownik miały do dyspozycji w ciągu 12 miesięcy niemal 1,5 miesiąca wolnego.

Propozycja związkowców trafiła do konsultacji do organizacji zrzeszających pracodawców. Dopiero po tym, jak wydadzą oni swoją opinię, można się spodziewać ewentualnych projektów ustaw, które zostaną przedłożone w Sejmie.

Trwa głosowanie...

Czy należy wydłużyć urlop wypoczynkowy do 35 dni?

35 dni urlopu. Od kiedy?

Na razie trudno mówić o jakichkolwiek terminach dotyczących zmian w urlopach wypoczynkowych. Taka decyzja oznaczałaby wprowadzenie korekt w Kodeksie Pracy, co musiałby przegłosować Sejm.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że nie planuje wprowadzania nowego Kodeksu Pracy, ale bierze pod uwagę jego nowelizację, w tym tę dotyczącą czasu pracy czy wymiaru urlopów.

Myli ci się urlop macierzyński z rodzicielskim? Nie wiesz, czy masz prawo do urlopu regeneracyjnego? Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne urlopy.

Czy znasz te rodzaje urlopów? Sprawdź, jakie urlopy przysług...

Na ten moment OPZZ czeka na odpowiedź organizacji pracodawców. Ich eksperci mają za zadanie wskazać, jak zwiększenie czasu wypoczynku w trakcie roku wpłynęłoby na płynność pracy w przedsiębiorstwach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska