70 lat nto i Radia Opole. Pasjonaci z gminy Kamiennik. Muzeum militariów Kompania Szklary i motorem do tureckiej granicy

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Nasi gospodarze są niesamowici! Z okazji 70-lecia Radia Opole i nto w naszym plenerowym studio otrzymaliśmy urodzinowe laurki od dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kamienniku i bukiet kwiatów, który wręczyła sekretarz gminy Bogusława Zapotoczna-Pająk i przewodniczący rady gminy Henryk Kliś. W galerii zdjęć zobaczycie fotorelację ze spotkania z kamiennickimi pasjonatami, m.in. Kampanią Szklary, Kołem Gospodyń Wiejskich Kamiennik, orkiestrą strażacką, kobiecym zespołem muzycznym, młodymi sportowcami z GLKS Kamiennik i miłośniczkami fotografii Agnieszką Tęcżą i Kamilą Culwell z Zurzyc.
Nasi gospodarze są niesamowici! Z okazji 70-lecia Radia Opole i nto w naszym plenerowym studio otrzymaliśmy urodzinowe laurki od dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kamienniku i bukiet kwiatów, który wręczyła sekretarz gminy Bogusława Zapotoczna-Pająk i przewodniczący rady gminy Henryk Kliś. W galerii zdjęć zobaczycie fotorelację ze spotkania z kamiennickimi pasjonatami, m.in. Kampanią Szklary, Kołem Gospodyń Wiejskich Kamiennik, orkiestrą strażacką, kobiecym zespołem muzycznym, młodymi sportowcami z GLKS Kamiennik i miłośniczkami fotografii Agnieszką Tęcżą i Kamilą Culwell z Zurzyc. Jan Mika
W ramach objazdu z okazji 70-lecia nto i Radia Opole w poniedziałek (12.09) gościła nas gmina Kamiennik. Spotkaliśmy tam prawdziwych ludzi z pasją. To również teren niezwykle atrakcyjny pod względem krajobrazowym. Pagórki, pola i rozciągająca się panorama na całe Sudety Wschodnie to raj nie tylko dla turystów, ale również dla fotografów.

- Tutaj widać doskonale, jak zmienia się przyroda – przekonywała Agnieszka Tęcza, sołtys Zurzyc i miłośniczka fotografii -Zachęcam wszystkich do odwiedzenia naszej okolicy o różnych porach roku.

Jednym z takich urokliwych miejsc jest nieczynna linia kolejowa w Szklarach.

- Jesienią to torowisko wygląda jak złota, niekończąca się droga – dodała pani Agnieszka.

W Szklarach również znajduje się jeden z największych w regionie zbiorów militariów z okresu PRL.

- Wszystkie nasze pojazdy są „na chodzie” – zapewniał Jan Kosakiewicz z „Kompanii Szklary” – Naszą dumą jest pojazd BRDM-2. Jest to bojowy rozpoznawczy wóz zwiadowczy w wersji rozpoznania chemicznego. Niewiele już takich zostało w tak dobrym stanie. Można powiedzieć, że to unikat.

Każdego roku w drugiej połowie sierpnia odbywa się tam zlot militarny. Pasjonaci techniki wojskowej przyjeżdżają nie tylko z całej Polski, ale też z sąsiednich krajów. Zainteresowani mogą odwiedzać to miejsce w ciągu roku. Więcej informacji o muzeum można znaleźć na stronie www.facebook.com/kompania.szklary.

W gminie Kamiennik spotkaliśmy wielu pasjonatów. Wśród nich był Szczepan Suseł, emerytowany nauczyciel, pasjonat historii, paralotniarz, człowiek ciekawy świata. W latach 70. odbył wspólnie z kolegą podróż przez pół Europy.

- Była to wyprawa na motocyklu SHL. Zaplanowaliśmy sobie drogę przez Ukrainę, odwiedziliśmy Lwów i miejsce pod Tarnopolem, gdzie się urodziłem. Dalej przez Rumunię, wzdłuż Morza Czarnego do Warny i aż pod turecką granicę. Dalej nie mogliśmy jechać. Wracaliśmy przez Rumunię, Węgry i Czechosłowację.

Podróżnicy pokonali ponad 4 tys. kilometrów. - Motocykl sprawował się super i co ciekawe do tej pory jest sprawny, mam go w swoim domu – mówił z dumą pan Szczepan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska