5 lat w Unii ocenia UOKiK

oprac. Dorota Richter
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej oznaczało przyjęcie wielu uprawnień, ale i zobowiązań w tym nałożonych na organy antymonopolowe państw członkowskich. (fot. sxc)
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej oznaczało przyjęcie wielu uprawnień, ale i zobowiązań w tym nałożonych na organy antymonopolowe państw członkowskich. (fot. sxc)
Obowiązek wprowadzania na rynek produktów bezpiecznych, lepsza ochrona konsumentów, zmiany udzielania pomocy publicznej, a także nowe możliwości organów chroniących konkurencję – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podsumowuje pięć lat w Unii Europejskiej.

Zjednoczona Europa to 493 mln konsumentów, z wydatkami konsumpcyjnymi na poziomie 58 proc. PKB Unii. Po pięciu latach od historycznego poszerzenia polscy konsumenci chętnie korzystają z możliwości i ułatwień, jakie oferuje im wspólny rynek. Przed wejściem do Unii Europejskiej do polskiego ustawodawstwa wdrożono szereg rozwiązań prawnych wynikających z unijnych przepisów.

Lepsza ochrona konsumentów

W Unii Europejskiej wszystkich konsumentów chronią te same regulacje. Komisja Europejska wyznacza ramy prawne, które przyjmowane są do porządków prawnych państw członkowskich.

Zobacz: Takie same prawa dla podróżujących samolotem

Kupując produkty na wspólnotowym rynku mamy pewność, że wszystkich sprzedawców, producentów i importerów obowiązują te same zasady regulujące bezpieczeństwo produktów.

Od 1 maja 2004 roku polscy przedsiębiorcy funkcjonują w systemie nadzoru rynku opartym na dyrektywach nowego podejścia.

Zawarte w nich wymagania związane z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia oraz środowiska naturalnego dotyczą różnych grup produktów m.in. zabawek i urządzeń elektrycznych. Zgodność produktów z wymaganiami określonymi w tych dyrektywach potwierdza znak CE.

Zalety członkostwa widać również w przypadku pojawienia się produktów niebezpiecznych na rynku – dzięki funkcjonującemu systemowi RAPEX, klienci mogą zostać szybko poinformowani o zagrożeniach. Polski Urząd w ciągu pięciu lat zgłosił takie informacje 264 razy.

Jakość, sposób oznakowania oraz informowania o właściwościach towarów i produktów wyznaczają normy obowiązujące na terenie Unii.

Zobacz: Jak to wygląda z kontrolą jakości paliw

Robiąc zakupy w państwach należących do Unii jesteśmy chronieni przez podobne reguły gry rynkowej. Jeśli po powrocie do kraju zakupiony towar okaże się wadliwy na podstawie ujednoliconych przepisów powinniśmy dochodzić swoich praw.

Od 2005 roku upowszechnianiem europejskiej tematyki konsumenckiej oraz pomocą w dochodzeniu praw w sporach transgranicznych zajmuje się Europejskie Centrum Konsumenckie, które jest łącznikiem pomiędzy indywidualnymi klientami mieszkającymi w krajach UE, a różnymi organizacjami i instytucjami rozwiązującymi poszczególne ich problemy. ECK jest instytucją, do której w ciągu ostatnich czterech lat zgłosiło się blisko 5,5 tys. konsumentów.

Zobacz: Nowe możliwości organów chroniących konkurencję

Zmiany udzielania pomocy publicznej

Wejście do UE przyniosło zasadnicze zmiany dotyczące udzielania pomocy publicznej. Od 1 maja 2004 roku decyzję o zgodności wsparcia z obowiązującymi regułami wydaje KE – przed akcesją była to kompetencja Prezesa UOKiK, który wydawał wiążące opinie do projektów pomocy indywidualnej i programów pomocowych, przedstawianych przez organy udzielające pomocy.

Dzisiaj kompetencje Prezesa UOKiK w zakresie pomocy publicznej obejmują głównie – opiniowanie i zgłaszanie pomocy publicznej Komisji Europejskiej oraz koordynowanie procesu współpracy organów udzielających pomoc oraz jej beneficjentów z KE, poprzez przekazywanie w imieniu władz polskich informacji oraz dokumentów, a także odpowiedzi na pytania przesyłane przez Komisję. W ciągu ostatnich pięciu lat UOKiK przesłał 356 opinii do programów pomocowych oraz programów pomocy indywidualnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska