- Świętowanie jubileuszu rozpoczniemy w naszym mieście już w środę 7 czerwca za sprawą wyjątkowego fortepianu, który stanie na Rynku – informuje Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji opolskiego ratusza. - To jedyny na świecie fortepian plenerowy wykonany z betonu i stali, na którym każdy będzie mógł zagrać. W środę o godz. 17.00 możliwości instrumentu wypróbuje Paweł Ostrowski, saksofonista i pianista, aranżer, akompaniator, muzyk sesyjny, który współpracował z wieloma zespołami i wokalistami w kraju i zagranicą.
Dzień później, czyli w czwartek 8 czerwca (godz. 16.00), zostanie oficjalnie odsłonięty mural Zbigniewa Wodeckiego, który powstał na ścianie budynku przy ul. Krupniczej 4. W wydarzeniu weźmie udział m.in. córka piosenkarza oraz autor muralu Marcin Czaja.
Koncerty nie tylko w opolskim amfiteatrze
W piątek 9 czerwca o godz. 18:00 w Rynku zagra zespół IRA, czyli stali bywalcy opolskiego festiwalu. Tego samego dnia, ale o godz. 17.00, na scenie rozegrany zostanie Wielki Test Wiedzy o O-Polskiej Piosence.
- W kolejne dni postawiliśmy na opolskich artystów. W sobotę o 18.00 zapraszamy na Rynek na koncert Kasi Pumy Piaseckiej & Friends. Zaś w niedzielę, też o 18.00, największe przeboje opolskich festiwali w wyjątkowych akustycznych aranżacjach wykonają Piotr Jurkowski, Michał Gołąb oraz Tomasz Łukasiewicz – wymienia Rafał Poliwoda, dyrektor Narodowego Centrum Polskiej Piosenki.
Nowości i stałe punkty programu okołofestiwalowych atrakcji
W programie nie może zabraknąć stałych punktów. W sobotę planowane jest odsłonięcie trzech nowych gwiazd w Alei: Andrzeja Rybińskiego, Stanisławy Celińskiej i Wandy Kwietniewskiej (rozpoczęcie o 12.30).
Po drugiej stronie Rynku Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na Kawiarenki z Gwiazdami. Artyści, którzy zaśpiewają w Amfiteatrze, będą w kawiarence wspominać dotychczasowe występy. Imprezę poprowadzą Maria Szabłowska i Jarosław Wasik. Ich rozmówcami będą m.in.: Justyna Steczkowska, Lombard, Tulia, Halina Mlynkova czy Marek Piekarczyk.
W sobotę o godz. 19.15 swoją premierę będzie miał film „Nieznane historie znanego festiwalu”, którego producentem jest Fundacja OFFilm. W filmie, dzięki archiwalnym materiałom i wspomnieniom m.in. Elżbiety Zapendowskiej, Michała Bajora, Alicji Majewskiej czy Zenona Laskowika, będzie można poznać anegdoty i ciekawostki związane z historią festiwalu.
W festiwalowy weekend Stowarzyszenie Ruchu i Tańca Mantikora zaprasza wszystkich chętnych na wyjątkowe wycieczki po mieście śladami opolskich festiwali. Spacery z przewodnikiem w sobotę i niedzielę o godzinie 12.00, 14.00 i 16.00. Już się można zapisywać pod adresem: [email protected].
Dodatkową atrakcją na opolskim Rynku będzie Festiwalowa Strefa Zabawy, czyli specjalnie zaprojektowane ścianki do selfie, wyposażone w meble i ozdoby nawiązujące do muzycznego święta.
Będzie również okazja do wysłania - prosto z Rynku - muzycznych pocztówek z opolskimi przebojami przygotowanych przez Stowarzyszenie Opolski Projektor Animacji Kulturalnych.
W związku z jubileuszowym Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki w Opolu wiele będzie się działo nie tylko w amfiteatrze, ale także na opolskim Rynku.
Q&A FABIJANSKI
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?